копія
про повернення позовної заяви
14 серпня 2012 р. Справа № 2a-1870/6952/12
Cуддя Сумського окружного адміністративного суду Глазько С.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції про скасування постанови,-
До Сумського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції про скасування постанови про накладення штрафу від 11 липня 2012 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Згідно ч. 1 ст. 181 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Частиною 3 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження", встановлено, що рішення, дії або бездіяльність державного виконавця можуть бути оскаржені в порядку, встановленому цим Законом.
Стаття 82 вищевказаного Закону визначає порядок оскарження рішень, дій або бездіяльності посадових осіб державної виконавчої служби.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 82 Закону України "Про виконавче провадження", рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Виходячи з аналізу вказаних норм, рішення, дії або бездіяльність посадових осіб державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення оскаржуються сторонами до суду, який видав виконавчий документ.
З матеріалів справи вбачається, що предметом даного спору є постанова про накладення штрафу, прийнята державним виконавцем у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа № 2-3416 виданого Ковпаківським районним судом м. Суми.
Таким чином, зазначена справа не підсудна Сумському окружному адміністративному суду, а підсудна Ковпаківському районному суду м. Суми як адміністративному, оскільки саме цим судом прийнято рішення на підставі якого державним виконавцем прийнята оскаржувана постанова.
За таких обставин, суд вважає за необхідне адміністративну справу повернути позивачу - ОСОБА_1.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 108, 165, 185 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Сумського міського управління юстиції про скасування постанови - повернути позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.М. Глазько
З оригіналом згідно
Суддя С.М. Глазько