Справа № 2-а/1970/2896/12
"06" серпня 2012 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
при секретарі судового засідання Дудар М.В.
за участю: представника позивача - Тернопільського міського центру з нарахування і виплати допомог управління соціальної політики Тернопільської міської ради Гуцалюка А.Р., доручення від 13.03.2012 року № 437/1359/3
представника відповідача - Другого відділу державної виконавчої служби Тернопільського міського управління юстиції Крамара Р.Я., довіреність № 19/80539/01 від 03.08.2012 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Тернопільського міського центру з нарахування та виплати допомог управління соціальної політики Тернопільської міської ради до Другого відділу державної виконавчої служби Тернопільського міського управління юстиції про скасування постанови про накладення штрафу
Тернопільський міський центр з нарахування і виплати допомог управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернувся до суду з адміністративним позовом до Другого відділу державної виконавчої служби Тернопільського міського управління юстиції про скасування постанови про накладення штрафу ВП № 30189743 від 16.07.2012 року в розмірі 1020,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 16.07.2012 року до Тернопільського міського центру з нарахування та виплати допомог управління соціальної політики Тернопільської міської ради надійшла постанова про накладення штрафу ВП № 30189743 від 16.07.2012 року в розмірі 1020,00 грн. за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення суду, однак вказана постанова є необґрунтованою, оскільки позивач не ухилявся від виконання рішення суду та не враховано відсутність коштів для виконання судових рішень.
В судовому засіданні представник позивача Тернопільського міського центру з нарахування і виплати допомог управління соціальної політики Тернопільської міської ради позовні вимоги підтримав повністю з мотивів викладених у позовній заяві та просить задовольнити.
Представник відповідача Другого відділу державної виконавчої служби Тернопільського міського управління юстиції позову не визнав, подав письмові заперечення та просить в його задоволенні відмовити, оскільки спірна постанова про накладення штрафу відповідає вимогам Закону України "Про виконавче провадження".
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступні обставини.
06 грудня 2011 року державним виконавцем Другого відділу державної виконавчої служби Тернопільського міського управління юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження на підставі виконавчого листа № 2-а-21147 виданого 31.10.2011 року Тернопільським міськрайонним судом про зобов'язання Тернопільського міського центру з нарахування і виплати допомог перерахувати, а управління соціальної політики Тернопільської міської ради виплатити ОСОБА_5 щорічну разову допомогу до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2011 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком та надано строк до 12.12.2011 року для добровільного виконання рішення.
13.12.2011 року та 11.01.2012 року державним виконавцем при здійсненні перевірки виконання виконавчого документа було складено акт державного виконавця про те, що рішення суду боржником не виконано, а також взято пояснення начальника Тернопільського міського центру з нарахування і виплати допомог управління соціальної політики Тернопільської міської ради згідно якого рішення суду не може бути виконано з тих причин відсутності коштів на дані цілі.
23.02.2011 року Тернопільський міський центр з нарахування і виплати допомог управління соціальної політики Тернопільської міської ради звернувся з листом за № 256 до Головного управління праці та соціальної політики, в якому повідомив, що існує значна заборгованість по виплаті коштів громадянам згідно рішень судів та попросив надати інформацію щодо дій Міністерства праці та соціальної політики для усунення вказаної заборгованості.
01.07.2011 надано відповідь Міністерства соціальної політики України щодо виплати компенсацій, соціальних допомог окремим категоріям громадян в порядку виконання рішень судів проводити в межах коштів, передбачених Законами України "Про державний бюджет України" на відповідні роки, тобто виконання відповідних законів, якими передбачена виплата соціальних допомог повністю залежить від фінансових ресурсів дохідної частини державного бюджету. На 2011 рік у зв'язку з обмеженістю фінансових ресурсів, видатків на забезпечення в повному обсязі соціальних гарантій, зокрема, на виконання судових рішень за програмами соціального захисту громадян, Міністерству не передбачено. Для вирішення даної проблеми Міністерство соціальної політики України звернулось до Міністерства фінансів України з проханням розглянути при внесенні змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" питання щодо врахування видатків для виконання судових рішень. Таким чином, у разі виділення бюджетних призначень на виконання рішень судів після внесення відповідних змін буде проведено розподіл виділених коштів між Головними управліннями праці та соціального захисту населення для здійснення необхідних виплат.
16.07.2012 року державним виконавцем винесено постанову ВП № 30189743 про накладення штрафу в розмірі 1020,00 грн. за невиконання Тернопільським міським центром з нарахування і виплати допомог управління соціальної політики Тернопільської міської без поважних причин рішення Тернопільського міськрайонного суду № 2-а-21147 від 31.10.2011 року про зобов'язання Тернопільського міського центру з нарахування і виплати допомог перерахувати, а управління соціальної політики Тернопільської міської ради виплатити ОСОБА_5 щорічну разову допомогу до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2011 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог п.5 ст.51 гл.8 розділу II Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання в межах бюджетний асигнувань, встановлених кошторисами.
Статтею 7 Бюджетного кодексу України визначено, що бюджетні кошти використовують тільки на цілі визначені бюджетними призначеннями, п.1 ст.23 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь - які зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного фінансування.
Пунктом 6 ст.51 глави 8 розділу II Бюджетного кодексу України визначено, що будь - які зобов'язання, взяті фізичними та юридичними особами за коштами державного казначейства України без відповідних бюджетних асигнувань або ж з перевищенням повноважень, встановлених цим кодексом та Законом України "Про Державний бюджет України" не вважаються бюджетними зобов'язаннями.
Згідно п.1. ст.6 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до п.13 ст.11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець, має праві накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Як зазначено в ст.81 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановленні державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника.
Враховуючи вищенаведене, при винесенні постанови від 16.07.2012 року про накладення штрафу в розмірі 1020,00 грн. за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення № 2-а-21147 від 31.10.2011 року Тернопільського міськрайонного суду про зобов'язання Тернопільського міського центру з нарахування і виплати допомог перерахувати до 5 травня ОСОБА_5 щорічну разову грошову допомогу, як учаснику бойових дій за 2011 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" державний виконавець не врахував поважної причини - відсутність у позивача Тернопільського міського центру з нарахування і виплати допомог управління соціальної політики Тернопільської міської ради коштів на здійснення вказаної виплати, які не передбачені Державним бюджетом України на відповідний рік. Отже, судом не встановлено, а відповідачем не доведено вини позивача у невиконанні у встановлений державним виконавцем термін рішення суду без поважних причин.
За таких встановлених обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення як обґрунтовано заявлені та підтверджені документально.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 86, 122, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов задовольнити.
Скасувати постанову Другого відділу державної виконавчої служби Тернопільського міського управління юстиції від 16.07.2012 року ВП № 30189743 про накладення штрафу в розмірі 1020,00 грн. за невиконання Тернопільським міським центром з нарахування і виплати допомог управління соціальної політики Тернопільської міської без поважних причин рішення Тернопільського міськрайонного суду № 2-а-21147 від 31.10.2011 року про зобов'язання Тернопільського міського центру з нарахування і виплати допомог перерахувати, а управління соціальної політики Тернопільської міської ради виплатити ОСОБА_5 щорічну разову допомогу до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2011 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.