Справа № 1570/1556/2012
07 серпня 2012 року
м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Павлюк К.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Садівничого товариства «СХІД»до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області та третьої особи на боці відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування розпорядження від 30.08.2011 року №742/А-2011, -
З позовом до суду звернулось Садівниче товариство «СХІД»до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області та третьої особи на боці відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування розпорядження від 30.08.2011 року №742/А-2011 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення громадянці ОСОБА_2 у власність земельної ділянки для ведення індивідуального садівництва на території Єгорівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту)».
В судовому засіданні 07.08.2012 року представником позивача були підтримані позовні вимоги в повному обсязі, який зазначив, що позивач є землекористувачем масиву земель в загальній площі 13,50 га на підставі державного акту про право постійного користування землею, а тому прийняття відповідачем розпорядження про надання згоди н складання землевпорядної документації для отримання земельної ділянки у власність є порушенням прав землекористування позивача. Представник відповідача Роздільнянської районної державної адміністрації був сповіщений належним чином про день, час т а місце слухання справи (підпис представника у довідковому листі на обкладинці справи), але в судове засідання не прибув, а тому, на підставі положень ч.4 ст.128 КАС України, справа розглянута за його відсутності за наявними в справі запереченнями та доказами. Представник третьої особи на боці відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору заперечив проти задоволення позовних вимог з огляду на те, що позивач не має права на користування спірною земельною ділянкою та прийняття відповідачем спірного розпорядження не порушує його прав землекористувача.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника третьої особи та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:
Відповідач згідно ст.1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»є регіональним органом виконавчої влади, якому ст.ст.17,124 ЗК України та ст.13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»надані певні повноваження щодо розпорядження земельними ділянками, які знаходяться у державній власності та знаходяться за межами населених пунктів. Відповідно до рішення Конституційного суду України № 10-рп/2010 від 01.04.2010 року по справі № 1-6/2010 положення пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на «спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності»слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності, а тому спори щодо оскарження його рішень, дій або бездіяльності з цього питання, відповідно до положень ст.55 Конституції України п.1 ч.2 ст.17,ст.104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
Садівниче товариство «СХІД»є громадським об'єднанням громадян, яка легалізована шляхом затвердження її статуту (а.с.11-13) рішенням Єгорівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області від 05.10.2000 року №21 та зареєстрована в якості юридичної особи 29.04.2005 року, що посвідчується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серія А00 №238769 (а.с.10).
Відповідно до п.1.2 статуту об'єднання її основним завданням є організація відпочинку його членів та їх сімей.
Відповідно до довідки Відділу ДЕРЖКОМЗЕМУ в Роздільнянському районі Одеської області від 24.01.2012 року №19-19-07/271 (а.с.128) за позивачем на землях Єгорівської сільської ради обліковується масив земель загальною площею 13,50 га.
12.08.2011 року ОСОБА_2 звернулась із заявою на адресу Роздільнянської районної державної адміністрації (а.с.42) про надання їй у власність земельної ділянки площею 0,03 га для ведення садівництва за межами населеного пункту.
До вказаної заяви було надане викопіювання з плану земель Єгорівської сільської ради (а.с.43).
Розпорядження Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області від 30.08.2011 року №742/А-2011 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення громадянці ОСОБА_2 у власність земельної ділянки для ведення індивідуального садівництва на території Єгорівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту)»(а.с.17), яким наданий дозвіл на виготовлення проекту землеустрою.
Представник позивача зазначає, що СТ «СХІД»користується масивом земель загальною площею 13,50 га на підставі державного акту про право постійного користування землею Серія Б №056751 (а.с.5-8), а тому прийняття оскаржуваного розпорядження є порушенням його прав землекористувача, адже він не давав своє згоди на вилучення з масиву земель земельної ділянки, яка планується передаватись у власність громадянці ОСОБА_2 та ця земельна ділянка планується до передачі на території санітарної зони артезіанської свердловини, яка використовується для загальних потреб, що є неприпустимим.
Представник відповідача у власних запереченнях проти позову від 04.03.2012 року (а.с.44-45) відповідач діяв в межах повноважень органу, визначених ст.118 ЗК України та прийняв оскаржене розпорядження за наявності необхідних документів, які підтверджували розмірі та склад земель, які підлягали передачі у власність громадянці ОСОБА_2
Суд оцінюючи вказаний акт суб'єкту владних повноважень, з огляду на положення ч.3 ст.2 КАС України, приходить до висновку про його законність з огляду на наступне.
Відповідно до положень ст.ст.17,118 Земельного кодексу України, ст.4 Закону України «Про оренду землі», ст.13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»до компетенції відповідача належить прийняття рішень щодо надання згоди на складання проектів землеустрою, затвердження проектів землеустрою та надання громадянам у власність земельних ділянок для ведення садівництва.
Згідно положень ч.3 ст.122 та п.12 Перехідних положень ЗК України районні державні адміністрації передають земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо) з урахуванням вимог частини шостої цієї статті, крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.
Таким чином, компетентним органом державної виконавчої влади, якому надано право на розпорядженнями земельною ділянкою, загальною площею 0,03 га, для передачі її у власність громадянці ОСОБА_2 для ведення садівництва є Роздільнянська районна державна адміністрація.
Відповідно до ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та висновки конкурсної комісії (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Заява громадянці ОСОБА_2 від 12.08.2011 року (а.с.42) та додані до неї графічні матеріали -викопиювання з плану земель Єгорівської сільської ради (а.с.43) відповіають вимогам зазначеною правової норми.
Відповідно до ч.7 ст.118 ЗК України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, винесення відповідачем оскаржуваного розпорядження від 30.08.2011 року №742/А-2011 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення громадянці ОСОБА_2 у власність земельної ділянки для ведення індивідуального садівництва на території Єгорівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області (за межами населеного пункту)»відповідало повноваженням цього органу державної виконавчої влади та прийняте за наявності відповідних підстав - заяви особи яка має намір отримати земельну ділянку у власність та відповідних графічних матеріалів, затверджених органом ДЕРЖКОМЗЕМУ України, в зв'язку із чим, такий акт суб'єкту владних повноважень відповідає законові, в зв'язку із чим, в задоволенні позовних вимог про визнання його протиправним та про скасування слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.
Не змінює цього висновку суду й посилання представника позивача на порушення його прав землекористувача з огляду на наявність у нього державного акту про право постійного користування землею Серія Б №056751 від 1987 року (а.с.5-8) з наступних підстав.
Відповідно до положень ч.2 ст.152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Статтею 125 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 126 ЗК України встановлено, що право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Державним актом про право постійного користування землею Серія Б №056751 від 1987 року (а.с.5-8) встановлено, що право постійного користування землею закріплюється за Всесоюзному науково-дослідному об'єднанню «Ветприбор».
Відповідно до пояснень представника позивача та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.139) вказана установа ліквідована та станом на 23.07.2012 року в ЄДР не перебуває.
Відповідно до положень пункту «в»ч.1 ст.141 ЗК України підставою для припинення землекористування є припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій.
Таким чином, з моменту ліквідації Всесоюзного науково-дослідного об'єднання «Ветприбор»воно втратило право постійного користування масивом земель загальною площею 13,50 га на території Єгорівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області.
Позивач не є правонаступником Всесоюзного науково-дослідного об'єднання «Ветприбор», що підтверджується п.1.1 статуту позивача (а.с.12) та до того ж у позивача відсутній будь-який інших документ, що посвідчує його право користування цим же масивом земель, передбачених ст.126 ЗК України, а тому він не є належним землекористувачем у розумінні положень ст.125 ЗК України, права якого захищаються за правилами ст.152 ЗК України.
Судові витрати розподілити за правилами ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -
В задоволенні позовних вимог Садівничого товариства «СХІД» до Роздільнянської районної державної адміністрації Одеської області та третьої особи на боці відповідача ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування розпорядження від 30.08.2011 року №742/А-2011 - відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня виготовлення та підписання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складений та підписаний суддею 10 серпня 2012 року
Суддя Єфіменко К.С.
.