Справа № 1570/2608/2012
07 серпня 2012 року
м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді -Токмілової Л.М.,
судді - Глуханчука О.В.,
судді - Андрухіва В.В.,
при секретарі -Ігнатенко М.Ю.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідачів - Фомічової О.Г.
представник третьої особи - не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України та Головного управління МВС України в Одеській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору -ОСОБА_4 про визнання незаконними, нечинними та скасування наказів МВС № 190 о/с від 16.02.2011 року та ГУМВС України в Одеській області № 119 о/с від 22.03.2011 року в частині зарахування в розпорядження ГУМВС України в Одеській області по посаді першого заступника начальника ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_3, поновлення ОСОБА_3 на посаді першого заступника начальника ГУМВС України в Одеській області та допустити негайне виконання постанови в частині поновлення на посаді, -
19 квітня 2012 року до Одеського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 з адміністративним позовом (а.с.4-11), який було уточнено 01 червня 2012 року (а.с.131-133) та з урахуванням уточненого позову просив суд визнати незаконними, нечинними та скасувати накази МВС № 190 о/с від 16.02.2011 року та ГУМВС України в Одеській області № 119 о/с від 22.03.2011 року в частині зарахування в розпорядження ГУМВС України в Одеській області по посаді першого заступника начальника ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_3, поновити ОСОБА_3 на посаді першого заступника начальника ГУМВС України в Одеській області та допустити негайне виконання постанови в частині поновлення на посаді.
Ухвалою суду від 05 червня 2012 року позивачу -ОСОБА_3 було поновлено строк на звернення до суду та визнано причини пропуску строку звернення до суду поважними (а.с. 141).
В судовому засіданні представник позивача зазначив, що ОСОБА_3 працював в органах внутрішніх справ, остання займана ним посада -перший заступник начальника Головного управління МВС України в Одеській області. Наказом Міністра внутрішніх справ України від 08.11.2010 року №537 (а.с.69) «Про організаційно - штатні зміни в ГУМВС України в Одеській області було затверджено Перелік змін у штатах МВС, відповідно до якого посада першого заступника начальника Головного управління скорочена.
Представник позивача в судовому засіданні повідомив, що в період з 29.11.2010 року по 21.03.2011 року позивач перебував на лікарняному. 16.02.2012 року Міністерством внутрішніх справ України було видано наказ по особовому складу № 190 о/с, яким генерал-майора міліції ОСОБА_3 було зараховано в розпорядження Головного управління МВС України в Одеській області, звільнивши його з посади першого заступника начальника ГУМВС України в Одеській області. Наказом ГУМВС України в Одеській області № 119 о/с від 22.03.2012 року було виконано вищезазначений наказ МВС та зараховано генерал-майора міліції ОСОБА_3 в розпорядження Головного управління МВС України в Одеській області по посаді першого заступника начальника ГУМВС України в області. В розпорядженні позивач перебуває і по теперішній час, зазначивши, що п.п. В п. 40 Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, передбачено, що особи начальницького складу можуть зараховуватися в розпорядження органу внутрішніх справ на строк не більше 15 діб. Крім того, представник позивача стверджував, що відповідачі не мали права зараховувати ОСОБА_3 в розпорядження в період знаходження останнього на лікарняному, оскільки, це є порушенням вимог вищезазначеного Положення. Також, представник позивача зазначив, що з оскаржуваними наказами позивача не ознайомлено і до теперішнього часу.
Представник позивача в судовому засіданні просив визнати незаконними, нечинними та скасувати накази МВС № 190 о/с від 16.02.2011 року та ГУМВС України в Одеській області № 119 о/с від 22.03.2011 року в частині зарахування в розпорядження ГУМВС України в Одеській області по посаді першого заступника начальника ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_3, поновити ОСОБА_3 на посаді першого заступника начальника ГУМВС України в Одеській області.
В судовому засіданні представник позивача посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та уточненій позовній заяві вимоги підтримав.
Представник відповідачів -МВС України та ГУМВС України в Одеській області заперечувала проти задоволення позову та стверджувала, що при виведені позивача в розпорядження порушень законодавства допущено не було. Представник відповідача зазначила, що наказом МВС України від 08.11.2010 року № 537 «Про організаційно-штатні зміни в ГУМВС України в Одеській області», посада першого заступника начальника Головного управління скорочена. Наказом Головного управління від 12.11.2010 року № 1256 «Про організаційно-штатні зміни в ГУМВС», на виконання вищезазначеного наказу було скорочено посаду першого заступника начальника Головного управління. 12.11.2010 року позивач був ознайомлений під розписку з зазначеними наказами, попередженням про наступне звільнення та відповідні матеріали направленні до Одеського міського центру зайнятості. Наказом МВС України № 190 ос від 16.02.2011 року позивача зараховано в розпорядження Головного управління, в якому він перебуває по теперішній час. Також, представник відповідачів стверджувала, що позивач неодноразово не прибував на засідання кадрової комісії Головного управління, що унеможливило вирішення питання стосовно його подальшого проходження служби. Крім того, представник відповідачів зазначила, що призначення, переміщення і просування по службі позивача здійснювались у суворій відповідності до вимог Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом. Також, представник відповідачів, повідомила, що позивач всупереч законодавству України просить призначити його на посаду, яку він ніколи не обіймав, оскільки, функціональні обов'язки першого заступника були збільшені з 19 до 30 пунктів. Представник відповідачів зазначила, що посадові особи МВС України та Головного управління діяли в межах повноважень регламентованих Конституцією України, Законом України «Про міліцію»та Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 1991 р. N 114, Постанови Кабінету міністрів України від 4 жовтня 2006 р. №1383 «Про затвердження Положення про Міністерство внутрішніх справ України». Представник відповідачів вважала, що оскаржувані накази винесені правомірно, тому позивачу слід відмовити в задоволені позовних вимог повністю.
Третя особа - ОСОБА_4 до судового засідання не з'явився, але 02.07.2012 року подав до суду клопотання, в якому просить суд розглядати справу за його відсутності та зазначив, що підтримує позицію МВС України та Головного управління МВС України в Одеській області (а.с.162).
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідачів, дослідивши матеріали справи та надані докази, вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини між позивачем та відповідачами регламентуються Законом України "Про міліцію" та "Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української PCP" затвердженим Постановою Кабінету Міністрів Української PCP від 29 липня 1991 року №114.
Статтею 1 Закону України «Про міліцію», передбачено, що міліція в Україні - державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров'я, права і свободи громадян, власність, природне середовище, інтереси суспільства і держави від протиправних посягань.
Правовою основою діяльності міліції є: Конституція України, цей Закон, інші законодавчі акти України, постанови Верховної Ради України, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, нормативні акти Міністерства внутрішніх справ України, Загальна декларація прав людини, міжнародні правові норми, ратифіковані у встановленому порядку (ст. 4 Закону України «Про міліцію»).
У відповідності до ст. 18 Закону України N 565-ХІІ від 20 грудня 1990 року «Про міліцію»порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби особовим складом органів внутрішніх справ, затверджуваним Кабінетом Міністрів України. Згідно з п. 21 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української PCP (постанова Кабінету Міністрів від 29 липня 1991 p. N 114) особи рядового і начальницького складу, зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами прямих начальників. Фактично позивач вважає можливим самостійно вирішувати питання інтересів служби та місця її несення, нехтуючи правами Міністра внутрішніх справ України та начальника Головного управління МВС України в Одеській області.
Згідно п. 40 "Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української PCP" - призначення на посади рядового і начальницького складу провадиться відповідними начальниками згідно з номенклатурою посад, що визначається Міністром внутрішніх справ УРСР відповідно до його компетенції.
Судом встановлено, що позивач -ОСОБА_3 з жовтня 1984 року проходив службу в органах внутрішніх справ, остання займана ним посада -перший заступник начальника Головного управління МВС України в Одеській області.
З матеріалів справи вбачається, що наказом Міністра внутрішніх справ України від 08.11.2010 року №537 (а.с.69) «Про організаційно - штатні зміни в ГУМВС України в Одеській області було затверджено Перелік змін у штатах МВС, відповідно до якого посада першого заступника начальника Головного управління скорочена.
На підставі наказу Міністра внутрішніх справ України від 08.11.2010 року №537, 12.11.2010 року ГУМВС України в Одеській області, було видано наказ №1256 «Про організаційно-штатні зміни». Даним наказом було скорочено посаду першого заступника начальника Головного управління.
З наказами про організаційно - штатні зміни від 08.11.2010 року та від 12.11.2010 року позивач був ознайомлений під розписку, що підтверджується листом ознайомлення (а.с.71-72).
12.11.2010 року генерал-майора міліції першого заступника начальника ГУ МВС України в Одеській області ОСОБА_3 під розписку було попереджено про наступне звільнення в зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, відповідно до наказів МВС від 08.11.2010 року № 537 та ГУ МВС України в Одеській області від 12.11.2010 року № 1256 «Про організаційно-штатні зміни в ГУМВС»(а.с.72) та повідомлено, що раніше ніж за два місяці, на підставі п.64 «г»(через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, буде звільнено з органів внутрішніх.
Судом встановлено, що в період з 29.11.2010 року по 21.03.2011 року позивач перебував на лікарняному.
16.02.2012 року Міністерством внутрішніх справ України було видано наказ по особовому складу № 190 о/с (а.с.168-171), яким генерал-майора міліції ОСОБА_3 було зараховано в розпорядження Головного управління МВС України в Одеській області, звільнивши його з посади першого заступника начальника ГУМВС України в Одеській області. Наказом ГУМВС України в Одеській області № 119 о/с від 22.03.2012 року (а.с. 172) було виконано вищезазначений наказ МВС та зараховано генерал-майора міліції ОСОБА_3 в розпорядження Головного управління МВС України в Одеській області по посаді першого заступника начальника ГУМВС України в області. В розпорядженні позивач перебуває і по теперішній час.
Враховуючи те, що в ГУМВС України в Одеській області відбулися організаційно-штатні зміни, відповідно до яких було скорочено посаду першого заступника начальника Головного управління, а саме, посаду, яку займав позивач, то суд вважає, що ОСОБА_3 правомірно та у відповідності з вимогами чинного законодавства зараховано в розпорядження ГУМВС України в Одеській області.
Суд не приймає до уваги доводи представника позивача про те, що відповідачі не мали правових підстав для зарахування ОСОБА_3 в розпорядження ГУМВС України в Одеській області в період його перебування на лікарняному, оскільки, Положенням №114, Законом України «Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України»№ 3460-IV від 22.02.2006 р. та Законом України «Про міліцію»від 20 грудня 1990 року №565-XII при здійсненні організаційно-штатних заходів органам внутрішніх справ не заборонено осіб начальницького складу зараховувати в розпорядження в період їх непрацездатності.
Доводи позивача про те, що оскаржувані накази є незаконними, в зв'язку з тим, що позивач перебуває в розпорядженні більше ніж 15 діб, що є порушенням вимог п.п. В п.40 Положення №114, яким, встановлено, що у виняткових випадках, пов'язаних з особливими обставинами, перебування в розпорядженні органу внутрішніх справ понад 15 діб, але не більше двох місяців, допускається з дозволу Міністра внутрішніх справ, суд вважає безпідставними, оскільки, це не є безумовною підставою для скасування наказів про зарахування позивача в розпорядження. Крім того, позивачем оскаржуються самі накази про виведення його в розпорядження, а не бездіяльність відповідачів щодо невжиття заходів по припиненню перебування ОСОБА_3 в розпорядженні.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що Міністерством внутрішніх справ України та Головним управлінням МВС України в Одеській області доведено правомірність прийнятих наказів № 190 о/с від 16.02.2011 року та № 119 о/с від 22.03.2011 року.
Таким чином, з урахуванням всіх зазначених обставин, суд вважає, що накази МВС № 190 о/с від 16.02.2011 року та ГУМВС України в Одеській області № 119 о/с від 22.03.2011 року є законним та обґрунтованим, передбачених законодавством підстав для їх скасування судом не встановлено.
Також, не підлягають задоволенню вимоги позивача про поновлення його на посаді першого заступника начальника ГУМВС України в Одеській області та допущення негайного виконання постанови в частині поновлення на посаді, оскільки, згідно наказу Головного управління № 282 від 26.03.2010 року затверджено функціональні обов'язки по посаді першого заступника начальника ГУМВС по взаємодії з органами місцевої влади та місцевого самоврядування (до вересня 2010), які складались з 19 пунктів. Після реорганізації, яка мала місце на підставі наказу МВС України від 05.08.2010 року № 371 скорочено вищезазначену посаду та введено посаду першого заступника начальника Головного управління. 20.09.2010 року наказом Головного управління № 995 затверджено функціональні обов'язки по посаді першого заступника начальника ГУМВС, які складались з 16 пунктів (координував та контролював діяльність УІТ та ДІФ, ОМУ). Після реорганізації, яка мала місце на підставі наказу МВС України від 08.11.2010 року № 537 скорочено вищезазначену посаду та введено посаду першого заступника начальника Головного управління - начальника кримінальної міліції. 02.12.2010 року наказом Головного управління № 1359 затверджено функціональні обов'язки по посаді першого заступника начальника ГУМВС - начальника кримінальної міліції, які складались з 19 пунктів (координував та контролював діяльність УКР, УОС, УОТЗ; УБНОН, УБЗТЛ, ВСМ, ВКМСД, Відділ Українського бюро Інтерполу; Кінологічний центр, Приймальник розподільник для дітей; ОМУ). Після реорганізації, яка мала місце на підставі наказу МВС України від 08.11.2010 року № 249дск скорочено вищезазначену посаду та введено посаду першого заступника начальника Головного управління. 15.08.2011 року наказом Головного управління № 1059 затверджено функціональні обов'язки по посаді першого заступника начальника ГУМВС, які складались з 30 пунктів (координував та контролював діяльність штабу ГУМВС, УІАЗ, УКЗ, УФЗ, УМЗ, НДЕКЦ, ВЮЗ, ВГІРФО, СМЗ, СПЗ).
Отже, суд дійшов висновку, що функціональні обов'язки першого заступника були змінені та збільшені з 19 пунктів до 30.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів суд прийшов до висновку, що позивач не довів суду ті обставини, якими обґрунтовував позовні вимоги і вони задоволенню не підлягають.
На підставі вимог частини 3 статті 160 КАС України, в судовому засіданні 07 серпня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Керуючись «Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 114 від 29.07.1991 року, Законом України «Про міліцію»№ 565-ХІІ від 20.12.1990 року, ст.ст. 7, 8, 9, 14, 71, 86, 158 -163 КАС України, суд, -
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України та Головного управління МВС України в Одеській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору -ОСОБА_4 про визнання незаконними, нечинними та скасування наказів МВС № 190 о/с від 16.02.2011 року та ГУМВС України в Одеській області № 119 о/с від 22.03.2011 року в частині зарахування в розпорядження ГУМВС України в Одеській області на посаді першого заступника начальника ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_3, поновлення ОСОБА_3 на посаді першого заступника начальника ГУМВС України в Одеській області та допустити негайне виконання постанови в частині поновлення на посаді -відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги на постанову суду одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови виготовлено та підписано колегією суддів 13 серпня 2012 року.
Головуючий суддя Л.М.Токмілова
Суддя О.В.Глуханчук
Суддя В.В.Андрухів
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_3 до Міністерства внутрішніх справ України та Головного управління МВС України в Одеській області, третя особа без самостійних вимог на предмет спору -ОСОБА_4 про визнання незаконними, нечинними та скасування наказів МВС № 190 о/с від 16.02.2011 року та ГУМВС України в Одеській області № 119 о/с від 22.03.2011 року в частині зарахування в розпорядження ГУМВС України в Одеській області по посаді першого заступника начальника ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_3, поновлення ОСОБА_3 на посаді першого заступника начальника ГУМВС України в Одеській області та допустити негайне виконання постанови в частині поновлення на посаді -відмовити повністю.
13 серпня 2012 року
.