Постанова від 14.06.2012 по справі 0807/1967/2012

Справа № 0807/1967/2012

Провадження № 2-а/0807/77/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.06.2012 м.Енергодар

Енергодарський міський суд Запорізької області у складі:

головуючого: Ткаченко І.М.,

при секретарі: Лохматова Г.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Енергодар справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення м. Енергодар Запорізької області про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення,-

ВСТАНОВИВ:

У травні 2012 року позивач звернувся до суду з вищезазначеним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахуванні в повному обсязі щорічної допомоги на оздоровлення у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату допомоги на оздоровлення у відповідності до зазначеного закону з 2007 року по 2011 рік з зарахуванням раніше сплачених сум.

У обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що він як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і тому має статус громадянина, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії.

Відповідно до ст. 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат, яка визначається на момент виплати.

В 2007 року, 2008 році, 2009 році, 2010 році він отримав від відповідача щорічну допомогу на оздоровлення по 100 грн. В квітні 2012року з метою поновлення своїх порушених прав, вона звернулася до відповідача з відповідною заявою, однак в перерахунку в повному обсязі щорічної допомоги у відповідності до ст. 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», де передбачено, що щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії, виплачується у розмірі п'яти мінімальних зарплат - йому було відмовлено.

Вважає дії відповідача в цій частині неправомірними, просить суд позовні вимоги задовольнити.

У судове засідання позивач не з'явився, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить розглянути справу без його участі.

У судове засідання представник відповідача, що діє на підставі довіреності - Тімошева Т.В. не з'явилася, просить справу розглянути у її відсутність, позовні вимоги не визнає, надала заяву у якій просить адміністративний позов залишити без розгляду, у зв'язку з пропущенням строку звернення до суду (а.с. 13-14).

Дослідивши надані докази, вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має статус громадянина, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, і перебуває на обліку в УПСЗН Енергодарської міської ради (а.с.5).

Відповідно до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 р. № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) передбачена щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ІІ категорії - п'ять мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати.

Виплати на оздоровлення позивачу, як постраждалому внаслідок аварії на ЧАЕС виплачувалося Управлінням праці та соціального захисту населення в сумі 100 грн. з 2007року по 2010 рік, що підтверджено довідкою УПСЗН Енергодарської міської ради. (а.с.7). Тобто суми, з яких здійснювався розрахунок виплат, передбачених Законом № 796-ХІІ, нараховувалися в розмірах, встановлених постановою КМУ від 12.07.2005 року № 562.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи" не уповноважено Кабінет Міністрів зменшувати конкретні суми компенсацій і допомоги, змінювати розмір допомоги на оздоровлення, встановлений законом.

Частиною 1 ст. 67 зазначеного Закону було встановлено, що конкретні розміри всіх доплат пенсій і компенсацій (передбачених цим Законом) підвищується Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Отже, за конституційними нормами та виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, відповідач повинен був здійснювати розрахунок розміру допомоги виходячи з розмірів, встановлених Законом № 796-ХІІ, тому суд вважає дії відповідача неправомірними, оскільки не відповідають вимогам Закону.

Позивач наполягає на виплаті сум на оздоровлення за 2007 рік по 2011 рік з урахуванням раніше сплачених сум, але звернувся до суду 23.05.2012 року.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлений шестимісячний строк.

Згідно довідки УПСЗН позивач ОСОБА_1 зазначену допомогу на оздоровлення отримав за 2007 рік у листопаді 2007 року, за 2008 рік у серпні 2008 року, за 2009 рік у січні 2009 року, за 2010 рік у грудні 2010 року.

Таким чином вимоги щодо стягнення допомоги за період з 2007 року по 2010 рік не підлягають задоволенню, так як вимоги заявлені з порушенням ч.2 ст. 99 КАС України.

Вимога щодо виплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Як вбачається з довідки УПСЗН Енергодарської міської ради (а.с.7) за 2011 рік виплати щорічної допомоги будуть проводитися при надходженні коштів, тому в даному випадку порушення прав, свобод та інтересів позивача рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача не було, отже відсутній предмет судового розгляду.

Керуючись ст. 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року, ст. ст. ст. 2,8-11, 70, 71, 100,159 - 163, 186, 254 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення м. Енергодар Запорізької області про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щорічної разової грошової допомоги на оздоровлення відмовити.

Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, для осіб не присутніх в судовому засіданні в той же строк, з моменту отримання копії постанови.

Суддя І. М. Ткаченко