Справа: № 2а-2001/11 Головуючий у 1-й інстанції:
Суддя-доповідач: Грибан І.О.
Іменем України
"09" серпня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючий-суддя Грибан І.О.
судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.
розглянув в порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси на постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 24 червня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси про визнання дій неправомірними щодо недоплати грошової суми пенсійного забезпечення -
Постановою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 24 червня 2011 року позов задоволено частково: визнано дії відповідача незаконними та зобов'язано здійснити перерахунок державної пенсії по інвалідності та нарахування додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю з 06.10 2007 року у відповідності до положень ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Не погоджуючись з даним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення частково з таких підстав.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на основну та додаткову пенсію в розмірі, встановленому ст. ст.50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Колегія суддів погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що позивач має статус потерпілого від наслідків Чорнобильської катастрофи, є пенсіонером , отримує пенсію і додаткові доплати відповідно до ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які відповідачем виплачуються в меншому розмірі ніж визначено законом, при цьому відповідач керувався відповідними постановами Кабінету Міністрів України.
Судом першої інстанції було зроблено вірний висновок про те, що Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»має вищу юридичну силу в порівняні з постановами Кабінету Міністрів України, згідно яких здійснювалися фактичні виплати, та є пріоритетними у застосуванні. Також судом першої інстанції вірно застосовано до спірних правовідносин, як критерій визначення розміру мінімальної пенсії, положення абз.1 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною другою цієї статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, 30.08.2010 року позивач звертався з аналогічним позовом за правилами Цивільного процесуального кодексу України. Ухвалою від 06.10.2010 року провадження по справі закрито в зв'язку з тим, що справу не належить розглядати в порядку цивільного судочинства.
Оскільки звернення особи до 9 вересня 2010 року до місцевого загального суду з позовною заявою в межах строку, визначеного Цивільним процесуальним кодексом України, яка не була розглянута у зв'язку з ухваленням Конституційним Судом України Рішення від 9 вересня 2010 року № 19-рп/2010 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами», є поважною причиною пропуску строку звернення до адміністративного суду, а тому суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про поновлення строку звернення до суду з вказаними вище позовними вимогами.
Разом з тим, Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VІ від 28.12.2007 року вносилися зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема в ст. ст. 50, 54, які викладалися в новій редакції та змінювали розмір щомісячної додаткової пенсії особам, віднесеним до категорії 1, за шкоду, заподіяну здоров'ю з 75 % до 20 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та розмір пенсії з 8 мінімальних пенсій за віком до 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Дана редакція набрала чинності з 01.01.2008 року.
При цьому, відповідно до вищезазначених змін було також встановлено, що розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами (ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Однак, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року зміни, внесенні підпунктом 12, 15 пункту 28 розділу ІІ Закону України № 107-VІ від 28.12.2007 року, до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Згідно ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, колегія суддів зазначає, що перерахунок державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю може бути проведений лише з 22.05.2008 року.
Таким чином, враховуючи викладене, жодних підстав для задоволення позовних вимог щодо перерахунку пенсії позивачу за період з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року немає.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 3, 202 ч. 1 п. п. 4 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст.160, 195, 197, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси - задовольнити частково.
Постанову Придніпровського районного суду м. Черкаси від 24 червня 2011 року - скасувати в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі м. Черкаси провести перерахунок державної пенсії по інвалідності в розмірі шести мінімальних пенсій за віком у відповідності до положень ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та здійснити нарахування додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком за періоди з 01.01.2008 року по 21.05.2008 року та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог в цій частині відмовити.
В решті постанову залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Грибан І.О.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.