Ухвала від 07.08.2012 по справі 2а/2570/4679/2011

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а/2570/4679/2011 Головуючий у 1-й інстанції: Ткаченко О.Є.

Суддя-доповідач: Файдюк В.В.

УХВАЛА

Іменем України

"07" серпня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Файдюка В.В.

суддів: Старової Н.Е.

Чаку Є.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Варвинської мідрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 березня 2012 року у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Укрнафта»в особі Відкритого акціонерного товариства «Укрнафта»Нафтогазовидобувного управління «Чернігівнафтогаз»до Варвинської мідрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 березня 2012 року адміністративний позов ПАТ «Укрнафта»в особі ВАТ «Укрнафта»Нафтогазовидобувного управління «Чернігівнафтогаз»до Варвинської мідрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області про зобов'язання вчинити дії -задоволено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, Нафтогазовидобувальне управління «Чернігівнафтогаз»входить до складу ВАТ «Укрнафта»на правах структурної одиниці і є його філією та не має правого статусу юридичної особи, що підтверджується п.1.2 Положення Нафтогазовидобувного управління «Чернігівнафтогаз»ВАТ «Укрнафта».

19 січня 1999 року між ВАТ «Укрнафта»та ТОВ «Карлтон Трейдінг Україна»було укладено Договір про спільну діяльність в Прилуцькому нафтогазопромисловому районі за № 35/4.

В наступному, на підставі додаткових угод до Договору вносилися зміни та доповнення. Згідно з угодою від 28 квітня 2011 року передбачається в тексті Договору «Відкрите акціонерне товариство»читати «Публічне акціонерне товариство».

Відповідно до пп. 4.1, 13.1 та пп.13.2 Договору ведення спільних справ, пов'язаних з його виконанням, покладено на виконавчу дирекцію, посадові особи якої згідно з п. 13.4 та п. 13.8 Договору знаходяться у трудових стосунках з ВАТ «Укрнафта»у складі нафтогазовидобувного управління «Чернігівнафтогаз».

ВАТ «Укрнафта»в особі його структурного підрозділу НГВУ «Чернігівнафтогаз», до складу якого відноситься виконавча дирекція спільної діяльності, взято на податковий облік, як особу відповідальну за сплату податків за договором № 35/4 з наступними реквізитами: НГВУ «Чернігівнафтогаз»спільна діяльність за договором № 35/4 реєстраційний (обліковий) номер 534663345, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків.

В зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України згідно з Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України 22 грудня 2010 року № 979, реєстраційний (обліковий) номер 534663345 є податковим номером платника податків, відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання Договору.

Для обслуговування спільної діяльності відкрито рахунок № 26002200143019 в АКБ «Сітібанк (Україна)»м. Київ, МФО 300584, на якому акумулюються доходи від спільної діяльності і з якого ведуться розрахунки у процесі її здійснення, у тому числі проводиться сплата податків та зборів.

ПАТ «Укрнафта», як уповноважена особа, з часу вступу в дію договору здійснює нарахування та сплату з рахунку, призначеного для обслуговування спільної діяльності, плати за користування надрами, у розрахунку на обсяги нафти та газу, що видобуваються у процесі виконання Договору, у тому числі на Гнідинцівському та Богданівському родовищах, розташованих на території Варвинського району Чернігівської області.

06 травня 2011 року ВАТ «Укрнафта», як особа відповідальна за сплату податків за Договором, в особі НГВУ «Чернігівнафтогаз»спільна діяльність за договором № 35/4, подало до Варвинської МДПІ податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин стосовно Гнідинцівського та Богданівського родовищ.

В той же час у формі «податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24 грудня 2010 № 1013, в порушення норм ПК України замість обов'язкового реквізиту «код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер»передбачається рядок «код за ЄДРПОУ, або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія номер паспорта. У тій же «формі податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин»у п. 4 передбачається наводити дані, які згідно з п. 72.1 статті 72 ПК України належать до інформації для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності державної податкової служби.

Проте приміткою 2 до п. 2 та 4 форми податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин ідентифікується (ототожнюється) платник податків, який здійснює декларування, з власником спеціального дозволу на користування надрами.

Тобто, встановлена форма податкової декларації в частині обов'язкових реквізитів не відповідає вимогам пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 ПК України.

Отримавши надані платником податків НГВУ «Чернігівнафтогаз»декларації із вказаними поясненнями, Варвинською МДПІ листом від 12 травня 2011 року № 609/10/15-014 повідомлено, що надісланий платником податків НГВУ «Чернігівнафтогаз»розрахунок плати за користування надрами для видобування корисних копалин визнано як неподаткова звітність.

Відповідно до п. 46.4 статті 46 ПК України - якщо платник податків вважає, що форма податкової декларації, визначена центральним контролюючим органом, збільшує або зменшує його податкові зобов'язання, всупереч нормам цього Кодексу з такого податку чи збору, він має право зазначити цей факт у спеціально відведеному місці в податковій декларації.

У разі необхідності платник податків може подати разом з такою податковою декларацією доповнення до такої декларації, які складені за довільною формою, що вважатиметься невід'ємною частиною податкової декларації. Таке доповнення подається з поясненням мотивів його подання.

На виконання вимог вищезазначеної статті ПК України, коли затверджена форма податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин перешкоджає декларуванню платником податків НГВУ «Чернігівнафтогаз»податкових зобов'язань щодо плати за користування надрами, ВАТ «Укрнафта», у відповідності з п. 46.4 статті 46 ПК України подала податковий розрахунок з плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2011 року в Варвинську МДПІ з доповненням і відповідними поясненнями, а саме: «в розділі 2 наданого Розрахунку у повній відповідності до вимог п. 48.3 стптті 48 ПК України зазначено повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами (Довідка форми № 4-ОПП) і податковий номер, який присвоєно органами державної податкової служби юридичній особі (господарюючому субєкту) ПАТ «Укрнафта»при взятті на облік договору про спільну діяльність. Платником плати за користування надрами для видобування корисних копалин є господарюючий суб'єкт ПАТ «Укрнафта», який здійснює видобуток вуглеводнів на підставі спеціального дозволу на користування надрами і є уповноваженою особою за договором про спільну діяльність у відповідності до пп. 153.14.2 п. 153.14 статті 153 ПК України забезпечує облік результатів спільної діяльності окремо від обліку своїх господарських результатів, використовуючи найменування (реквізити) - Нафтогазовидобувне управління «Чернігівнафтогаз»(податковий номер 534663345).

Відповідно до п. 48.2 статті 48 ПК України обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.

Відповідно до п. 48.3. статті 48 ПК України податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Пунктом 48.4. статті 48 ПК України передбачено, що у окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.

Як вбачається з матеріалів справи, товариство набуло права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) та виступає платником рентної плати. Суб'єкт господарювання, який є власником спеціального дозволу з користування надрами і веде спільну діяльність, може бути два чи більше разів (в залежності від кількості договорів про спільну діяльність) зареєстрований як платник податків і немає підстав заперечувати його право вести спільну діяльність на родовищах, стосовно яких ці спецдозволи діють.

Кодекс України «Про надра»та Закон України «Про нафту і газ»визначають обов'язки юридичної особи - надрокористувача щодо здійснення плати за користування надрами, але не забороняють вести спільну діяльність. Ці законодавчі акти за визначенням не містять заборони проводити відповідні платежі за рахунок доходів від спільної діяльності.

Підпунктом 263.1.2. п. 263.1 статті 263 ПК України передбачено, що у разі укладення власниками спеціальних дозволів на користування надрами з третіми особами договорів на виконання робіт (послуг), пов'язаних з використанням надр, у тому числі (але не виключно) за операціями з давальницькою сировиною, платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є власники таких спеціальних дозволів на користування надрами.

Тому відсутні правові підстави відносити договір про спільну діяльність до числа договорів на виконання робіт (послуг), пов'язаних з використанням надр.

Оскільки обов'язкові реквізити податкової звітності однозначно визначені ПК України і доповнення до декларації аргументують необхідність дотримання положень пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 ПК України, у поданій позивачем декларації з доповненням, яке є її невід'ємною частиною, відсутня самовільна зміна обов'язкових реквізитів податкової звітності.

Задекларовані платником податків НГВУ «Чернігівнафтогаз»податкові зобов'язання виконані, кошти зараховано на рахунок державного бюджету в Варвинському районі в ГУ ДКУ у Чернігівській області, що підтверджується наявною в матеріалах справи випискою по рахунку.

Крім того, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 серпня 2011 року по справі № 2а-9068/11/2670, яка набрала законної сили, визнано недійсним наказ ДПА України від 24 грудня 2010 року № 1013 в частині визначення реквізиту «код за ЄДРПОУ, або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія, номер паспорта»розділу другого Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин; визнано недійсним та скасовано з дати набрання чинності наказ ДПА України від 24 грудня 2010 року №1013 в частині визначення реквізиту «код за ЄДРПОУ, або реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія, номер паспорта»розділу четвертого Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин; визнано недійсним з дати набрання чинності наказ ДПА України від 24 грудня 2010 року №1013 в частині включення до Податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин розділу четвертого.

Згідно із ч. 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України - обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, всі посилання апелянта на наказ ДПА України від 24 грудня 2010 року № 1013 «Про затвердження форм податкових розрахунків з плати за користування надрами»є безпідставними та судом не приймаються до уваги.

Таким чином вірним є висновок суду першої інстанції про задоволення даного адміністративного позову в повному обсязі.

Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.

Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Варвинської мідрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області -залишити без задоволення.

Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 березня 2012 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий суддя Файдюк В.В.

Судді: Старова Н.Е.

Чаку Є.В.