Постанова від 07.08.2012 по справі 2а-6787/10/2370

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-6787/10/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Паламар П.Г.

Суддя-доповідач: Файдюк В.В.

ПОСТАНОВА

Іменем України

"07" серпня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Файдюка В.В.

суддів: Маслія В.І.

Чаку Є.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкасах на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 29 березня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_4, ОСОБА_5 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_6, ОСОБА_7 в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_8, ОСОБА_9 в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_10 та малолітньої доньки ОСОБА_11, ОСОБА_12 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_13 до Державної податкової інспекції у м. Черкасах, Державної податкової служби України про надання права на проживання за раніше встановленою формою обліку платників податків та інших обов'язкових платежів, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 29 березня 2012 року адміністративний позов ОСОБА_3 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_4, ОСОБА_5 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_6, ОСОБА_7 в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_8, ОСОБА_9 в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_10 та малолітньої доньки ОСОБА_11, ОСОБА_12 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_13 до ДПІ у м. Черкасах, Державної податкової служби України про надання права на проживання за раніше встановленою формою обліку платників податків та інших обов'язкових платежів -задоволено частково.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач - ДПІ у м. Черкасах звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачі є батьками та виховують своїх неповнолітніх та малолітніх дітей, проживають разом з ними за одними адресами.

За своїми власними переконаннями будучи віруючими людьми, позивачі звернулися до ДПІ у м. Черкаси та Державної податкової адміністрації України з заявами, якими просили здійснювати в подальшому облік дітей, як платників податків та інших обов'язкових платежів, за раніше встановленими формами обліку без застосування ідентифікаційного номера (за прізвищем, іменем та по батькові, за місцем проживання), не вносити до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язковій платежів та не надавати їм ідентифікаційний номер. Видати неповнолітнім та малолітні дітям довідки з текстом: «Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційної номера»та завірити підпис відповідальної особи круглою гербовою печаткою. Після отримання неповнолітніми дітьми паспорта громадянина України, внести на сторінку 7 або 8, або 9 запис про наявність права здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру та завірити підпис відповідальної особи круглою гербовою печаткою.

У своїй відповіді ДПІ у м. Черкаси та ДПА України фактично відмовили в задоволенні вимог, посилаючись на дію Порядку внесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи платника податків та інших обов'язкових платежів.

Задовольняючи частково вказаний адміністративний позов, суд першої інстанції посилався на норми Закону України «Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів»та наказу ДПА України і МВС України від 19 жовтня 2004 року № 602/1226, яким затверджено «Порядок унесення відмітки до паспорта громадянина України щодо ідентифікаційного номера фізичної особи - платника податків та інших обов'язкових платежів.

Між тим, колегія суддів зазначає, що Закон України «Про державний реєстр фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів»втратив чинність 01 січня 2011 року в зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України, а наказ від 19 жовтня 2004 року № 602/1226 втратив чинність 21 січня 2011 року згідно із наказом ДПА України та МВС України від 17 грудня 2010 року № 955/628 «Про втрату чинності спільних наказів ДПА України та МВС України».

З 01 січня 2011 року питання обліку платників податків та інших обов'язкових платежів та порядок відмови від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків врегульоване нормами Податкового кодексу України.

Згідно п. 63.5 статті 63 ПК України всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються в органах державної податкової служби шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п. 63.6 статті 63 ПК України - облік платників податків в органах державної податкової служби ведеться за податковими номерами.

Облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб органами державної податкової служби робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Порядок внесення відмітки визначається центральним органом державної податкової служби.

Пунктом 70. 1. статті 70 ПУ України визначено, що облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.

Відповідно до п. 70.5 статті 70 ПК України - фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному органу державної податкової служби повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред'явити паспорт.

Згідно Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 17 грудня 2010 року № 954, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 року за № 1388/18683 - реєстрація фізичних осіб у Державному реєстрі здійснюється з метою єдиного державного обліку фізичних осіб, які зобов'язані сплачувати податки, збори у порядку і на умовах, що визначаються Податковим кодексом України.

Згідно п. 1 Розділу IV Положення - Державний реєстр створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які зобов'язані сплачувати податки, збори у порядку і на умовах, що визначаються Податковим кодексом України та іншими нормативно-правовими актами України, з метою створення умов для здійснення контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, зборів, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Складовою частиною Державного реєстру є окремий реєстр Державного реєстру, до якого вноситься інформація про фізичних осіб - громадян України, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби.

Розділ VIII Положення присвячений саме порядку обліку фізичних осіб в окремому реєстрі Державного реєстру, згідно якого фізична особа, яка раніше не подавала Облікову картку і відомості про яку не включено до Державного реєстру та яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному органу державної податкової служби Повідомлення за формою № 1П (додаток 7), яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред'явити паспорт громадянина України.

За зверненням фізичної особи, яка подала Повідомлення для обліку її в окремому реєстрі Державного реєстру, орган державної податкової служби після отримання інформації з Державного реєстру про взяття такої особи на облік за прізвищем, ім'ям, по батькові, серією і номером паспорта вносить до паспорта громадянина України такої особи (сьома, восьма або дев'ята сторінка) відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Таким чином, до Державного реєстру включаються відомості тільки про тих малолітніх або неповнолітніх осіб, які мають об'єкти оподаткування і зобов'язані сплачувати податки.

Отже, якщо дитина не має обов'язків по сплаті податків, не отримує доходів, що підлягають оподаткуванню, та не підпадає під визначення платника податків, підстав для включення відомостей про неї до Держаного реєстру та присвоєння їй ідентифікаційного номеру немає (реєстраційний номер облікової картки).

Щодо позовної вимоги про видачу неповнолітнім дітям довідки з текстом «Має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номеру», колегія суддів зазначає, що ні Податковим кодексом України, ні Законом України «Про Державну податкову службу України»ні будь-яким іншим нормативним документом не передбачено таких довідок та права органу державної податкової служби їх видавати.

Таким чином позовні вимоги позивачів надання права на проживання за раніше встановленою формою обліку платників податків та інших обов'язкових платежів не підлягають задоволенню.

Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було допущено порушення норм матеріального права, що призвело до невірного по суті вирішення справи.

Згідно до статті 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкасах -задовольнити.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 29 березня 2012 року -скасувати та ухвалити нову.

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_4, ОСОБА_5 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_6, ОСОБА_7 в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_8, ОСОБА_9 в інтересах малолітньої доньки ОСОБА_10 та малолітньої доньки ОСОБА_11, ОСОБА_12 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_13 до Державної податкової інспекції у м. Черкасах, Державної податкової служби України про надання права на проживання за раніше встановленою формою обліку платників податків та інших обов'язкових платежів -відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий суддя Файдюк В.В.

Судді: Маслій В.І.

Чаку Є.В.