Ухвала від 08.08.2012 по справі 2а-1456/10/0507

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" серпня 2012 р. м. Київ К/9991/26147/11

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Бутенка В.І., Загороднього А.Ф., Малиніна В.В. (доповідач),

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Володарської РДА Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Володарського районного суду Донецької області від 26 жовтня 2010 року позов ОСОБА_4 задоволено. Визнано дії відповідача протиправними та стягнуто з УПСЗН на користь позивача недоплачену разову грошову допомогу до 5 травня за 2010 рік у розмірі 3 мінімальних пенсій за віком як учаснику війни.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2011 року рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове рішення про відмову у задоволені позову.

У касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить його рішення скасувати та залишити в силі постанову Володарського районного суду Донецької області від 26 жовтня 2010 року.

Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до статті 222 КАС України.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.

Позивач має статус учасника війни, що підтверджується посвідченням, у зв'язку з чим та відповідно до вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551, має право на отримання щорічної грошової допомоги до 9 травня (яка повинна виплачуватися до 5 травня).

Фактично позивач отримав від відповідача у 2010 році 120 грн.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяння формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до статті 14 цього Закону щорічно до 5 травня учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю та бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, та іншим учасникам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Абзацом 1 статті 17 цього Закону встановлено, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.

Згідно абзацу 1 статті 17-1 щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Таким чином, у спірних правовідносинах відповідач є органом владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок по здійсненню виплат, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в тому числі разової грошової допомоги.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з цього Закону та інших актів законодавства України.

Відповідно до частини 2 статті 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»від 27 квітня 2010 року № 2154-VI розміри державних соціальних гарантій на 2010 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Згідно пункту 2 Постановою Кабінету Міністрів України "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2010 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань" від 7 квітня 2010 року № 299, встановлено, що у 2010 році виплата разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань", здійснюється іншим ветеранам війни, в тому числі учасникам бойових дій, із числа осіб, які брали участь у воєнних конфліктах на території інших держав у період після Великої Вітчизняної війни, а також іншим особам, не зазначеним у підпункті 1 цього пункту, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

На дійсний час вищезазначені положення статті 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»від 27 квітня 2010 року № 2154-VI, постанови Кабінету Міністрів України " Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2010 році відповідно до Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань»від 7 квітня 2010 року № 299 не визнані неконституційними.

Враховуючи, що відповідачем виплачено позивачу вищевказану допомогу в розмірі, визначеному Постановою КМ України від 7 квітня 2010 року № 299, колегія суддів погоджується з висновком апеляційного суду щодо правомірності дій відповідача.

Враховуючи викладене, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення касаційної скарги, суд апеляційної інстанції не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при ухвалені рішення, що є підставою для залишення касаційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін.

За правилами ч.1 ст.224 КАС України, якщо відсутні підстави для скасування судових рішень, то суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_4, - залишити без задоволення.

Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Володарської РДА Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає.

Судді: В.В.Малинін

В.І.Бутенко

А.Ф.Загородній

Суддя В.В. Малинін