Ухвала від 12.07.2012 по справі К/9991/19125/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" липня 2012 р. м. Київ К/9991/19125/11

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

Штульман І.В. (доповідач),

Заїки М.М.,

Лиски Т.О.,-

провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд справи за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду (далі -ГУПФ) України в Кіровоградській області про перерахунок суми індексації пенсії, за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Кіровського районного суду міста Кіровограда від 12 квітня 2010 року та ухвалу апеляційного суду Кіровоградської області від 21 лютого 2011 року, -

ВСТАНОВИВ:

15.02.2010р. ОСОБА_4 звернувся в суд з позовом до ГУПФ України в Кіровоградській області про перерахунок суми індексації пенсії. В обґрунтування позову ОСОБА_4 зазначив, що з 2002 року він перебуває на пенсії, як пенсіонер системи МВС України і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»№2262-ХІІ від 09.04.1992р. (далі -Закон №2262-ХІІ). На обліку в ГУПФ України в Кіровоградській області він перебуває з 01.01.2007р., але отримувати індексацію пенсії почав з липня 2007 року, коефіцієнт індексації -1,04; сума індексації -5,68грн. ОСОБА_4 відмічає, що інфляція в Україні постійно збільшувалась, в зв'язку з чим і коефіцієнт індексації та відповідно суми індексації протягом 2007-2008 років також постійно збільшувались і становили уже в грудні 2008 року відповідно: коефіцієнт індексації -1,369; сума індексації -183,76грн. У 2009 році індекси споживчих цін (індекси інфляції) також збільшувались і відповідно повинні збільшуватись коефіцієнти індексації. Позивач вважає, що сума індексації пенсії протягом 2009 року повинна зростати, але йому недораховують відповідні суми, а саме: нараховують індексацію за 2009 рік на рівні грудня 2008 року, тобто в розмірі 183,76грн.

ОСОБА_4 просив суд визнати неправомірною бездіяльність ГУПФ України в Кіровоградській області по недоплаті суми індексації його пенсії протягом 2009 року та зобов'язати провести перерахунок і виплату щомісячної суми індексації його пенсії за 2009 рік на основі індексу споживчих цін в 2009 році та враховуючи січень 2007 року як базовий місяць при розрахунку індексації.

Постановою Кіровського районного суду міста Кіровограда від 12.04.2010р., залишеною без змін ухвалою апеляційного суду Кіровоградської області від 21.02.2011р., адміністративний позов ОСОБА_4 задоволено частково. Визнано протиправними дії ГУПФ України в Кіровоградській області щодо недоплати ОСОБА_4 суми індексації пенсії з 01.01.2009р. по 01.04.2009р. Зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату позивачеві суми індексації пенсії з 01.01.2009р. по 01.04.2009р. на основі індексу споживчих цін у цей період, враховуючи січень 2007 року, як базовий місяць при розрахунку індексації. В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_4 відмовлено.

Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, позивач ОСОБА_4 звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, просить ухвалу апеляційного суду Кіровоградської області від 21.02.2011р. скасувати повністю, а постанову Кіровського районного суду міста Кіровограда від 12.04.2010р. -частково, прийнявши нове рішення про задоволення його позову в повному обсязі.

Касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.220 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Згідно ч.1 ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_4 з 01.01.2007р. перебуває на обліку в ГУПФ України в Кіровоградській області, як пенсіонер системи МВС України, і отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Згідно ст.64 Закону №2262-ХІІ призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей пенсії підвищуються відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Індексація грошових доходів населення -встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг (абз.2 ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення»№1282-XII від 03.07.1991р. (далі -Закон №1282-XII)).

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону №1282-XII індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника. Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.

Статтею 4 Закону №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст.6 Закону №1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених ст.4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів. Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

З метою реалізації вказаного закону Кабінетом Міністрів України постановою №1078 від 17.07.2003р. затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі -Порядок).

Згідно пункту 1№ Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. -місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003р. №491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку 1.

При цьому, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено (п.10№ Порядку).

Згідно абз.1 і 2 п.2 Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Пунктом 4 Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (абз.1). Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (абз.3). Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає (абз.5). Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абз.6). Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у додатку 2 (абз.11).

Згідно абз.1 п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Відповідно до абз.1 п.1 постанови Кабінету Міністрів України №198 від 11.03.2009р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»установлено у 2009 році з 1 квітня підвищення до пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (далі -підвищення), у розмірі 7,5 гривні, збільшуючи його з 1 липня -до 14,2 гривні, а з 1 жовтня -до 28,4 гривні.

Матеріалами справи встановлено, що позивачеві ОСОБА_4 з 01.04.2009р. проведено підвищення пенсії на 7,50грн., з 01.07.2009р. - на 14,20грн., з 01.10.2009р. - на 28,40грн., що сторонами не оспорюється.

Відповідно до статистичних даних, індекс інфляції в Україні з грудня 2008 року по грудень 2009 року становить 112,3. У січні 2009 року - 102,9, у лютому - 101,5, у березні - 101,4, у квітні - 100,9, у травні - 100,5, у червні - 101,1, у липні - 99,9, у серпні - 99,8, у вересні - 100,8, у жовтні - 100,9, у листопаді - 101,1, у грудні - 100,9.

Зважаючи на те, що постановою Кабінету Міністрів України №198 від 11.03.2009р. встановлено підвищення до пенсії з 01.04.2009р., то відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003р., з квітня 2009 року кожен місяць є базовим, за який індексація не нараховується.

Частково задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_4, суди попередніх інстанцій вірно врахували зростання індексу інфляції з січня 2009 року та дійшли правильного висновку, що пенсія позивачеві призначена з 01.01.2009р. по 01.04.2009р. підлягає індексації.

Суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що підстави для нарахування індексації пенсії ОСОБА_4 з 01.04.2009р. відсутні та правильно відмовили в цій частині позовних вимог.

Відповідно до ч.3 ст.220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки рішення судів попередніх інстанцій постановлені з додержанням норм права, а доводи касаційної скарги висновки суду не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.

Керуючись ст.ст.220, 220-1, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 -залишити без задоволення.

Постанову Кіровського районного суду міста Кіровограда від 12 квітня 2010 року та ухвалу апеляційного суду Кіровоградської області від 21 лютого 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про перерахунок суми індексації пенсії -залишити без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді: (підпис) Штульман І.В.

(підпис) Заїка М.М.

(підпис) Лиска Т.О.

З оригіналом згідно:

Помічник судді: Н.А. Сторчоус

Суддя І.В. Штульман