Справа № 1570/3326/2012
10 серпня 2012 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Андрухіва В.В.
при секретарі Белан М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі справу за адміністративним позовом Дунайської транспортної прокуратури в інтересах держави в особі органу виконавчої влади Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт у розмірі 1 700 грн.,-
Встановив:
24 травня 2012 року Дунайський транспортний прокурор подав до суду адміністративий позов в інтересах держави в особі органу виконавчої влади Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт у розмірі 1 700 грн.
Ухвалою суду від 31 травня 2012 року було відкрито провадження у справі.
Під час судового розгляду справи судом встановлено, що провадження у справі відкрито за позовною заявою, поданною з пропущенням установленого ч.2 ст.99 КАС України строку звернення до адміністративного суду.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Згідно пунктів 26, 27, 28 Постанови Кабінету Міністрів "Про затвердження порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті"№ 1567 від 08.11.2006 р., справа про законодавства про автомобільний транспорт розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій. Фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Як встановлено в ході судового розгляду та вбачається з наявних у справі документів, постанова про застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт № 139202 була прийнята 28.07.2011 р.
Вказана постанова була отримана відповідачем 04.08.2011 р., про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення. Отже 15-денний строк сплати штрафу відповідачем сплинув 19.08.2011 р.
Тобто про те, що відповідач не сплатив штраф у добровільному порядку позивачу стало відомо ще 19.08.2011 р. Відповідно, для позивача відлік шестимісячного строку на звернення до адміністративного суду розпочався з 19.08.2011 р., і цей строк сплинув 19 лютого 2012 року. Даний позов подано прокурором 24.05.2012 року.
Згідно з ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Відповідно до ч.2 ст.100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Поважними за змістом даної статті визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення з позовом до суду.
Інститут строку звернення до суду в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Згідно ч.3 ст.162 КАС України, якщо в ході судового розгляду справи суд встановить, що провадження у справі відкрито за позовною заявою, поданною з пропущенням установленного законом строку звернення до адміністративного суду, або викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, позовна заява залишається без розгляду.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність поважних причин пропуску позивачем строку звернення до суду, таких причин ані в позові, ані під час судового розгляду наведено не було, а тому позов підлягає залишенню без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 99, ст. ст. 100 , 160, ч.3 ст.162, ст.ст.165, 167 КАС України, суд,-
Адміністративний позов Дунайської транспортної прокуратури в інтересах держави в особі органу виконавчої влади Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафу за порушення законодавства про автомобільний транспорт у розмірі 1 700 грн. - залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: В.В.Андрухів