07 серпня 2012 року м. Київ К/9991/79073/11
Вищий адміністративний суд України у складі: суддя-доповідач Кочан В.М., судді Рецебуринський Ю.Й. , Цвіркун Ю.І. , розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на постанову Франківського районного суду міста Львова 22.05.2009 постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.07.2010р. у справі за позовом ОСОБА_2 до Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради , Міністерства фінансів України , Міністерства праці та соціальної політики України , Державного казначейства України про визнання дій незаконними та стягнення сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною,
У липні 2008 року ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, Міністерства фінансів України, Міністерства праці та соціальної політики України, Державного казначейства України про визнання незаконними дій та зобов'язання провести перерахунок допомоги по догляду за дитиною.
Вимоги обґрунтовувала тим, що виховує малолітню доньку ОСОБА_3, 2007 року народження, на утримання якої одержує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надасться у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Вважає, що Франківським відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради була недоплачена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у встановленому законодавством розмірі.
Просила стягнути з Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради суму недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007-2008 роки у сумі 3 938,48 грн., зобов"язати відповідача падати довідку про допомогу по догляду за дитиною окремо, без включення одноразової допомоги при народженні дитини; здійснити перерахунок допомоги за 2008 рік, виходячи з розмірів, встановлених Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", щомісячно; зобов"язати відповідача надалі проводити виплату цієї допомоги у визначених законом розмірах.
Постановою Франківського районного суду міста Львова від 22.05.2009 р. позов задоволено частково. Визнано дії Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" неправомірними: зобов'язано відповідача провести нарахування та виплату з 01.10.2007р. по 31.12.2007р. включно ОСОБА_2 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до вимог ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". В іншій частині позову відмовлено.
Рішення обґрунтовано тим, що належна позивачці відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога у визначеному ним розмірі була виплачена відповідно до Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" з 01.01.2007р. по 08.07.2007р., а з 09.07.2007р. по 31.12.2007р. повинна виплачуватись у встановленому ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.07.2010р. постанову Франківського районного суду міста Львова від 22.05.2009р. скасовано, ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково. Зобов'язано Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_2 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого ст. 62 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік", за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р.
У касаційній скарзі Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить скасувати їх рішення та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
Клопотань про участь у судовому засіданні сторони не заявляли.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів, в межах ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшла висновку про відхилення касаційної скарги з таких підстав.
З матеріалів справи вбачається, що після народження доньки позивачка перебуває на обліку в Франківському відділі соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачено ст. 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Статтею 15 (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин) зазначеного закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" № 489-V від 19.12.2006р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-ХІІ від 21.11.1992р. в редакції, що діяла на момент звернення позивача до суду, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.
Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" №489-V від 19.12.2006р. затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку па місяць для дітей віком до 6 років з 1 квітня у розмірі 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
На підставі п.п. 7, 14 ч. 1 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" № 489-V від 19.12.2006р. дію статей 41 та 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", ст. 12, ч. 1 ст. 15 та п. 3 розділу VІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" зупинено.
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007р. №6-рп у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст.ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62. ч. 1 ст. 66, п.п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, ст.ст. 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) встановлено, що зупинення Законом України "Про Державний бюджет України" інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин ніж передбачено законами України, не відповідає ст. 1, 3 ч. 2 ст. 6, ч. 2 ст. 8, ч. 2 ст. 19, ст.ст. 21, 22, п. 1 ч. 2 ст. 92. ч.ч. 1, 2, 3 ст. 95 Конституції України.
Також зазначеним Рішенням визнані неконституційними положення ст.ст. 29, 36, абз. 3 ч. 2 ст. 56, ч. 1 ст. 66. п.п. 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, 71, 98, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", зокрема: абз. 3 ч. 2 ст. 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; п. 7 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст.ст. 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; п. 14 ст. 71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст. 12, ч. 1 ст. 15 та п. 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин суди дійшли правильного висновку про те, що положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" не можуть бути застосовані, оскільки вони суперечать нормам Конституції України про недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів (ч. 3 ст. 22 Конституції України) та визнані неконституційними, а тому обґрунтовано задовольнили позовні вимоги.
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року п. 14 ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" було визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним). Після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення почали діяти положення ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Тобто, з часу прийняття рішення Конституційним Судом відновилось право позивача на отримання допомоги в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідач, ігноруючи зазначені норми матеріального права, не здійснював виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", чим порушив вказане право позивача.
Інші доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів попередніх інстанцій.
Відповідно до ч. 3 ст. 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Касаційну скаргу Франківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради відхилити, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 27.07.2010р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає, крім випадків, встановлених статтями 235-237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя-доповідач Кочан В.М.
судді
Рецебуринський Ю.Й.
Цвіркун Ю.І.