вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
10 серпня 2012 р. (10:52) Справа №2а-7981/12/0170/27
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Аблякимова Е.Е., при секретарі судового засідання Бордуленко М.Ю., за участю представників сторін
від позивача - Ліпницька Г.Ю., довіреність № 39/10/10-0 від 01.03.12р.;
від відповідача - не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Євпаторії АР Крим Державної податкової служби
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Пансіонат "Тропіки"
про стягнення
Обставини справи: Державна податкова інспекція у м. Євпаторії АР Крим Державної податкової служби (далі- Позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Пансіонат "Тропіки" (далі-Відповідач) про стягнення податкового боргу з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та податку з доходів фізичних осіб у розмірі 235 043,05 гривень.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 20.07.2012 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження по справі та справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив задовольнити з підстав, викладених у позові.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, день та місце його проведення повідомлений належним чином рекомендованою кореспонденцією ( а.с. 29), про причини неявки суд не повідомив, заперечення на адміністративний позов завчасно та до суду не надав.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, суд
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 1 ч.2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"до системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, спеціалізовані державні податкові інспекції, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).
Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі підпорядковуються Державній податковій адміністрації України.
Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні, спеціалізовані та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (ст. 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні").
Згідно із ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Враховуючи зазначене, позивач, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктом владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.
Виконавчим комітетом Євпаторійської міської ради АР Крим 16.12.2004 року проведено державну реєстрацію юридичної особи -Товариства з обмеженою відповідальністю "Пансіонат "Тропіки", що підтверджується витягом з ЄДРПОУ станом на 23.05.2012 року.
Згідно з довідкою № 80/29-045 від 28.02.2011 року відповідач з 24.12.2004 року взятий на облік як платник податків та зборів в ДПІ в м. Євпаторії АР Крим за № 277/28-1.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач є, зокрема, платником орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності та платником податку з доходів фізичних осіб.
Так, Євпаторійською міською Радою, в особі секретаря міської ради Смолкина В'ячеслава Михайловича, з Відповідачем 11.10.2005 року було укладено договір оренди земельної ділянки, згідно з яким Рада передала Відповідачу в строкове платне користування земельну ділянку з міських земель, яка зареєстрована за Євпаторійською міською Радою, за кадастровим № 0110900000:01:010:0006 за адресою: Україна, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Кірова, 86. Площа земельної ділянки 53580,00 квадратних метрів. Договір укладено строком на 50 років, до 29 вересня 2055 р.
Згідно наданої Відповідачем податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 31.01.11 (вх. № 2675), відповідачем самостійно нараховано станом на: 30.08.11 - 26 059,24 грн.; 30.09.11 - 26 059,24 грн., 30.10.11 - 26 059,24 грн.; 30.11.11 - 26 059,24 грн.; 30.12.11 - 26 059,19 грн.; 30.01.12 - 26 059,18 грн., на загальну суму 156 355,33 грн.
Згідно наданої Відповідачем податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 20.02.12 (вх. № 3041), відповідачем самостійно нараховано станом на: 01.03.12 - 26 059,24 грн.; 30.03.12 - 26 059,24 грн., 30.04.12 - 26 059,24 грн., на загальну суму 78 177,72 грн.
Згідно з даними податкового органу, за відповідачем утворилась заборгованість з орендної плати за земельну ділянку комунальної власності за 2011 та 2012 роки у розмірі 234 533,05 грн.
Згідно акту №1630/17-1 від 04.08.11 про результати камеральної перевірки своєчасності подання податкової звітності було встановлено несвоєчасне подання податкового розрахунку суми доходу нарахованого (сплаченого) на користь платника податку, а також суми утриманого з них податку (за формою 1 ДФ) за 1 квартал 2011 р. (граничний строк подання - 11.05.11; дата фактичного подання - 01.06.11). Вказане рішення було отримано Відповідачем 12.08.11, згідно підпису на поштовому повідомленні. Згідно із податковим повідомленням-рішенням № 0002221701 від 01.09.11. до Відповідача були застосовані штрафні санкції у розмірі 510,00 грн. вказане повідомлення-рішення № 0002221701 від 01.09.11 було направлено поштою із супровідним листом та отримане Відповідачем 29.09.11, згідно підпису на поштовому повідомленні.
Щодо стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з серпня 2011 по квітень 2012 років суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі по тексту -ПК України).
Пунктом 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п. 46. 1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 ст. 49 ПК України).
Відповідно до п. 54. 1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).
Порядок справляння плати за землю, у тому числі орендної плати з юридичних осіб визначений Розділом ХІІІ Податкового кодексу України.
Згідно із ст. 269 ПК України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Статтею 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до п.п.286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно із ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем в порядку податкової звітності до ДПІ в м. Євпаторії АР Крим було подано податкові декларації № 2675 та 3041 з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності).
Згідно з відомостями, наданими податковим органом, відповідачем у визначені законодавством строки не сплачена сума орендної плати з серпня 2011 по квітень 2012 року у загальній сумі 235 043,05 грн.
Щодо стягнення заборгованості з податку з доходів з фізичних осіб суд зазначає наступне.
До спірних правовідносин підлягають застосуванню норми Податкового кодексу України, оскільки спірні правовідносини щодо нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб виникли у 2011 році.
Судом встановлено, що за несвоєчасне подання податкового розрахунку суми доходу нарахованого (сплаченого) на користь платника податку, а також суми утриманого з них податку (за формою 1 ДФ) за 1 квартал 2011 р., згідно із податковим повідомленням-рішенням № 0002221701 від 01.09.11р. до відповідача застосовані штрафні санкції у розмірі 510,00 грн.
Відповідно до підпункту 162.1.3. статті 162 Податкового кодексу України платником податку на доходи фізичних осіб є податковий агент.
Пунктом 14.1.180. статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що, податковий агент щодо податку з доходів фізичних осіб - це юридична особа (її філії, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або не грошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 163.1.1 пункту 163.1 статті 163 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента по податку з доходів фізичних осіб є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Підпунктом 168.1.2. п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України встановлено, що податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету. Підпунктом 168.1.1. пункту 168.1. статті 168 Податкового кодексу України встановлено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
Порядок узгодження суми податкового боргу з 01.01.2011 року врегульовано нормами Податкового кодексу України.
Згідно з п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України).
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання (п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України).
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України).
Таким чином, несплачена платником податків сума податкового боргу за податковими деклараціями є узгодженою з моменту отримання ним податкової вимоги.
Відповідно до п.п. 3.6 п. 3 Наказу ДПА України від 24.12.2010 року № 1037 «Про затвердження Порядку направлення органам державної податкової служби податкових вимог платникам податків», зареєстрованого Міністерством юстиції України 30.12.2010 року № 1432/18727 у разі коли у платника податків, якому надіслано, вручено податкову вимогу сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Відповідно до пп. 95.1, 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, у разі невиконання податкової вимоги орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу, зокрема шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків. Стягнення здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
В силу пп. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Підпунктом 95.2 cт. 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п. 59.5 ст. 95 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачем зазначені вимоги законодавства було дотримано, ДПІ було направлено першу податкову вимогу №1/95 від 20.04.10, яку було отримано Відповідачем 23.04.10, згідно підпису на поштовому повідомленні та направлено другу податкову вимогу №2/134 від 25.05.10, яку було отримано Відповідачем 29.05.10, згідно підпису на поштовому повідомленні (а.с.18), однак у зв'язку із тим, що на момент звернення до суду сума податкового боргу зросла, то відповідно позовні вимоги були заявлені на всю суму боргу в тому числі і на ту, що виникла після надіслання податкових вимог, і яка відповідно до п.59.5 ст. 59 Податкового кодексу України підлягає погашенню.
29.06.10року прийнято рішення №34/24-0 від про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків за рахунок погашення його податкового боргу (а.с.19). Станом на день розгляду справи заборгованість не погашена.
Приймаючи до уваги те, що відповідач не надав заперечення проти позову та, у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 235 043,05 грн., або оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень, позовні вимоги належить задовольнити у повному обсязі.
Під час судового засідання, яке відбулось 10.08.2012 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ч.3 ст. 160 КАСУ постанову складено 15.08.2012р.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158-163 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Пансіонат "Тропіки" (97400, АР Крим. м. Євпаторія, вул. Кірова, б. 86, ЄДРПОУ 33271213 ) кошти з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податку (р/р 26004825397111, ПАТ "БАНК"ГРАНТ", МФО 351607; р/р: 260076223, ПАТ "УПБ", МФО 300205) заборгованість з податкового боргу у розмірі 235 043 (двісті тридцять п'ять тисяч сорок три ) гривні 05 копійок, а саме:
- 234 533,05 грн. підлягає сплаті на: р/р 33219812700015, отримувач: місцевий бюджет м. Євпаторії (код 37940108), банк отримувача: Управління Держказначейства в м. Євпаторії Головного управління Держказначейства в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 53-13050200;
- 510,00 грн. підлягає сплаті на: р/р 33210800700015, отримувач: місцевий бюджет м. Євпаторії (код 37940108), банк отримувача: Управління Держказначейства в м. Євпаторії Головного управління Держказначейства в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 53-11010105.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Аблякимов Е.Е.