Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
Справа № 2-а/2220/140/2012
2220/2711/2012
02 серпня 2012 року Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі:
головуючого - судді Березової І.О.
при секретарі Каправчук Г.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Шепетівки
цивільну справу за позовом Шепетівського міського управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області
до ОСОБА_1
про стягнення надміру виплачених коштів,
Позивач, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області, звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про зобов'язання виплатити суму надміру виплачених коштів у вигляді державної допомоги в розмірі 8 612,80 грн.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області, ОСОБА_1, згідно її заяв, на підставі ЗУ "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім"ям" та "Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 із змінами та доповненнями. була призначена соціальна допомога в періоди:
- з 01.01.2011 року по 31.03.2011 року - в розмірі 689,92 грн., щомісячно;
- з 01.04.2011 року по 30.06.2011 року у розмірі 719,90 грн., щомісячно, згідно заяви
від 26.01.2011 року;
- з 01.07.2011 року по 30.09.2011 року в розмірі 728,26 грн., щомісячно;
- з 01.10.2011 року по 30.11.2011 року в розмірі 766,26 грн., щомісячно;
- з 01.12.2011 року по 31.12.2011 року в розмірі 796,24 грн., щомісячно згідно заяви від 27.07.2011 року.
10.02.2012 року державним соціальним інспектором управління праці та соціального захисту населення з відома начальника відділу соціальних допомог проведена вибіркова перевірка призначеної соціальної допомоги ОСОБА_1
В ході перевірки було встановлено, що призвірці даних про доходи та майновий стан по справі ОСОБА_1 на призначення допомоги малозабезпеченим сім"ям, виявлено, що чоловік заявниці ОСОБА_2 має на праві власності земельну частку (пай), який з 01.09.2010 року здає в оренду та отримує дохід .
За результатами проведеної перевірки було складено акт від 21.02.2012 року про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги та проведено розрахунок надміру виплачених коштів, відповідно до якого надміру виплачена сума коштів складає 8 743,00 грн, яку позивач просить стягнути з відповідача.
Представник позивача за довіреністю Ратушний Р.В. в судовому засіданні подав заяву про уточнення позовних вимог у справі за позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів, та просив суд стягнути з останньої суму надміру виплачених коштів, у вигляді дердавної допомоги в розмрі 8 343,00 грн.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 позов визнала.
Заслухав думку сторін, досдідивши матеріали справи, суд, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області є органом місцевого самоврядування, відповідно до ч.1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Матеріалами справи встановлено, що дійсно Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області на підставі ЗУ "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім"ям" та "Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 із змінами та доповненнями, відповідачу ОСОБА_1, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 була призначена призначена соціальна допомога з 01.10.2009 року по 29.02.2012 року у розмірі - з 01.01.2011 року по 31.03.2011 року - в розмірі 689,92 грн., щомісячно; з 01.04.2011 року по 30.06.2011 року у розмірі 719,90 грн., щомісячно; з 01.07.2011 року по 30.09.2011 року в розмірі 728,26 грн., щомісячно; з 01.10.2011 року по 30.11.2011 року в розмірі 766,26 грн., щомісячно; з 01.12.2011 року по 31.12.2011 року в розмірі 796,24 грн., щомісячно.
Вказана соціальна допомога ОСОБА_1 була призначена згідно її заяв від від 26.01.2011 року та 27.07.2011 року, в яких відповідач дає згоду на отримання будь-якої інформації, пов'язаної з нею та членами її сім'ї, і підписує попередження про відповідальність за надання неточних чи неповних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї.
До заяви громадянкою ОСОБА_1 заповнювалась декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.
10.02.2012 року державним соціальним інспектором управління праці та соціального захисту населення з відома начальника відділу соціальних допомог проведена вибіркова перевірка призначеної соціальної допомоги ОСОБА_1
Перевіркою встановлено, що призвірці даних про доходи та майновий стан по справі ОСОБА_1 на призначення допомоги малозабезпеченим сім"ям з відповідями Шепетівської ОДПІ від 14.07.2011 року та ПП "Врожай-Агро-1" № 26 від 10.02.2012 року виявлено, що чоловік заявниці - ОСОБА_2 має на праві власності земельну частку (пай), який з 01.09.2010 року здає в оренду та отримує дохід. Сума орендної плати становить 674,00 грн., сума фактично виплаченої орендної плати за 2010 рік становить 674,00 грн.
За результатами проведеної перевірки було складено акт від 21.02.2012 року про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги та спеціалістами відділу грошових виплат та компенсацій управління праці та соціального захисту зроблено перерахунок призначеної соціальної допомоги у зв'язку з наданням недостовірної інформації про майновий стан та проведено розрахунок виплачених коштів, відповідно якого, надміру виплачена сума коштів складає 8 743,00 грн.
Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям»передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Відповідно до ст. 5 вище вказаного Закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Відповідно до п. 46 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»№ 1751 від 27.12.2001 року - особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язанні у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення. Виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли ці обставини.
Згідно ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям»від 01.06.2000 року № 1768-III - державна соціальна допомога не призначається, зменшується її розмір або припиняється виплата у разі якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 - якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Як вбачається з матеріалів справи, 20.06.2012 року було направлено виклик ОСОБА_1, з попередженням про необхідність повернення надміру виплаченої соціальної допомоги.
Попередження позивача залишено без відповіді та задоволення, погашення надміру виплаченої допомоги гр. ОСОБА_1 не проводилось.
В силу ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст.ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч. 2 п. 49 Постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» № 1751 від 27.12.2001 року та ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»- суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (в результаті приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо) стягуються згідно із законом.
Заявлена за позовом сума підтверджується належними доказами та не оспорюється відповідачем, доказів, які могли б спростувати викладені в заяві факти, суду не надано, а тому, виходячи з аналізу вищенаведених положень законодавства та обставин справи, позов є обґрунтованим та підлягає частковому задоволенню. Отже, суд приходить до висновку, що сума незаконно отриманої відповідачем допомоги становить 8 343 ( вісім тисяч триста сорок три) грн. 00 коп., яка підлягає стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 70, 71, 159-163 КАС України, -
суд, -
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Шепетівського міського управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради Хмельницької області (р/р 35419015001662 в ГУДКУ України у Хмельницькій області, код 03198586 МФО 815013) суму надміру виплачених коштів, у вигляді державної допомоги в сумі 8 343 ( вісім тисяч триста сорок три) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь держави судовий збір в сумі 107 грн. 30 коп.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів через Шепетівський міськрайонний суд.
Суддя:
Суддя