Категорія №10.3
Іменем України
31 липня 2012 року Справа № 2а/1270/5502/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чиркіна С.М.
при секретарі: Кіцені О.П.
за участю:
представника позивача: Тренбач В.А.,
відповідач: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Кремінна-Комунсервіс" до Управління праці та соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання відшкодувати витрати за надання населенню пільг та субсидій за житлово-комунальні послуги на загальну суму 52224,86 грн., -
16 липня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Комунального підприємства "Кремінна-Комунсервіс" до Управління праці та соціального захисту начелення Кремінської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання відшкодувати витрати за надання населенню пільг та субсидій за житлово-комунальні послуги на загальну суму 52224,86 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що КП "Кремінна-Комунсервіс" є підприємством комунальної власності територіальної громади міста Кремінна. Предметом діяльності є надання мешканцям міста житлово- комунальних послуг, які визначені у Статуті.
Рішенням сесії Кремінської міської ради № 16/27 від 16.11.2011 КП "Кремінна-Комунсервіс" визначено основним виконавцем функцій комунального обслуговування населення м. Кремінна та укладено з міською радою Договір № 01 від 30 грудня 2011 року, а саме з :
- обслуговування комунального житлового фонду територіальної громади міста Кремінна;
- утримання будинків і споруд та прибудинкових територій;
- управління нерухомим майном включаючи соціальне, з надання послуг з реєстрації місця проживання;
- організація збору, вивозу та переробки побутових відходів на території м.Кремінна та селищ Кремінської міської ради;
- послуг з ремонту об'єктів житлового фонду
Послуги по утриманню будинків та прибудинкових території надаються населенню міста відповідно до тарифу, затвердженого рішенням ВК №416 від 27.12.2011 року.
Звертає увагу, що відповідно до ПКМУ № 256 від 04.03.2002 встановлено, що головним розпорядником коштів є управління праці та соціального захисту населення , які ведуть персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою згідно ПКМУ № 117 від 29 січня 2003 року «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги», житлових субсидій. Управління праці та соціального захисту населення здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги та субсидії.
З цього приводу між підприємством та Управлінням праці та соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації був укладений Договір № 17 від 17.01.2012. Згідно цього договору УПСЗН повинно відшкодувати витрати підприємства на оплату житлово - комунальних послуг шляхом перерахування оплати на розрахунковий рахунок комунального підприємства відповідно до щомісячної зведеної відомості за надання пільг та субсидій населенню міста.
07 травня 2012 зверталися до відповідача з претензією про відшкодування витрат за надання населенню пільг у сумі -20908,74 грн., та відшкодування витрат понесених підприємством при надані послуг громадянам , яким призначено субсидію у сумі -23949,31 грн., разом заборгованість склала -44858,05 грн., яка утворилась станом на 01 травня 2012 року.
15 травня 2012 року від відповідача надійшла відповідь про те, що дійсно заборгованість складає 44858,05 грн., заборгованість виникла у зв'язку з недостатнім фінансуванням з державного бюджету та при надходженні коштів заборгованість буде погашена.
Станом на 01 липня 2012 року борг відповідача відповідно до актів звірки взаєморозрахунків складає за субсидії - 19599,99 грн., за надання пільг - 32644,87 грн. Разом складає - 52224,86 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеному в позовній заяві, просив задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав заяву, в якій зазначив, що визнає позовні вимоги у повному обсязі, заборгованість виникла у зв'язку з недостатнім фінансуванням з державного бюджету, при надходженні коштів заборгованість буде погашена, просив провести судове засідання без участі уповноваженого представника.
Суд вважає за можливе провести судове засідання без участі представника відповідача, на підставі доказів наявних в матеріалах справи, які містять достатньо даних про права та обов'язки сторін.
Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі доказів, наявних в матеріалах справи, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Відповідач Комунальне підприємство «Кремінна - Комунсервіс», і.к. 37796267, має статус юридичної особи , згідно статуту підприємства ( а.с. 7-26,27-28) п.п.1.2. п.1 підприємство засноване на власності територіальної громади міста Кремінна.
Згідно п.п.4.1 п.4 підприємство створено з метою:
- ведення господарської діяльності і надання послуг юридичним, фізичним особам у сфері житлово - комунального господарства та благоустрою;
- здійснення комерційної діяльності для отримання прибутків та поповнення міського бюджету.
Відповідно до ч.1,2 ст.60 ЗУ «Про місцеве самоврядування» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об'єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.( ч.7 ст.60 ЗУ)
Рішенням Кремінської міської ради Кремінського району Луганської області шостого скликання шістнадцята сесія № 16/27 ( а.с.23) КП "Кремінна-Комунсервіс" було визначено основним виконавцем функцій комунального обслуговування.
На підставі зазначеного рішення № 16/27 між відповідачем та територіальної громадою м.Кремінна в особі Кремінської міської ради було укладено договір №01 від 30 грудня 2011 року ( а.с.30-31) . Згідно п.1 якого, договір є основним документом, що визначає права та обов'язки сторін на виконання послуг в м.Кремінна:
- з управління будинками, спорудами;
- послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території;
- послуг з ремонту об'єктів житлового фонду.
Послуги по утриманню будинків та прибудинкової території надавалися населенню м.Кремінна відповідно до тарифу, затвердженого рішенням ВК №416 від 27 грудня 2011 року ( а.с.5052), рішення № 36, № 37 від 03.02.2012 ( а.с.53).
Відповідно до п.2 постанови КМУ № 256 від 04 березня 2002 року «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету ( далі постанова КМУ № 256) що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів ведуть персоніфікований облік отримувачів пільг за соціальною ознакою згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. N 117 "Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги житлових субсидій населенню, допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям; здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право на відповідні пільги, та отримувачами компенсації, які згідно із статтями 43 і 48 Гірничого закону України мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення.
Відповідно до п.3 Порядку Головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення (далі - головні розпорядники коштів).
Відповідно до п.5 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення).
Отримані місцевими бюджетами суми субвенцій перераховуються протягом одного операційного дня на рахунки головних розпорядників коштів, відкриті в територіальних управліннях Державної казначейської служби, для здійснення відповідних видатків.
Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють у п'ятиденний строк розрахунки з постачальниками відповідних послуг… ( п.8 Порядку).
Згідно п.2 п.12 зазначеного Порядку погашення кредиторської заборгованості за зазначеними державними програмами соціального захисту населення, яка утворилася станом на початок року, провадиться першочергово.
17.01.2012 між позивачем та відповідачем було укладено договір № 15 ( а.с.34), предметом договору є відшкодування витрат, понесених у 2012 році при наданні послуг громадянам, яким призначено субсидію для відшкодування витрат з оплати послуг на утримання будиків і прибудинкової території, відповідно до «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848».
01 липня 2012 року борг відповідача відповідно до актів звірки взаєморозрахунків складає за субсидії - 19599,99 грн., за надання пільг - 32644,87 грн. Разом складає - 52224,86 грн. ( а.с.35-43).
Позивач звертався до Управління праці та соціального захисту Кремінської районної державної адміністрації з претензіями ( а.с.44-45) на які отримав відповідь, в якій роз'яснено, що заборгованість виникла у зв'язку з недостатнім фінансуванням з державного бюджету.
Враховуючи вищевикладене, відповідач не своєчасно виконує взяті на себе зобов'язання з відшкодування зазначених витрат, розмір яких сторонами не оскаржується.
Відповідно до ч. 1 ст.136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач - визнати адміністративний позов протягом всього часу судового засідання, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Заява при визнання позовних вимог підписана начальником УПСЗН Кремінської РДА.
Дії представника відповідача при визнанні адміністративного позову не суперечать закону і не порушують чиї - небудь права, свободи або інтереси, тому визнання позову приймається судом.
При прийнятті рішення суд керується нормами матеріального права, які діяли на момент виникнення правовідносин та розгляду справи по суті.
Враховуючи, що позовні вимоги документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідають чинному законодавству, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 71, 87, 94, 105, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги Комунального підприємства "Кремінна-Комунсервіс" до Управління праці та соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання відшкодувати витрати за надання населенню пільг та субсидій за житлово-комунальні послуги на загальну суму 52224,86 грн. задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації з невідшкодування витрат за надання населенню пільг та субсидій за житлово- комунальні послуги.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації відшкодувати Комунальному підприємству "Кремінна-Комунсервіс" витрати за надання населенню пільг та субсидій за житлово- комунальні послуги, які становм на 01 липня 2012 року складають за субсидії - 19599,99 грн., за пільги - 32644,87 грн., разом - 52 224, 86 грн. ( п'ятдесят дві тисячі двісті двадцять чотири гривні 86 коп.).
Стягнути з Управління праці та соціального захисту Кремінської районної державної адміністрації на користь Комунального підприємства "Кремінна-Комунсервіс" судові витрати у розмірі 522, 25 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
СуддяС.М. Чиркін