КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
05 липня 2012 року Справа №1170/2а-2262/12
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А., розглянувши матеріали позовної заяви управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі до Кіровоградського обласного бюро медико-соціальної експертизи про визнання недійсними довідок, -
Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі звернулося до суду з позовом до Кіровоградського обласного бюро медико-соціальної експертизи про визнання недійсними довідок МСЕК №122532 від 30.07.07, №450188 від 12.07.10, виданих громадянину ОСОБА_1.
Позов мотивовано тим, що громадянин ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ у Новоукраїнському району та отримує пенсію за Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка призначена на підставі довідок МСЕК №122532 від 30.07.07, №450188 від 12.07.10. Стверджуючи, що зазначені довідки, якими встановлено причину інвалідності ОСОБА_1- захворювання, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, видані ні підставі висновку Дніпропетровської регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС НОМЕР_1 від 22.06.07, який насправді не видавався, позивач просить суд визнати спірні довідки МСЕК недійсними.
Зазначений позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства з таких підстав.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 1 частини 2 статті 17 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до пункту 3 статті 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Звертаючись до суду з даним позовом, позивач послався на частину 2 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою передбачено, що органи Пенсійного фонду та застрахована особа мають право в установленому законом порядку оскаржити рішення органів медико-соціальної експертизи.
Відповідно до частини 1 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються органом медико-соціальної експертизи згідно із законодавством.
Як передбачено пунктами 5, 25, 32, 33, 35 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.92 №83, чинною на момент виникнення спірних правовідносин, органом, який здійснює медико-соціальну експертизу, є медико-соціальні експертні комісії (МСЕК), що організуються в самостійні центри, бюро при управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Медико-соціальні експертні комісії проводять засідання тільки у повному складі і колегіально приймають рішення. Дані експертного огляду і рішення заносяться до акта огляду та протоколу засідання медико-соціальної експертної комісії, які підписуються головою, членами комісії і засвідчуються печаткою.
Медико-соціальні експертні комісії видають особам, визнаним інвалідами, довідки МСЕК та індивідуальні реабілітаційні програми і в триденний строк надсилають копії цих документів управлінню праці та соціального захисту населення районної, районної в мм. Києві та Севастополі державної адміністрації та відповідному відділу, управлінню міської, районної у місті ради, на території якого проживає інвалід. Копія програми надсилається також підприємству, установі, організації, яка зобов'язана надавати соціальну допомогу і здійснювати реабілітацію інваліда. Форми документів, що використовуються у роботі медико-соціальних експертних комісій, затверджуються Міністерством охорони здоров'я України.
Голова або працівники медико-соціальних експертних комісій, винні у прийнятті навмисно неправильного рішення і незаконній видачі документів про інвалідність, несуть відповідальність, передбачену законом.
Рішення медико-соціальної експертної комісії може бути оскаржене до суду в установленому порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.94 №221, чинною на момент виникнення спірних правовідносин, затверджено Порядок організації та проведення медико-соціальної експертизи втрати працездатності.
Відповідно до пунктів 1, 7, 8, 17, 26 зазначеного Порядку експертиза тривалої або стійкої втрати працездатності проводиться медико-соціальними експертними комісіями (МСЕК) МОЗ.
У разі визнання хворого інвалідом інвалідність установлюється з дня надходження до МСЕК документів, на підставі яких приймається відповідне рішення.
МСЕК установлює зокрема, причинний зв'язок інвалідності колишніх військовослужбовців з перебуванням на фронті або з виконанням інших обов'язків військової служби; ступінь втрати здоров'я, групу, причини, зв'язок і час настання інвалідності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Ступінь втрати здоров'я, група і час настання інвалідності, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається МСЕК за наявності посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, висновків лікувально-профілактичних закладів, міжвідомчих експертних рад чи постанови ВЛК або посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, висновків лікувально-профілактичних закладів і спеціалізованих ЛКК.
Рішення МСЕК може бути оскаржено в судовому порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.09 №1317 "Питання медико-соціальної експертизи" затверджено Положення про медико-соціальну експертизу.
Згідно з пунктами 4, 19, 24 цього Положення медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії, з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
Комісія проводить засідання у повному складі і колегіально приймає рішення. Відомості щодо результатів експертного огляду і прийнятих рішень вносяться до акта огляду та протоколу засідання комісії, що підписуються головою комісії та її членами і засвідчуються печаткою.
Комісія видає особі, яку визнано інвалідом або стосовно якої встановлено факт втрати професійної працездатності, довідку та індивідуальну програму реабілітації і надсилає у триденний строк виписку з акта огляду комісії органові, в якому інвалід перебуває на обліку як отримувач пенсії чи державної соціальної допомоги (щомісячного довічного грошового утримання), що призначається замість пенсії, та разом з індивідуальною програмою реабілітації - органові, що здійснює загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виписку з акта огляду комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках та потреби у наданні додаткових видів допомоги. Форма документів, що використовується у роботі комісій, затверджується МОЗ.
Можливість оскарження до суду рішення МСЕК про встановлення інвалідності передбачена пунктом 25 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого чинною на даний час постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.09 №1317 "Питання медико-соціальної експертизи".
Зі змісту позову вбачається, що підставою для звернення позивача до суду з позовними вимогами про визнання недійсними довідок МСЕК про встановлення ОСОБА_1 інвалідності став факт виявлення недостовірних даних, що містяться в експертному висновку Дніпропетровської регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС НОМЕР_1 від 22.06.07.
Згідно з частиною 1 статті 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію Міністерства охорони здоров'я України.
Для забезпечення виконання статті 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" наказом Міністерства охорони здоров'я і Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 30.05.97 №166/129, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20.10.97 за №491/2295, затверджено Положення про систему експертизи по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно з пунктами 1, 7, 30, 36, 40 вказаного Положення регіональні міжвідомчі експертні комісії є складовими системи експертизи по встановленню причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС.
Регіональні міжвідомчі експертні комісії приймають на розгляд зокрема медичні справи учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, згідно з Переліком областей, з яких особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, подаються документи на розгляд до регіональних міжвідомчих експертних комісій.
Висновки експертних комісій про причини захворювань постраждалих осіб є підставою для підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності і видів їх діяльності, для надання їм пільг, передбачених чинним законодавством.
Експертні комісії проводять засідання при наявності не менше двох третин її членів. Рішення приймається більшістю голосів. При рівності голосів голос голови експертної комісії є вирішальним. Член експертної комісії, що не згоден з прийнятим рішенням, у письмовому вигляді викладає свої особливі міркування, які додаються до протоколу засідання. На вимогу цього члена комісії протокол засідання надсилається до Міністерства охорони здоров'я. Рішення заносяться до протоколу засідання експертної комісії, підписуються головою та членами комісії, засвідчуються печаткою комісії.
Експертні комісії в тижневий строк видають експертний висновок особам, у яких встановлено (не встановлено) причинний зв'язок хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС.
Наведене свідчить, що експертний висновок регіональної міжвідомчої експертної комісії про встановлення причинного зв'язку хвороб, інвалідності і смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС є підставою для прийняття МСЕК рішення про встановлення ступеня втрати здоров'я, групи і часу настання інвалідності та їх причинного зв'язку з Чорнобильською катастрофою. Відповідне рішення МСЕК (про встановлення інвалідності, ступеня обмеження життєдіяльності, причини, часу настання, групи інвалідності) викладається в акті огляду та протоколі засідання комісії, які можуть бути оскаржені до суду, у тому числі відповідно до частини 2 статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Між тим, у даному позові позивачем оспорюються довідки МСЕК №122532 від 30.07.07, №450188 від 12.07.10, складені за формою №157-1/о (Виписки із акта огляду МСЕК, Довідка до акта огляду МСЕК), затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.05.03 №224 "Про затвердження форм медичної облікової документації, що використовується в медико-соціальних експертних комісіях".
Відповідно до викладеної у зазначеному наказі Міністерства охорони здоров'я України Інструкції про порядок заповнення Виписки із акта огляду МСЕК, Довідки до акта огляду МСЕК, цей документ є бланком суворого обліку. Бланк призначений для внесення рішення МСЕК про встановлення групи, причини і строку інвалідності. Всі реквізити даного бланка заповнюються відповідно до запису аналогічних реквізитів (акта огляду МСЕК). Бланк підписується головою МСЕК (підпис розшифровується) і засвідчується печаткою МСЕК. Відповідальність за правильність заповнення несе голова МСЕК.
Наведене свідчить, що виписка із акта огляду МСЕК (довідка до акта огляду МСЕК), складена за формою №157-1/о, є обліковим документом, що використовуються в діяльності медико-соціальних експертних комісій та призначений для внесення рішення МСЕК про встановлення групи, причини і строку інвалідності. Вказаний документ не є рішенням суб'єкта владних повноважень (нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії) у розумінні пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України, а отже не може бути предметом спору в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1 ст.109, ст.ст.160, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі до Кіровоградського обласного бюро медико-соціальної експертизи про визнання недійсними довідок.
Копію ухвали надіслати позивачеві разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О. А. Черниш