Ухвала від 27.07.2012 по справі 2а-2553/10/1170

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2012 року Справа № 2а-2553/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Тарасенко О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області до управління Держкомзему у м. Кіровограді про стягнення економічних санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області у липні 2010 року звернулася до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до управління Держкомзему у м. Кіровограді про стягнення економічних санкцій у розмірі 91 518 грн. за порушення державної дисципліни цін.

Позивач звернувся до суду з даним позовом, здійснюючи функцію державного контролю за цінами, керуючись при цьому Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1819 від 13.12.00 "Питання Державної інспекції з контролю за цінами". Як передбачено підпунктом 12 пункту 5 вказаного Положення, Держцінінспекція має право зокрема звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.

У ході судового розгляду справи Державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області припинена як юридична особа, про що свідчить Спеціальний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Ухвалою суду від 11.06.12 провадження у вказаній адміністративній справі на підставі п.1 ч.1 ст.156 КАС України зупинено до встановлення правонаступника позивача.

Листом від 20.06.12 №14021 суд звернувся до Державної інспекції України з контролю за цінами про надання інформації, чи перейшли до новоствореної Держцінінспекції України повноваження Державної інспекції з контролю за цінами, що діяла у системі Мінекономіки, в частині звернення до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів); чи створений відповідний територіальний орган Держцінінспекції України, повноваження якого б поширювалися на Кіровоградську область.

У зв'язку з надходженням відповіді від Держцінінспекції України за №100-2-23/289 від 03.07.12, ухвалою суду від 17.07.12 призначено до розгляду у судовому засіданні на 27.07.12 питання про поновлення провадження у даній справі.

У судове засідання 27.07.12 сторони не прибули. Воднораз, відповідачем 27.07.12 подано до суду клопотання про закриття провадження у справі, мотивоване ліквідацією позивача та відсутністю його правонаступника.

Як встановлено судом, постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.11 №346 "Про ліквідацію урядових органів", прийнятою на виконання пункту 4 статті 7 Указу Президента України від 09.12.10 №1085/2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади", ліквідовано Державну інспекцію з контролю за цінами та визнано такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 13.09.00 №1432 "Про Державну інспекцію з контролю за цінами", від 13.12.00 №1819 "Питання Державної інспекції з контролю за цінами".

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.11 №346 "Про ліквідацію урядових органів" наказом Міністерства економіки України від 08.06.11 №848 "Деякі питання ліквідації Державної інспекції з контролю за цінами та її територіальних органів" утворено комісії з проведення ліквідації Державної інспекції з контролю за цінами та її територіальних органів, у тому числі Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області.

Пунктом 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.11 №1074, передбачено, що права та обов'язки органів виконавчої влади у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади переходять до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Президента України.

Указом Президента України від 19.01.12 №19/2012 "Про Державну інспекцію України з контролю за цінами" утворено Державну інспекцію України з контролю за цінами, поклавши на неї функції з реалізації державної політики з контролю за цінами.

Указом Президента України від 30.03.12 №236/2012 "Питання реалізації державної політики з контролю за цінами" затверджено Положення про Державну інспекцію України з контролю за цінами. Вказаним Положенням передбачено, що Державна інспекція України з контролю за цінами (Держцінінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра економічного розвитку і торгівлі України. Держцінінспекція України входить до системи органів виконавчої влади і реалізує державну політику з контролю за цінами. Держцінінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Голова Держцінінспекції України утворює в межах граничної чисельності державних службовців і працівників Держцінінспекції України та коштів, передбачених на її утримання, реорганізовує і ліквідує за погодженням з Кабінетом Міністрів України та Міністром територіальні органи Держцінінспекції України як структурні підрозділи її апарату.

За інформацією першого заступника голови Державної інспекції України з контролю за цінами Поєдинок М.С. №100-2-23/289 від 03.07.12, наданої на запит суду, Держцінінспекція України не визначена правонаступником Державної інспекції з контрою за цінами, яка діяла у системі Мінекономіки України. Крім цього у Держцінінспекції України відсутні повноваження на здійснення контролю за дотриманням центральними і місцевими органами влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, суб'єктами господарювання вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування цін (тарифів). На даний час територіальні органи Держцінінспекції України не створені.

Вирішуючи питання про статус позивача у даній справі, суд виходить з категорії адміністративної процесуальної правосуб'єктності, визначеної статтею 48 КАС України.

Відповідно до частини 1, 3 статті 48 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Суд вважає, що у зв'язку з ліквідацією Державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області, як державний орган (установа) та юридична особа публічного права, втратила статус носія адміністративної процесуальної правосуб'єктності, не може мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві і не здатна особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові. Відповідний територіальний орган новоствореної Держцінінспекції України, до повноважень якого б входило звернення до суду з позовами про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, наразі не створений.

Відповідно до ч.5 ст.156 КАС України провадження у справі поновлюється за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або за ініціативою суду, якщо відпадуть обставини, які були підставою для зупинення провадження. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу. З дня поновлення провадження у справі перебіг процесуальних строків продовжується. Провадження у справі продовжується зі стадії, на якій воно було зупинено.

Зважаючи на те, що обставини, які були підставою для зупинення провадження у даній справі, відпали, суд прийшов до висновку про необхідність поновлення провадження у ній.

Що стосується клопотання відповідача про закриття провадження у справі, суд вважає, що воно підлягає задоволенню, з огляду на те, що Державна інспекція з контролю за цінами в Кіровоградській області - позивач по справі, як установа ліквідована, а новоутворена Державна інспекція України з контролю за цінами не є її правонаступником та не наділена повноваженнями на звернення до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів).

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 157 КАС України суд закриває провадження у справі у разі смерті або оголошення в установленому законом порядку померлою особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва, або ліквідації підприємства, установи, організації, які були стороною у справі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 156, п.5 ч.1 ст. 157, ст.ст. 160, 165, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Поновити провадження у справі №2а-2553/10/1170 за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області до управління Держкомзему у м. Кіровограді про стягнення економічних санкцій.

2. Закрити провадження в адміністративній справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Кіровоградській області до управління Держкомзему у м. Кіровограді про стягнення економічних санкцій .

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Ухвала суду в частині закриття провадження у справі може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 5-денний строк з дня отримання її копії, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш