про залишення позовної заяви без розгляду
27 липня 2012 р. м.Вінниця Справа № 2а/0270/3390/12
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Віятик Наталії Володимирівни, за участю:
секретаря судового засідання: Ковцун Ольги Мірчевни
позивача: Ніколюка М.К.
відповідача: Плахотнюк Н.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: ПАТ "Вінницяобленерго" в особі "СО Літинські електричні мережі"
до: Відділу примусового виконання рішення управління Державної виконавчої
про: скасування постанови ВП №30654438 від 28.05.2012 року, -
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ПАТ «Вінницяобленерго»в особі «СО Літинські електричні мережі»(в подальшому -позивач) до відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області (в подальшому - відповідач), у якій позивач просить скасувати постанову ВП № 30654438 від 28.05.2012 року про закінчення виконавчого провадження.
Ухвалою суду від 18.07.2012 р. відкрито провадження у адміністративній справі №2а/0270/3390/12 та призначено судове засідання.
В судовому засіданні 27.07.2012 р. суд поставив на розгляд питання дотримання позивачем строків звернення до суду.
Представник відповідача по даному питанню поклався на розсуд суду.
Визначаючись щодо поважності причин пропуску позивачем строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, суд бере до уваги наступне.
Статтею 82 Закону України «Про виконавче провадження»встановлено альтернативний порядок оскарження рішень, дій або бездіяльності посадових осіб державної виконавчої служби, який залежить від статусу суб'єкта оскарження у виконавчому провадженні. У межах цього дослідження увага звертається на судовий порядок оскарження рішень, дій або бездіяльності органів державної виконавчої служби, а тому потребує визначення коло осіб, які наділені правом звернення до суду.
Цією статтею визначено три групи осіб, які можуть оскаржити до суду рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби. До них належать сторони виконавчого провадження, інші учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій. Такі ж групи осіб визначено у частині першій статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України. яка передбачає особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби.
В даному випадку, позивач є учасником даних виконавчих проваджень (боржником), а тому даний адміністративний спір підлягає розгляду з урахуванням особливостей, передбачених ст. 181 КАС України.
Так, п. 1 ч. 2 ст. 181 КАС України встановлено, що позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Судом встановлено, що позивач 08.06.2012 року дізнався про винесену державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Вінницькій області Мельник Т.П. постанову про закінчення виконавчого провадження ВП №30654438 від 28.05.2012 р., проте з адміністративним позовом звернувся до суду 17.07.2012 року. В обгрунтування поважності пропущеного строку звернення до суду представник позивача вказав на те, що юрисконсульт структурної одиниці "Літинські електричні мережі" в даний період перебував у відпустці, проте доказів в підтвердження зазначеного суду не надав.
Таким чином, про порушення своїх прав, свобод чи інтересів позивач вже був обізнаний 08.06.2012 року, проте до суду звернувся лише 17.07.2012 року, тобто з порушенням десятиденного строку, встановленого п. 1 ч. 2 ст. 181 КАС України.
Відповідно ч. 1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Згідно з ч. 2 ст. 100 КАС України позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
Натомість, позивач не навів жодної поважної причини пропуску строку звернення, які є об'єктивно непереборними обставинами, і які пов'язані з дійсними істотними труднощами у реалізації права звернення до суду в межах строку, визначеного ст. 181 КАС України.
Згідно зі ст. 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Жодних інших поважних обставин, що зумовили пропуск строку звернення до суду позивачем не наведено та судом не встановлено.
З огляду на викладене, оскільки позивач звернувся з пропущенням встановленого Кодексом адміністративного судочинства України строку звернення до адміністративного суду та враховуючи те, що суд на підставі поданої ним позовної заяви та доданих до неї матеріалів та клопотання не вбачає підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без розгляду.
Керуючись ст.ст. 100, 160, 165, 181 КАС України, Вінницький окружний адміністративний суд, -
Позовну заяву ПАТ "Вінницяобленерго" в особі "СО Літинські електричні мережі" до Відділу примусового виконання рішення управління Державної виконавчої про скасування постанови ВП №30654438 від 28.05.2012 року про закінчення підготовчого провадження - залишити без розгляду.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Віятик Наталія Володимирівна