Постанова від 07.08.2012 по справі 2а-8716/12/0170/8

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 серпня 2012 р. (17:41) Справа №2а-8716/12/0170/8

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря Богацької А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом

Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради

до Громадської організації «Союз екологічного сприяння»

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Сімферопольське міське управління Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим (третя особа 1), Відокремлений структурний підрозділ «Вокзал Сімферополь» ДП «Придніпровська залізниця» (третя особа 2), Лінійний відділ на станції Сімферополь Придніпровської залізниці (третя особа 3)

про обмеження прав на мирне зібрання,

за участю представників сторін:

від позивача - Шевчук Віолетта Володимирівна, довіреність 24/01-55/2811 від 19.10.2011 року, посвідчення № 284;

від відповідача - не з'явився;

від третьої особи 1 - Вінцерська Євгенія Борисівна, довіреність 49/96/в/о, від 06.01.2012 року;

від третьої особи 2 - Косінов Максим Вікторович, довіреність № 29 від 01.01.2012 року, посвідчення № 57

від третьої особи 3 - Губченко Олександр Володимирович, посвідчення № 001976.

Суть спору: Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Громадської організації «Союз екологічного сприяння» про заборону ГО «Союз екологічного сприяння» організації та проведення масового заходу - безстрокової акції з 08 серпня 2012 року - на привокзальній площі (адміністративна будівля ОСП «Вокзал - Сімферополь», бульвар Леніна, 11 (ЛВ на ст. Сімферополь).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем порушений порядок повідомлення органу місцевого самоврядування про проведення масового заходу, а саме порушений строк подання повідомлення, оскільки Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради про проведення масового заходу був повідомлений 06.08.2012 року, коли отримав звернення начальника ВСП «Вокзал Сімферополь».

Також позивач зазначає, що місце та час проведення заходів повинні погоджуватися з урахуванням необхідності забезпечення нормальної життєдіяльності міста і роботи закладів, організацій, підприємств всіх форм власності, прав та свобод інших людей. Залізничний вокзал є об'єктом підвищеної небезпеки, об'єктом стратегічного значення держави, комплексом з великим скупченням людей у безпосередній близькості від залізничних шляхів. Запланований відповідачем захід, на погляд позивача, може спровокувати травмування людей, у тому числі іноземних громадян, зупинку руху поїздів, створити перешкоди безперервній роботі ВСП «Вокзал Сімферополь» ДП «Придніпровська залізниця», порушити громадський порядок.

Крім того, позивач вказує, що чинним законодавством не передбачена можливість безстрокового проведення масових заходів.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 07.08.2012 року відкрито провадження в адміністративній справі, залучено до участі у страві у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Сімферопольське міське управління Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим, Відокремлений структурний підрозділ «Вокзал Сімферополь» ДП «Придніпровська залізниця», Лінійний відділ на станції Сімферополь Придніпровської залізниці, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні, яке відбулось 07.08.2012 року, представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач явку свого представника судове засідання не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином - телефонограмою за телефоном (095)12-888-66, який зазначений позивачем у позовній заяві.

Представник Сімферопольського міського управління Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в АР Крим у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі та пояснив, що залізничний вокзал є стратегічним об'єктом підвищеної небезпеки, проведення акції протесту створить небезпеку громадському порядку.

Представник Відокремленого структурного підрозділу «Вокзал Сімферополь» ДП «Придніпровська залізниця» підтримав заявлені позовні вимоги та пояснив, що залізничний вокзал Сімферополь є об'єктом підвищеної небезпеки, об'єктом стратегічного значення держави, комплексом з великим скупченням людей у безпосередній близькості від залізничних шляхів. Даний мітинг може спровокувати травмування людей, у тому числі іноземних громадян, зупинку руху поїздів, створити перешкоди безперебійній роботі ВСП «Вокзал Сімферополь» ДП «Придніпровська залізниця», порушити громадський порядок.

Представник Лінійного відділу на станції Сімферополь Придніпровської залізниці підтримав заявлені позовні вимоги та пояснив, що акція протесту порушить громадський порядок та створить небезпеку руху транспорту.

Суд, керуючись ст. 38 КАС України, враховуючи обмежені терміни розгляду справи, визначені у ст. 182 КАС України, вислухавши думку представників позивача та третіх осіб, приймаючи до уваги зазначення достовірності даних щодо номеру засобу зв'язку з відповідачем, ухвалив розглянути справу на підставі наданих документів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представників позивача та третіх осіб, суд -

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація «Союз екологічного сприяння» звернулась з листом, який адресований голові Залізничної районної ради м. Сімферополя Бахареву Г.С., начальнику ВСП «Вокзал-Сімферополь» Крамаренко А.В., начальнику Лінійного відділу на ст. Сімферополь УМВС України на Придніпровській залізниці полковнику міліції Барацу М.С., у якому повідомила, що 08.08.2012 року відбудеться акція протесту з вимогами звільнення посадових осіб - співробітників Сімферопольського вокзалу та порушення стосовно них кримінальних справ за скоєні злочини. Місця проведення:

Привокзальна площа (адміністративна будівля ВСП «Вокзал Сімферополь»).

вул. Б.Леніна, 11 (ЛВ на ст. Сімферополь).

Кількість учасників - 100-300 осіб. Час проведення - безстроково (до задоволення вимог). В ході проведення акції буде організоване наметове містечко за вказаними адресами.

Зазначений лист підписаний співголовою правління Громадської організації «Союз екологічного сприяння» Каневським С.Г. та зареєстрований за № 781 від 01.08.2012 року начальником вокзалу Сімферополь.

Листом від 06.08.2012 року за № 982 Відокремлений структурний підрозділ «Вокзал Сімферополь» ДП «Придніпровська залізниця» повідомив Сімферопольського голову Агєєва В.М. про те, що з листа співголови правління Громадської організації «Союз екологічного сприяння» Каневського С.Г. ВСП «Вокзал Сімферополь» ДП «Придніпровська залізниця» стало відомо про те, що 08.08.2012 року на привокзальній площі (адміністративна будівля ВСП «Вокзал Сімферополь») відбудеться акція протесту з вимогою звільнення посадових осіб вокзалу. В акції приймуть участь 100-300 осіб, в ході проведення акції буде організоване наметове містечко. Залізничний вокзал Сімферополь є об'єктом підвищеної небезпеки, об'єктом стратегічного значення держави, комплексом з великим скупченням людей у безпосередній близькості від залізничних шляхів. Даний мітинг може спровокувати травмування людей, у тому числі іноземних громадян, зупинку руху поїздів, створити перешкоди безперебійній роботі ВСП «Вокзал Сімферополь» ДП «Придніпровська залізниця», порушити громадський порядок.

Листом від 07.08.2012 року за № 8158/24/01-66 виконавчий комітет Сімферопольської ради АР Крим повідомив співголові правління Громадської організації «Союз екологічного сприяння» Каневському С.Г., що проведення акції протесту на залізничному вокзалі «Сімферополь», у тому числі шляхом розміщення наметів, не є законно визначеним заходом реалізації волі громадян на мирні зібрання. Законні підстави для проведення акції протесту на залізничному вокзалі і на території, прилеглій до нього, у тому числі розміщення наметів, відсутні. Виконавчий комітет Сімферопольської міської ради на підставі ст. 39 Конституції України рекомендує утриматися від самоуправних дій і вирішувати питання строго у встановленому законодавством України порядку.

На підставі статті 182 КАС України виконавчий комітет Сімферопольської міської ради звернувся з адміністративним позовом про заборону ГО «Союз екологічного сприяння» організації та проведення масового заходу - безстрокової акції з 08 серпня 2012 року - на привокзальній площі (адміністративна будівля ВСП «Вокзал Сімферополь», бульвар Леніна, 11 (ЛВ на ст. Сімферополь).

Перевіряючи обґрунтованість позовних вимог, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 19.04.2001р. у справі №4-рп/2001 (справа щодо завчасного сповіщення про мирні зібрання) тривалість строків завчасного сповіщення має бути у розумних межах і не повинна обмежувати передбаченого статтею 39 Конституції України права громадян на проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій. Такі строки мають слугувати гарантією реалізації цього права громадян. Упродовж цього строку зазначені органи мають здійснити і ряд підготовчих заходів, зокрема, для забезпечення безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингу, походу чи демонстрації, підтримання громадського порядку, охорони прав і свобод інших людей. У разі необхідності органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування можуть погоджувати з організаторами масових зібрань дату, час, місце, маршрут, умови, тривалість їх проведення тощо. Строк завчасного сповіщення має бути достатнім і для того, щоб органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування могли визначитися, наскільки проведення таких зібрань відповідає закону, та в разі потреби, згідно з частиною другою статті 39 Конституції України, звернутися до суду для вирішення спірних питань.

Таким чином, держава, наділяючи громадян України правом збиратися мирно та проводити мітинги та акції, покладає на них обов'язок завчасно сповіщати органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Питання тривалості таких строків законодавцем не вирішено, але вони мають бути достатніми як для громадян, так і для органів влади для організації та забезпечення безпеки проведення мірних зібрань.

Згідно рекомендацій Венеціанської комісії та ОБСЄ/БДІПЛ «Щодо свободи мірних зібрань в Україні», прийнятих Венеціанською комісією на 84-й пленарній сесії 15-16 жовтня 2010 року визнано прийнятним чотириденний строк повідомлення організаторами компетентного органу в письмовій формі про зібрання.

У чинному законодавстві України поняття «збори», «мітинг» та «демонстрація» наведені лише в наказі МВС України «Про затвердження Статуту патрульно-постової служби міліції України» від 28.07.94 № 404, відповідно до якого зборами є спеціально організована невелика присутність громадян в громадському або іншому місці, викликана необхідністю обговорення різних політичних, соціальних, економічних, культурних та інших проблем, під мітингом розуміють масові збори з питань злободенних, переважно політичних питань, які проводяться, як правило, на вулицях, майданах, стадіонах, парках. Неодмінні атрибути мітингу - масова аудиторія, промовці, лозунги, прапори, заклики (усні, друковані, письмові); демонстрація визначена як масове находження громадян з приводу висловлення будь-яких громадсько-політичних настроїв, в тому числі з питань протесту або незгоди будь з чим. Цей захід може проводитись з метою підкреслення свого відношення до будь-якої події чи посадової особи тощо.

Особливості провадження у справах за адміністративними позовами суб'єктів владних повноважень про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання передбачені статтею 182 КАС України.

За вимогами ч. 5 ст. 182 КАС України суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання в інтересах національної безпеки та громадського порядку у разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрози здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

В судовому засіданні 07.08.2012 року представник Виконавчого комітету Сімферопольської міської ради пояснив, що на його адресу та на адресу Залізничної районної ради м. Сімферополя повідомлення про проведення масового заходу від Громадської організації «Союз екологічного сприяння» взагалі не надходило.

Таким чином, відповідачем порушений порядок сповіщення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування про проведення масового заходу - акції протесту.

При цьому суд враховує, що позивач, як орган місцевого самоврядування, наділений правом погодження з організаторами масових зібрань дати, часу, місця, маршруту, умов, тривалості їх проведення тощо.

Суд зазначає, що необхідність здійснення значних організаційних заходів з боку органів місцевого самоврядування зумовлено також і місцем проведення заходів - Привокзальна площа тобто площа навкруги адміністративної будівлі залізничного вокзалу та бульвар Леніна, 11 (ЛВ на ст. Сімферополь), оскільки на привокзальній площі завжди велике скупчення людей, яке зумовлене літнім періодом року - сезоном відпочинку та відпусток. Так, як пояснив начальник ВСП «Вокзал Сімферополь», за середньостатистичними даними за добу зі станції «Сімферополь» відправляються та прибувають 90-100 тисяч осіб та 4-5 тисяч дітей. Таким чином, проведення масової акції у такому великому скупченні людей може зумовити несприятливі наслідки для безперебійної роботи вокзалу та створити значні перешкоди для пасажирів. Крім того, на даний час на території вокзалу ведуться будівельні роботи з возведення надземного переходу - канкорс, що також передбачає певні обмеження в користуванні територією вокзалу. Також слід зауважити, що зважаючи на форму масового заходу - акція протесту та кількість учасників - 100-300 осіб, проведення даного заходу може привести до обмеження можливості пасажирів почути інформацію гучномовця про прибуття (відправлення) поїздів тощо.

Стосовно проведення заходу на бульварі Леніна, 11 перед лінійним відділом на ст. Сімферополь) суд зазначає, що перед Лінійним відділом на ст. Сімферополь розміщується зупинка громадського транспорту, торгові ряди, що зумовлює інтенсивний рух транспорту та людей, у зв'язку з чим проведення даного заходу може спровокувати перешкоди для руху громадського транспорту та створення заторів на дорозі.

За таких умов суд вважає, що існує реальна небезпека порушення громадського порядку, а також порушення руху міського транспорту на ділянках автошляху на вулиці, що прилягає до Лінійного відділу на ст. Сімферополь, що може привести до виникнення заторів та ДТП, порушення руху пішоходів.

Зазначене підтверджується листом Головного управління архітектури, будівництва та регіонального розвитку Сімферопольської міської ради № 171/08-14 від 07.08.2012 року, у якому зазначено, що привокзальна площа (адміністративна будівля ВСП «Вокзал-Сімферополь») та вул. Б.Леніна, 11 (ЛВ на ст. Сімферополь) не передбачають проведення подібних заходів. Враховуючи те, що станція Сімферополь є вузловою і пропускає величезний потік гостей Криму, що прибувають на відпочинок у літній час, який розподіляється по всьому півострову, порушення технологічного процесу у місцях з інтенсивним рухом залізничного і автомобільного транспорту, може привести до наслідків, що погрожують життєдіяльності людей.

Також листом від 07.08.2012року за № 21/08-348 Управління з питань взаємодії з правоохоронними органами, оборонно-мобілізаційної роботи та надзвичайних ситуацій Сімферопольської міської ради повідомлено, що залізничний вокзал «Сімферополь» є об'єктом підвищеної небезпеки з великим скупченням людей у безпосередній близькості від залізничних шляхів. Проведення любих акцій, мітингів, забастовок і тому подібних заходів на даній території може привести до незворотних наслідків з травмуванням людей, зупинкою руху залізничного та автомобільного транспорту, перешкоді постійної роботи ВСП «Вокзал Сімферополь» ДП «Придніпровська залізниця».

Листом від 07.08.2012 року № 630 Головне територіальне управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в АР Крим повідомило Сімферопольського голову Агєєва В.М. про неможливість проведення будь - яких акцій на території залізничного вокзалу з посиланням на те, що залізничний вокзал «Сімферополь» є об'єктом підвищеної небезпеки з великим скупченням людей у безпосередній близькості від залізничних шляхів та автомобільного транспорту біля вокзалу та проведення яких - небудь акцій, мітингів, страйків і тому подібних заходів на даній території може привести до надзвичайних ситуацій та пригодам, пов'язаним з загибеллю або травмуванням людей, зупинкою руху залізничного та автомобільного транспорту, перешкоди постійної роботи ВСП «Вокзал Сімферополь» ДП «Придніпровська залізниця».

Судом встановлено, що згідно з Державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 011265 у постійному користуванні ДП «Придніпровська залізниця» знаходиться земельна ділянка 4,1389 га, призначена для обслуговування об'єктів залізниці, із якої привокзальна площа становить приблизно 500 кв.м навкруги будівлі вокзалу. Суд приймає до уваги пояснення начальника ВСП «Вокзал Сімферополь» Крамаренко А,В. про те, що привокзальна площа є місцем збору туристичних груп та груп дітей, які прибувають на відпочинок.

Судом долучено до матеріалів справи план - схема № 1, затверджену начальником вокзалу, з якої вбачається, що на привокзальній площі навкруги будівлі вокзалу розміщені об'єкти громадського харчування, клумби, місця для пасажирів, каси.

Матеріалами справи підтверджується, що залізничний вокзал забудови 1946-1951 років є пам'ятником архітектури місцевого значення, що поставлений на облік рішенням Кримського облвиконкому від 20.02.1990 року № 48.

Враховуючи викладене, загроза порушення громадського порядку, прав та інтересів інших осіб при проведенні відповідачем масового заходу з 08.08.2012 року безстроково є наявною.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що проведення заявленого відповідачем масового заходу на Привокзальній площі навкруги адміністративної будівлі ВСП «Вокзал-Сімферополь» та на вул. Леніна, 11 перед Лінійним відділом на ст. Сімферополь з 08.08.2012 року безстроково, з кількістю учасників 100-300 осіб та розміщуванням наметового містечка створить реальну небезпеку порушення громадського порядку з зупинкою руху громадського транспорту, створить небезпеку руху транспорту на міжнародних, міжміських та міських маршрутах, призведе до обмеження безперешкодного руху автомобілів та людей.

Керуючись ст. 39 Конституції України, ст.122, 160-163, 167 182 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Заборонити Громадській організації «Союз екологічного сприяння» організацію та проведення масового заходу - безстрокової акції з 08 серпня 2012 року - на привокзальній площі навкруги адміністративної будівлі Відокремленого структурного підрозділу «Вокзал - Сімферополь» Державного підприємства «Придніпровська залізниця» (м. Сімферополь, пл. Привокзальна, 1) та бульварі Леніна в районі будинку 11 в м. Сімферополі перед Лінійним відділом на станції Сімферополь Управління МВС України на Придніпровській залізниці.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кушнова А.О.