вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
31 липня 2012 р. Справа №2а-6363/12/0170/13
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Ольшанської Т.С., при секретарі Ківа А.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу м. Сімферополь
до Сімферопольської об'єднаної Державної фінансової інспекції
про визнання протиправною та скасування п. 2 письмової вимоги,
за участю представників сторін:
від позивача -Куркчі Р.М., довіреність №10/38 від 05.01.12,
від відповідача - не з'явився.
Обставини справи: Квартирно-експлуатаційний відділ м. Сімферополь звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовною заявою до Сімферопольської об'єднаної Державної фінансової інспекції про визнання протиправною та скасування п. 2 письмової вимоги "Про усунення виявлених порушень" від 10.05.2012 №22-21/1298.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 15.06.2012 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у позові.
Відповідач у судове засідання явку представника не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши представника позивача, суд
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" від 26.01.1993 №2939-ХП (далі Закон №2939) державна контрольно-ревізійна служба діє при Міністерстві фінансів України і підпорядковується Міністерству фінансів України.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Відповідно до частини 5 статті 2 Закону інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті. Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік. право на проведення планової виїзної ревізії підконтрольних установ надається лише у тому разі, коли їм не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної ревізії надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 затверджений Порядок проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами (далі -Порядок №550). Відповідно до п. 45 Порядку №550, у міру виявлення ревізією порушень законодавства посадові особи служби, не чекаючи закінчення ревізії, мають право усно рекомендувати керівникам об'єкта контролю невідкладно вжити заходів для їх усунення та запобігання у подальшому.
Як передбачено п. 46 Порядку N550, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.
Відповідно п.1.1.3.1 Плану роботи Сімферопольської об'єднаної державної фінансової інспекції на 1 квартал 2012 року та п.2.19 плану роботи Державної фінансової інспекції України, на підставі направлення від 02.03.2012 №60, виданого начальником Сімферопольської об'єднаної фінансової інспекції, головним державним фінансовим інспектором Сімферопольської об'єднаної фінансової інспекції- Бут Г.Ю. проведена планова документальна ревізія фінансово-господарської діяльності Квартирно-експлуатаційного відділу м. Сімферополь Міністерства оборони України за період з 01.01.2010 по 29.02.2012.
За результатами перевірки 02.04.2012 був складений акт ревізії №22-21/016 де відображені ряд порушень та недоліків.
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Сімферополь Міністерства оборони України не погодився з висновками ревізії у розділі "Оплата комунальних послуг" стосовно нанесенню матеріальної шкоди (збитків) на суму 337839,86 грн. за оплату спожитих ПП "Артек-Союз" комунальних послуг та енергоносіїв за рахунок коштів державного бюджету, про що було складено заперечення від 09.04.2012 №6/989 та направлено на адресу відповідача.
10.05.2012 позивачем була складена письмова вимога №22-21/1298 щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства, відповідно до акту ревізії від 02.04.2012 №22-21/016.
У п.2 вимоги вказано: що в ході ревізії встановлено порушення п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ", затвердженого Постановою КМУ від 28.02.2002 №228, п. 32 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №2542, та п. 8 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" від 16.07.1999 №996, необґрунтовано покриті за рахунок бюджетних коштів витрати сторонньої юридичної особи, а саме ПП "Артек Союз", при відсутності дебіторської заборгованості в обліку КЕВ м. Сімферополь за період з 01.04.2011 по 31.12.2011 в загальній сумі 337839,86 грн..
Згідно п. 20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ", затвердженого Постановою КМУ від 28.02.2002 №228, під час визначення обсягів видатків бюджету та/або надання кредитів з бюджету розпорядників нижчого рівня головні розпорядники повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ (кількість класів, учнів у школах, ліжок у лікарнях, дітей у дошкільних закладах тощо), обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому періоді.
Обов'язковим є виконання вимоги щодо першочергового забезпечення бюджетними коштами видатків на оплату праці з нарахуваннями, виплату стипендії, а також на господарське утримання установ. Під час визначення видатків у проектах кошторисів установи повинен забезпечуватися суворий режим економії коштів і матеріальних цінностей. До кошторисів можуть включатися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи. Видатки на придбання обладнання, капітальний ремонт приміщень тощо, які не є першочерговими, можуть передбачатися лише за умови забезпечення коштами невідкладних витрат та відсутності заборгованості. При цьому видатки на заробітну плату з коштів спеціального фонду обчислюються залежно від обсягу діяльності, що провадиться за рахунок цих коштів, із застосуванням встановлених законодавством норм, які використовуються установами аналогічного профілю.
Мінфін має право визначати на кожний рік порядок врахування у кошторисах обсягів заборгованості, яка виникла внаслідок непогашення бюджетних зобов'язань установ.
Відповідно до п. 32 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України, порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердження, внесення змін, виконання бюджету та звітування про його виконання, а саме: включення недостовірних даних до звітів про виконання державного бюджету (місцевого бюджету), річного звіту про виконання закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет), а також порушення порядку та термінів подання таких звітів.
Пунктом 8 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні"встановлено, що відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.
Відповідно до акту планової документальної ревізії Квартирно-експлуатаційному відділу м. Сімферополь потрібно:
-відобразити в обліку дебіторську заборгованість по відшкодуванню витрат за комунальні послуги;
-відшкодувати до бюджету 337839,86 грн.;
-в іншому випадку, провести претензійно-позовну роботу щодо відшкодування витрат за комунальні послуги з боку ПП "Артек Союз".
В ході ревізії порушення не усунуто.
Ревізією наявності договорів та стану розрахунків щодо оплати використаних комунальних послуг і енергоносіїв суб'єктами господарювання, які надають послуги з харчування.
Судом встановлено, що були укладені договори між КЕВ м. Сімферополь (одержувач коштів за відшкодування комунальних послуг), ПП "Артек-Союз" (Субспоживач комунальних послуг) та Військових частин (споживач комунальних послуг) на відшкодування витрат комунальних послуг ПП "Артек-Союз", а саме:
-7 договорів №13,14,15,16,17 від 07.09.2009, №49,50 від 18.09.2009 по теплопостачанню;
-7 договорів №18,19,20,21,22 від 11.09.2009, №47,48 від 18.09.2009 за водопостачання;
-9 договорів №23,24,25,26,27,28,29 від 14.09.2009, №45,46 від 18.09.2009 за електропостачання.
Відповідно до укладених договорів ПП "Артек-Союз" зобов'язується проводити щомісячну оплату за фактичні спожити комунальні послуги на розрахунковий рахунок постачальника комунальних послуг (Крименерго, Кримтеплокомуненерго, КРПВПВКГ) на підставі рахунку виписаного КЕВ м. Сімферополь.
Ревізією встановлено, що з 01.04.2011 по 29.02.2012 КЕВ м. Сімферополь нарахування плати за спожиті комунальні послуги та енергоносії ПП "Артек-Союз" не здійснювалось на підставі окремих доручень Міністра оборони України від 30.04.2011 та 07.07.2011.
Згідно доручення Міністра оборони України від 30.04.2011, у 2 кварталі 2011 року оплату послуг з тепло-, електро-, водо-, газо-, паро- постачання, водовідведення та вивозу сміття, що споживаються суб'єктами господарювання для надання послуг з харчування особового складу, здійснювати за рахунок бюджетних коштів, передбачених Міністерству оборони України за КПКВ 2101020/2 "Утримання, експлуатація, обслуговування казарменно-житлового фонду, будівель, споруд та об'єктів, що належить Збройним силам України, оренда для військовослужбовців та компенсаційні витрати за його піднаймання" за загальним фондом.
Згідно доручення Міністра оборони України від 07.07.2011, у 3 та 4 кварталах 2011 року оплату послуг з тепло-, електро-, водо-, газо-, паро- постачання, водовідведення та вивозу сміття, що споживаються суб'єктами господарювання для надання послуг з харчування особового складу, здійснювати за рахунок бюджетних коштів, передбачених Міністерству оборони України за КПКВ 2101020/2 "Утримання, експлуатація, обслуговування казарменно-житлового фонду, будівель, споруд та об'єктів, що належить Збройним силам України, оренда для військовослужбовців та компенсаційні витрати за його піднаймання" за загальним фондом.
Відповідно до терміну дії договорів набуває чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2010 та вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо жодний із сторін не повідомить письмово не менш ніж місяць до закінчення терміну дії договору іншу сторону про небажання його продовження на наступний рік.
Станом на 31.12.2011 договори припиняють свою дію, але згідно окремого доручення Міністра оборони України від 29.12.2011 №13703 до укладення нових договорів з суб'єктами господарювання на 2012 рік КЕВ м. Сімферополь повинен забезпечити утримання об'єктів нерухомого військового майна, що залучається до харчування особового складу Збройних Сил України в частині оплати комунальних послуг та енергоносіїв виключно за рахунок бюджетних коштів передбачених Міністерством оборони України на зазначені цілі за КПКВ 2101020/2 "Утримання, експлуатація, обслуговування казарменно житлового фонду, будівель, споруд та об'єктів, що належить Збройним силам України, оренда для військовослужбовців та компенсаційні витрати за його піднаймання" за загальним фондом.
Зазначені рішення були доведені до КЕВ м. Сімферополь для безумовного виконання листами Кримського територіального квартирно-експлуатаційного управління від 14.07.2011 за №303/24/2-2409, від 05.09.2011 №303/24/2-3012, від 11.01.2012 №303/24/2-52.
У зв'язку з чим, КЕВ м. Сімферополь не здійснював нарахування ПП "Артек-Союз" за спожиті комунальні послуги в період з 01.04.2011 по 01.03.2012.
Згідно ст. 15 Закону України "Про Збройні Сили України". фінансування Збройних Сил України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Фінансування витрат Міністерства оборони України на виконання завдань, до яких можуть залучатися з'єднання, частини і підрозділи Збройних Сил України, визначених частиною третьою статті 1 цього Закону, здійснюється Кабінетом Міністрів України за рахунок коштів, що виділяються у встановленому законом порядку на виконання цих завдань, або додаткових коштів (надходжень). Контроль за виконанням Державного бюджету України в частині, що стосується витрат на забезпечення функціонування Збройних Сил України, здійснюється згідно із законом.
Кошторисні призначення КЕВ м. Сімферополя затверджуються Кримським територіальним квартирно-експлуатаційним управлінням. В органах державного казначейства України, відкриті рахунки згідно розділу "Рахунки інших клієнтів і банків", Плану рахунків виконання державного і місцевого бюджетів.
У зв'язку з чим суд визнає протиправним та скасовує п. 2 письмової вимоги Сімферопольської об'єднаної Державної фінансової інспекції від 10.05.2012 №22-21/1298.
Під час прийняття постанови суд, зокрема, вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати (стаття 161 КАС України).
Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (частина перша статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно розпорядник бюджетних коштів зобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання.
Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
З огляду на викладене та з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами суд вважає необхідним стягнути судові витрати із Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Вступна та резолютивна проголошена у судовому засіданні 31.07.2012. Повний текст постанови оформлений 07.08.2012.
Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Адміністративний позов задовольнити.
2.Визнати протиправною та скасувати п. 2 письмової вимоги Сімферопольської об'єднаної Державної фінансової інспекції від 10.05.2012 №22-21/1298.
3.Стягнути на користь Квартирно-експлуатаційного відділу м. Сімферополь судовий збір у розмірі 32,19 грн. з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - відповідача.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ольшанська Т.С.