Постанова від 02.08.2012 по справі 2а/0570/1946/2012

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 серпня 2012 р. Справа № 2а/0570/1946/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10:25

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Толстолуцької М.М.

при секретарі Перовій В.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:

Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (м. Макіївка Донецької області)

до

Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька (м. Донецьк),

третя особа -

Відділ державної виконавчої служби в Центрально-міському районі м. Макіївки (м. Макіївка Донецької області),

про

визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання здійснити списання заборгованості по пільговим пенсіям згідно зі статтею 57 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»

за участю представників сторін:

від позивача - Шеховцової В.В., Охременко Ю.В. - за довіреністю

від відповідача - Малишева І.М. - за довіреністю

Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» звернулось до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання здійснити списання заборгованості по пільговим пенсіям згідно зі статтею 57 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

Ухвалою суду від 05.03.2012 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено Відділ державної виконавчої служби в Центрально-міському районі м. Макіївки.

Представники позивача у судовому засіданні підтримали адміністративний позов, просили задовольнити його у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, заперечувала проти їх задоволення.

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, надав суду заяву з проханням розглянути справу за його відсутності. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника третьої особи.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» звернулось до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання здійснити списання заборгованості по пільговим пенсіям згідно зі статтею 57 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що позивач має заборгованість з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій перед Управлінням Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька у розмірі 10 955 003,17 гривень, яка утворилась по шахтам № 10 «біс», «Пролетарська-Крута», «Центральна», «Батова», «Червоногвардійська», «Орджонікідзе», «Харцизька», № 21, «Гірник», «Селидівська», «Червоноармійська», «Панфилівська», № 12 «Наклонна», «Червона Зірка», № 9 «Капітальна», «Кіровська», «Заперевальна № 2», «Жовтнева». На підставі статті 57 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» вказана заборгованість підлягає списанню, оскільки виникла до 01.03.2010. Постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010 № 484 затверджено Порядок списання заборгованості Пенсійного фонду України за позиками, наданими з єдиного казначейського рахунка, на суму списаної заборгованості вугле- та торфодобувним підприємствам (далі - Порядок № 484), яким передбачено здійснення списання суми заборгованості до 30.08.2010.

Позивач звернувся до відповідача з листом від 24.10.2011 № 01-12/1050 про проведення списання заборгованості, але дотепер заборгованість з фактичних витрат на виплату та доставку пенсій не списана, чим порушено вимоги наведених вище нормативно-правових актів. Вважає бездіяльність відповідача протиправною, з огляду на що просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач надав суду письмові заперечення проти позову, у яких зазначив, що позивачем заявлено вимоги про списання заборгованості у сумі 10 955 003,17 гривень за червень-вересень 2008 року, строк звернення до суду з якими сплинув.

Протягом 2010 року відповідачем була проведена робота по списанню заборгованості з відшкодування пільгових пенсій, що не погашена станом на 01.03.2010 по підприємствам вугільної промисловості відповідно до статті 57 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та Порядку № 484. До Переліку вугле- та торфодобувних підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.06.2010 № 484, увійшло 13 шахт, які входять до складу Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств», та по яких було проведено списання заборгованості.

Також у запереченнях зауважив на тому, що позивач неодноразово реорганізовувався, а шахти входили до складу виконавчих дирекцій позивача, зокрема, Пролетарської, Совєтської та Селидівської виконавчих дирекцій, та перебували на обліку в Управліннях Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька, Червоногвардійському районі м. Макіївки та м. Селидово відповідно. За актом звірки розрахунків за всіма платежами до бюджету Пенсійного фонду України № 481 від 21.07.2008, складеного Відокремленим підрозділом «Селидівське управління з ліквідації шахт» та Управлінням Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області, станом на 21.07.2008 заборгованість складає 3 303 033,50 гривень. Згідно акту звірки розрахунків б/н від 31.05.2008, підписаним між Відокремленим підрозділом «Советське управління з ліквідації шахт» та Управлінням Пенсійного фонду України в Червоногвардійському районі м. Макіївки Донецької області, станом на 01.06.2008 заборгованість складає 10 513 417,33 гривень. Вказані суми заборгованості були отримані відповідачем від зазначених Управлінь за актами передачі у зв'язку з реорганізацією підприємства-боржника, та у подальшому ця заборгованість була списана. Отже, вважає позовні вимоги необґрунтованими, тому просить відмовити у задоволенні позову.

Судом встановлено, що позивач - Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств» зареєстровано в якості юридичної особи 03.07.2003 Виконавчим комітетом Макіївської міської ради, включено до ЄРПОУ за № 32442610, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи (бланк серії А00 № 722969), Випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (бланк серії ААБ № 559659).

Позивач діє відповідно до статуту, затвердженого у новій редакції Міністром енергетики та вугільної промисловості України, наказом від 10.05.2011 № 110.

У відповідності до статті 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі статтею 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування

Стаття 7 Положення визначає, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

У відповідності до пункту 5 статті 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Таким чином, відповідач - Управління Пенсійного фонду України у Пролетарському районі м. Донецька є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього вищевказаними нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, та іншими нормативно-правовими актами з питань пенсійного страхування.

Відповідно до частини першої статті 57 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» Пенсійному фонду України доручено списати недоїмку із страхових внесків, заборгованість з відшкодування пільгових пенсій (в тому числі витрат на їх доставку) та борг з фінансових санкцій та пені, що не погашені станом на 1 березня 2010 року на вугле- та торфодобувних підприємствах, які входять до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України. На суму списаної заборгованості цих підприємств списати заборгованість Пенсійного фонду України за позиками, наданими за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку, шляхом віднесення усіх сум на взаєморозрахунки з бюджетом з подальшим відновленням єдиного казначейського рахунку у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

24.10.2011 Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (підрозділ позивача без права юридичної особи) звернулась до Управління Пенсійного фонду України у Пролетарському районі м. Донецька з листом № 01-12/1050 про виконання вимог статті 57 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та списання суми заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Листом від 01.11.2011 за № 21402/04 Управління Пенсійного фонду України у Пролетарському районі м. Донецька надало відповідь, згідно з якою підстав для списання заборгованості немає.

Вважаючи бездіяльність відповідача з не проведення списання заборгованості протиправною, позивач 13.02.2012 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з даним позовом.

У відповідності до частин першої, другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Суд дійшов висновку, що в межах даної справи відсутні порушення прав, свобод та інтересів Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств» з боку Управління Пенсійного фонду України у Пролетарському районі м. Донецька, з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем заявлені вимоги про списання заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списками №№ 1, 2 працівникам шахт № 10 «біс», «Пролетарська-Крута», «Центральна», «Батова», «Червоногвардійська», «Орджонікідзе», «Харцизька», № 21, «Гірник», «Селидівська», «Червоноармійська», «Панфилівська», № 12 «Наклонна», «Червона Зірка», № 9 «Капітальна», «Кіровська», «Заперевальна № 2», «Жовтнева» у загальному розмірі 10 955 003,17 гривень.

Сторонами не оспорюється та обставина, що вказані шахти увійшли до складу Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств» для проведення робіт по їх ліквідації. Зазначена обставина також підтверджується наступними документами.

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 05.06.2003 № 280 «Про удосконалення структури управління процесом ліквідації вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінпаливенерго» реорганізовано Державні підприємства «Українська державна компанія з реструктуризації підприємств вугільної промисловості» («Укрвуглереструктуризація») і «Міжрегіональна державна компанія з реструктуризації підприємств вугільної та торф'яної промисловості» («Вуглеторфреструктуризація») шляхом злиття та створення на їх базі Об'єднання «Українська державна об'єднана дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних і торфодобувних підприємств» (Об'єднана дирекція «Укрвуглеторфреструктуризація»). У складі Об'єднаної дирекції «Укрвуглеторфреструктуризація» створено на базі структурного підрозділу «Донецька об'єднана дирекція» Державного підприємства «Укрвугелреструктуризація» Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації вугледобувних та вуглепереробних підприємств».

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 21.01.2004 № 32 «Про реорганізацію Об'єднання «Українська державна об'єднана дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних і торфодобувних підприємств» зі складу Об'єднання «Українська державна об'єднана дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних і торфодобувних підприємств» виведено державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».

Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 29.12.2007 № 612 створено Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» та припинено діяльність Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (ДП «Донвуглереструктуризація») та інших підприємств шляхом їх реорганізації - приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

Наказом ДП «Донвуглереструктуризхація» від 15.02.2008 № 8 «Про припинення діяльності ДП «Донвуглереструктуризація» шляхом реорганізації - приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» припинено діяльність ДП «Донецька обласна дирекція по ліквідації збиткових вугледобувних і вуглепереробних підприємств» і відокремлених підрозділів ДП «Донвуглереструктуризація» (у т.ч. Пролетарське, Совєтське та Селидівське управління з ліквідації шахт) шляхом реорганізації - приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

Згідно з наказом Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» від 29.02.2008 № 10 створено Донецьку виконавчу дирекцію з ліквідації шахт як відокремлений структурний підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» без утворення юридичної особи, до складу якої введено, у тому числі, шахти «Панфилівська», № 9 «Капітальна», «Жовтнева», «Кіровська», № 6 «Червона Зірка», № 12 «Наклонна», «Заперевальна» № 2, «Центральна», «Харцизька», «Пролетарська Крута», «ім. Орджонікідзе», «ім. Батова», «Червоногвардійська», «№ 21», № 10-біс, «Селидівська», «Гірник», «Червоноармійська».

Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 02.04.2010 № 99 припинено реорганізацію шляхом приєднання до Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктуризація», у тому числі, Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», а також припинено діяльність Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктуризація» шляхом реорганізації - поділу на державні підприємства «Донвуглереструктуризація», «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація», та «Центрально-Західна Компанія «Вуглеторфреструктуризація». Пунктом 9 цього Наказу установлено, що новоутворені державні підприємства є правонаступниками усіх прав та обов'язків, пов'язаних з діяльністю Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктуризація» згідно з розподільчими балансами.

Наказом Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» № 2 від 14.04.2010 змінена структура управління, а саме - закриті відокремлені підрозділи, у тому числі, Пролетарське, Совєтське, Селидівське управління з ліквідації шахт, а також утворені відособлені підрозділи із самостійним балансом без права юридичної особи, зокрема «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт».

Наказом Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» від 30.06.2010 № 15 «Про передачу об'єктів ліквідації на баланс відокремлених підрозділів» передано на баланс «Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт» шахти № 10 «біс», «Пролетарська-Крута», «Центральна», «Батова», «Червоногвардійська», «Орджонікідзе», «Харцизька», № 21, «Гірник», «Селидівська», «Червоноармійська», «Панфилівська», № 12 «Наклонна», «Червона Зірка», № 9 «Капітальна», «Кіровська», «Заперевальна № 2», «Жовтнева».

Згідно з довідкою Управління статистики у місті Макіївці серії АБ № 383984 від 28.02.2012, Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (позивача у справі) без права юридичної особи.

Аналіз вищезазначених документів свідчить про те, що позивач Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» не є правонаступником шахт № 10 «біс», «Пролетарська-Крута», «Центральна», «Батова», «Червоногвардійська», «Орджонікідзе», «Харцизька», № 21, «Гірник», «Селидівська», «Червоноармійська», «Панфилівська», № 12 «Наклонна», «Червона Зірка», № 9 «Капітальна», «Кіровська», «Заперевальна № 2», «Жовтнева» щодо обов'язків по відшкодуванню органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Зазначені шахти були передані до складу Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» для проведення робіт по їх фізичній ліквідації.

Такий висновок суду підтверджується також Статутом Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», пунктом 3.9 якого передбачено, що вказане підприємство не є правонаступником прав і обов'язків збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, що ліквідуються, які пов'язані з їх господарською діяльністю, а також листом Міністерства вугільної промисловості України від 25.11.2010 № 1608/02/03-02, за змістом якого рішення про ліквідацію вугледобувних та вуглепереробних підприємств було прийнято Кабінетом Міністрів України (Постанови від 28.03.1997 № 280, від 19.09.2001 № 1205) і відповідно до Господарського кодексу України зазначені підприємства ліквідуються без правонаступника. Державне підприємство «Донвуглереструктуризація» призначено Мінвуглепромом замовником і виконавцем робіт, передбачених проектами ліквідації зазначених підприємств, тобто відповідає лише за суворе дотримання вимог проектів ліквідації, які затверджені в установленому порядку.

Згідно з положеннями пункту 11 Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.1997 № 939, фізична ліквідація гірничого підприємства передбачає виконання робіт з демонтажу обладнання та устаткування, ліній електропередачі та технологічного зв'язку, засипання стовбурів, шурфів, свердловин, інших гірничих виробок, руйнування будівель, споруд та здійснення заходів, спрямованих на розв'язання проблем водовідливу. Роботи з фізичної ліквідації гірничого підприємства виконуються відповідно до затвердженого проекту за умови забезпечення захисту територій і водоносних горизонтів від небезпечного впливу, пов'язаного з відновленням рівня ґрунтових вод та гідроекологічної безпеки на діючих підприємствах та прилеглих територіях, де внаслідок попередньої діяльності підприємства і після його фізичної ліквідації погіршується або може погіршитися геологічна та гідроекологічна ситуація.

Отже, оскільки позивач Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт призначено підприємством з виконання робіт із фізичної ліквідації шахт № 10 «біс», «Пролетарська-Крута», «Центральна», «Батова», «Червоногвардійська», «Орджонікідзе», «Харцизька», № 21, «Гірник», «Селидівська», «Червоноармійська», «Панфилівська», № 12 «Наклонна», «Червона Зірка», № 9 «Капітальна», «Кіровська», «Заперевальна № 2», «Жовтнева», тому позивач не може відповідати по зобов'язанням цих шахт перед Пенсійним фондом України, які не охоплюються процедурою фізичної ліквідації, та, відповідно, не може заявляти вимоги про списання сум такої заборгованості.

Суд також зауважує, що Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» не є страхувальником за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням як роботодавець по відношенню до осіб, які працювали на підприємствах-боржниках, які ліквідуються, що також виключає можливість його звернення до суду з вимогами про списання сум заборгованості по підприємствам-боржникам.

Крім того, суд звертає увагу на ту обставину, що відповідно до пункту 1 Порядку № 484, Пенсійний фонд України визначає суму недоїмки із сплати страхових внесків, заборгованості з відшкодування пільгових пенсій (в тому числі витрат на їх доставку) та боргу з фінансових санкцій і пені непогашених станом на 1 березня 2010 р., вугле- та торфодобувних підприємств, що належать до сфери управління Мінвуглепрому (далі - сума заборгованості підприємств), за переліком (із зазначенням структурних підрозділів, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами та є платниками внесків до Пенсійного фонду України, та їх коду згідно з ЄДРПОУ), визначеним цим Міністерством.

Згідно з пунктом 2 цього Порядку, до суми заборгованості підприємств включаються також суми заборгованості з відшкодування пільгових пенсій (в тому числі витрат на їх доставку) та боргу з фінансових санкцій і пені станом на 1 березня 2010 р., які були предметом судового розгляду.

Як вбачається з матеріалів справи, сума заборгованості у розмірі 10 955 003,17 гривень утворилась по сумам з відшкодування пільгових пенсій (в тому числі витрат на їх доставку), які були предметом судового розгляду, та щодо стягнення яких відкриті виконавчі провадження.

На підставі пункту 3 Порядку № 484 органи Пенсійного фонду України проводять до 30 липня 2010 р. з вугле- та торфодобувними підприємствами, що належать до сфери управління Мінвуглепрому, звірення розрахунків суми їх заборгованості, результати якого оформлюються актом. Списання суми заборгованості підприємств здійснюється до 30 серпня 2010 р. за рішеннями органів Пенсійного фонду України, про що зазначеним підприємствам надсилається повідомлення, в якому вказується сума списаної заборгованості за видами платежів.

З матеріалів справи вбачається, що між сторонами були проведені відповідні звірки розрахунків по сумам заборгованості, складено акти звірки та прийнято рішення про списання № 3 від 16.07.2010, відповідно до якого списано борг шахт за Списком № 1 у сумі 22 532 508,18 гривень та по Списку № 2 у сумі 1 786 876,41 гривень.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31.05.2012 в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України витребувано критерії внесення підприємств до списків №№ 1, 2 вугле- та торфодобувних підприємств, які входять до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України, заборгованість яких до Пенсійного фонду України підлягала списанню відповідно до статті 57 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

На виконання вказаної ухвал Міністерством енергетики та вугільної промисловості надано суду листи від 12.07.2012 № 10-02/1073 та від 16.07.2012 № 21-01-497 на адресу Департаменту юридичного забезпечення Міністерства, з яких вбачається, що на виконання Порядку № 484 Міністерством вугільної промисловості України були надані Пенсійному фонду України списки №№ 1, 2 вугле- та торфодобувних підприємств , що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України, заборгованість яких підлягає списанню, складені у відповідності до вимог пункту 1 Порядку № 484 із зазначенням структурних підрозділів, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами та є платниками внесків до Пенсійного фонду України, та їх коду згідно з ЄДРПОУ. Список № 1 був складений щодо діючих державних підприємств, основним видом діяльності яких є видобуток вугілля та торфу, відповідно до інформації щодо структурних підрозділів цих підприємств за підписом керівника. Список № 2 був складений на підставі рішення Кабінету Міністрів України згідно з Порядком ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.1997 № 939, по підприємствах, які не спроможні були самостійно погасити заборгованість до Пенсійного фонду України. Критеріїв внесення підприємств до списків не розроблялось.

Відповідно до вказаних списків, що є додатками до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.06.2010 № 484, шахти, по яким виник спір, увійшли до Списку № 2 вугле- та торфодобувних підприємств, які входять до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України, заборгованість яких до Пенсійного фонду України підлягає списанню відповідно до статті 57 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

Таким чином, у даному випадку Урядом вже прийнято рішення про списання сум заборгованості по шахтам, яке є обов'язковим до виконання органами Пенсійного фонду України, з огляду на що судом не може бути зобов'язано відповідача провести таке списання.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» та відмовляє у задоволенні позову.

Частиною четвертою статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо у задоволенні вимог позивачеві буде відмовлено, вжиті заходи забезпечення адміністративного позову зберігаються до набрання постановою суду законної сили. Проте суд може одночасно з прийняттям постанови або після цього постановити ухвалу про скасування заходів забезпечення адміністративного позову або заміну одного способу забезпечення адміністративного позову іншим.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2012 було забезпечено даний адміністративний позов шляхом заборони Відділу державної виконавчої служби в Центрально-Міському районі м. Макіївки здійснювати проведення виконавчих дій в рамках виконавчих проваджень про стягнення з позивача сум заборгованості.

Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивача, суд на підставі частини четвертої статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України приходить до висновку про необхідність скасування заходів забезпечення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання здійснити списання заборгованості по пільговим пенсіям згідно зі статтею 57 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» - відмовити.

Скасувати заходи забезпечення адміністративного позову, застосовані ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2012, якою Відділу державної виконавчої служби в Центрально-Міському районі м. Макіївки заборонено здійснювати подальше проведення виконавчих дії в рамках виконавчих проваджень:

- №13709616 від 25.03.09р. про стягнення з Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» на користь Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька боргу у розмірі 67 890,18 грн.;

- №13709374 від 02.06.09р. про стягнення з Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» на користь Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька боргу у розмірі 547 494,73 грн.;

- №13950679 від 14.10.08р. про стягнення з Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» на користь Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька боргу у розмірі 109 250,00 грн.;

- №26640488 від 19.05.11р. про стягнення з Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» на користь Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька боргу у розмірі 48 215,74 грн.;

- №26640314 від 19.05.11р. про стягнення з Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» на користь Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька боргу у розмірі 1 917 576,60 грн.;

- №7223940 від 21.04.08р. про стягнення з Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» на користь Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька боргу у розмірі 1 299 588,21 грн., до розгляду справи по суті.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 02 серпня 2012 року в присутності представників сторін.

Повний текст постанови складений 07 серпня 2012 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Толстолуцька М.М.