Постанова від 02.08.2012 по справі 2а-7556/12/0170/8

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 серпня 2012 р. (14:31год.) Справа №2а-7556/12/0170/8

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря Богацької А.О., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5

до Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим

про визнання протиправною бездіяльності та спонукання до виконання певних дій,

за участю представників сторін:

від позивача: Стоборєв Микола Петрович, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №1386;

від відповідача: Дорошенко Наталія Василіївна, довіреність № 02-10/89 від 24.01.12.

Суть спору: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулися до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим про визнання протиправною бездіяльності Чорноморської районної державної адміністрації в АР Крим по розгляду заяв ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про надання кожному з них дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відводу земельних ділянок сільськогосподарського призначення орієнтовною площею по 2,0 га, розташованих у північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільради для передачі у власність для особистого селянського господарства; зобов'язання Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим протягом десяти днів з моменту набрання чинності рішення суду розглянути заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про надання кожному з них дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відводу земельних ділянок сільськогосподарського призначення орієнтовною площею по 2,0 га, розташованих у північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільради для передачі у власність для особистого селянського господарства та видати відповідні розпорядження за результатами розгляду заяв; зобов'язання Чорноморської районної державної адміністрації в АР Крим у разі задоволення позову надати звіт про виконання судового рішення не пізніше одного місяця після набрання рішенням законної сили.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідь Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим у листах № 02-14/1592 від 04.06.2012 року, № 02-14/1593 від 04.06.2012 року, № 02-14/1594 від 04.06.2012 року, № 02-14/1595 від 04.06.2012 року, № 02-14/1596 від 04.06.2012 року з посиланням на те, що питання про виділення позивачам земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення особистого сільського господарства на даний час є передчасним, оскільки на виконання рішення Президії Верховної Ради АР Крим № 749-5/08 від 18.02.2008 року, для упорядкування забудови прибережних територій півострова за заявкою Міністерства будівельної політики та архітектури АР Крим розробляється схема планування території культурно-оздоровчого та рекреаційного призначення західного узбережжя Автономної Республіки Крим, такою, що не відповідає вимогам чинного законодавства України та не може бути прийнята до уваги.

В обґрунтування зазначеного позивач посилається на норми ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та зазначає, що за результатами розгляду заяв позивачів Чорноморська районна державна адміністрація АР Крим повинна винести рішення у вигляді розпорядження за підписом голови про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про мотивовану відмову у наданні дозволу.

Крім того, позивач зазначає, що частиною 7 ст. 118 Земельного кодексу України передбачений вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, при цьому вказані відповідачем пояснення у зазначених листах не відносяться до вставлених законом підстав відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Також позич зазначає, що рішення Президії Верховної Ради АР Крим № 749-5/08 від 18.02.2008 року, на яке посилається відповідач у листах, носило рекомендований характер, та на даний момент є таким, що знято з контролю як виконане.

Ухвалами Окружного адміністративного суду від 11.07.2012 року відкрите провадження в адміністративній справі, закінчене підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.

У судовому засіданні 23.07.2012 року представник позивачів підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував та пояснив, що розпорядження є розпорядчим документом, яке приймається відповідачем лише у разі надання згоди на розроблення проекту землеустрою або будь-якого іншого питання, що входить до компетенції РДА. Тобто в разі відмови в задоволенні вимоги, яка міститься у зверненні до відповідача, розпорядження не видається, а відповідь викладається у листі, яке також підписується уповноваженою посадовою особою РДА. Представник відповідача повідомив, що землі, які просять виділити у зверненнях позивачі, є землями резервного фонду, раніше належали КСП, відомостей про їх цільове призначення немає.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтею 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» № 586-VIX від 09.04.1999 року зі змінами та доповненнями встановлено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.

Таким чином, Чорноморська районна державна адміністрація АР Крим у відносинах з фізичними та юридичними особами, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є органом виконавчої влади, отже, суб'єктом владних повноважень.

Отже, суд приходить до висновку, що зазначений спір має ознаки публічно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства за правилами предметної підсудності Окружним адміністративним судом АР Крим.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.

Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача, суд зобов'язаний перевірити, чи здійснено такі дії на підставі закону в межах повноважень, безсторонньо та добросовісно.

Суд з'ясовує, чи використане повноваження, надане суб'єкту владних повноважень, з належною метою, обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії, безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно, розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб, пропорційно та адекватно, досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 звернулися до Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим із клопотаннями від 03 травня 2012 року, які зареєстровані відповідачем за № 1592/02-14 від 03.05.2012 року, № 1593/02-14 від 03.05.2012 року, № 1594/02-14 від 03.05.2012 року, № 1595/02-14 від 03.05.2012 року, №1596/02-14 від 03.05.2012 року, у яких позивачі просили дозволити розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2 га для передачі у власність для особистого селянського господарства, розташованого в північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільської ради (а.с.13, 24, 32, 41, 50).

До клопотань були додані копії паспортів та викопіювання з плану земель Далеківської сільської ради (а.с.15-17, 26-27, 34-35, 43-44, 52-54,78-80).

Листами № 02-14/1592 від 04.05.2012 року, № 02-14/1593 від 04.05.2012 року, № 02-14/1594 від 04.05.2012 року, № 02-14/1595 від 04.05.2012 року, № 02-14/1596 від 04.05.2012 року Чорноморська районна державна адміністрація АР Крим повідомила, що у виконання рішення Президії Верховної Ради АР Крим № 749-5/08 від 18.02.2008 року «Про ситуацію, що склалася у сфері використання перспективних прибережних територій Західного Криму» для упорядочення забудови прибережних територій півострову на замовлення Міністерства будівельної політики і архітектури Автономної Республіки Крим інститутом «Дніпромісто» розробляється Схема планування території курортно-оздоровчого і рекреаційного призначення Автономної Республіки Крим. Першим етапом розробки вказаної Схеми є розробка Схеми планування території культурно-оздоровчого та рекреаційного призначення західного узбережжя Автономної Республіки Крим.

Міністерством будівельної політики та архітектури АР Крим взято на постійний контроль виконання рішення Верховної Ради АР Крим «Про забезпечення регулюємого комплексного розвитку перспективних прибережних територій АР Крим з урахуванням державних і громадських інтересів» від 20.06.2007 року № 508-5/07. Питання надання земельних ділянок у власність або користування розглядається тільки у відповідності із затвердженими регіональними схемами планування територій, правилами забудови прибережної смуги і при наявності планувальної і містобудівної документації.

Основним завданням проекту є уточнення меж, пропозиції з розміщення об'єктів житлового і виробничого призначення, інженерного і транспортного забезпечення для найбільш раціонального використання території.

На підставі вищевикладеного, Чорноморська районна державна адміністрація АР Крим повідомила, що питання про виділення земельної ділянки сільськогосподарського призначення для передачі у власність для ведення особистого селянського господарства на сьогоднішній день є передчасним (а.с.14, 25, 33, 42, 51).

Не погодившись із зазначеними відповідями, позивачі звернулися до суду за захистом порушених прав та інтересів.

Перевіряючи обґрунтованість та правомірність відповідей Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим, судом встановлено наступне.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки у власність проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України.

Згідно з нормами, що регулюють загальний порядок надання земельних ділянок у власність або у користування (статті 118, 123 Земельного кодексу України), питання про відведення земельної ділянки розглядається відповідними органами у місячний строк зі дня подання відповідної заяви або клопотання і оформлюється відповідним рішенням цих органів.

Крім того, ст. 118 Земельного кодексу України встановлений порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, відповідно з ч. 6 якої встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.

Згідно з пунктом «б» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектарів.

Відповідно до ч.ч. 10, 11 ст. 118 Земельного кодексу України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ст. 118 Конституції України виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.

Згідно пункту 12 Перехідних Положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади, тобто райдержадміністрації.

Отже, оскільки Чорноморська районна державна адміністрація АР Крим є місцевим органом виконавчої влади, тому згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України зазначений орган виконавчої влади та її посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 17 Земельного кодексу України до повноважень місцевих державних адміністрації у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених Земельним кодексом України.

Організація, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій регулюються Законом України «Про місцеві державні адміністрації» № 586-VIX від 09.04.1999 року зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 586).

Так, відповідно до положень ст. 6 Закону № 586 на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, щорічного послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.

Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

З положень вказаних норм вбачається, що відповідач, отримавши заяву особи, зацікавленої в отриманні земельної ділянки, зокрема, у власність для особистого селянського господарства, повинен розглянути її та прийняти за результатом розгляду відповідне рішення, яке викладається у формі розпорядження.

Як свідчать матеріали справи Чорноморська районна державна адміністрація АР Крим, отримавши заяву громадян ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянок сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2 га для передачі у власність для особистого селянського господарства, розташованих в північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільської ради, надала відповідь про передчасність розгляду даного питання листами № 02-14/1592 від 04.05.2012 року, № 02-14/1593 від 04.05.2012 року, № 02-14/1594 від 04.05.2012 року, № 02-14/1595 від 04.05.2012 року, № 02-14/1596 від 04.05.2012 року.

Проаналізувавши норми Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеві державні адміністрації», суд приходить до висновку, що направлення відповідачем на ім'я позивачів листів від 04.05.2012 року № 02-14/1592, № 02-14/1593, № 02-14/1594, № 02-14/1595, № 02-14/1596 не може свідчити про прийняття відповідачем у порядку та спосіб, що встановлені Конституцією та законами України відповідного рішення з розгляду питання про надання земельної ділянки.

Такі обставини свідчать про неприйняття відповідачем у встановленому Земельним кодексом України та Законом України «Про місцеві державні адміністрації» порядку та спосіб, що встановлені законом, належного рішення у відповідній формі, у зв'язку з чим суд приходить до висновку про наявність з боку відповідача протиправної бездіяльності з розгляду звернення позивачів про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, яка позбавляє позивачів права на отримання від райдержадміністрації мотивованого рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Судом встановлено, що органом виконавчої влади - Чорноморською районною державною адміністрацією АР Крим в установленому порядку не розглянуто заяви позивачів та не прийнято у встановленому порядку відповідні рішення про відмову, або в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2 га для передачі у власність для особистого селянського господарства, розташованих в північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільської ради, у зв'язку з чим право позивачів на отримання у власність земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства підлягає судовому захисту, шляхом зобов'язання відповідача розглянути клопотання позивачів про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2 га для передачі у власність для особистого селянського господарства, розташованого в північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільської ради та прийняти рішення у відповідності до норм чинного законодавства України з метою запобігання порушенню права.

Таким чином, до прийняття відповідачем відповідного рішення за клопотаннями ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, суд не може дати оцінку законності відмови відповідача з розгляду по суті питання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення орієнтовною площею 2 га для передачі у власність для особистого селянського господарства, розташованих в північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільської ради.

Оскільки матеріалами справи встановлена протиправна бездіяльність відповідача щодо нерозгляду клопотань позивачів у встановленому законом порядку, суд вважає, що позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та такими, що мають бути задоволеними судом.

Що стосується позовних вимог позивачів про зобов'язання Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим протягом десяти днів з моменту набрання чинності рішення суду розглянути заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про надання кожному з них дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відводу земельних ділянок сільськогосподарського призначення орієнтовною площею по 2,0 га, розташованих у північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільради для передачі у власність для особистого селянського господарства та видати відповідні розпорядження за результатами розгляду заяв, суд зазначає наступне.

Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Таким чином, нормами Земельного кодексу України встановлений місячний строк для розгляду відповідною державною адміністрацією питання щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надання мотивованої відмови у його наданні.

Втім суд приймає до уваги той факт, що заяви позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про надання кожному з них дозволів на розробку проектів землеустрою, які були подані до відповідача 03.05.2012 року, залишилися нерозглянутими у спосіб, передбачений законом, оскільки відповідач надав відповіді на ці заяви листами від 04.05.2012 року.

Враховуючи той факт, що на момент постановлення судового рішення заяви позивачів залишилися нерозглянутими у відповідній формі та спосіб, передбачені законом, а відтак протиправна бездіяльність відповідача триває і на момент постановлення судом рішення по справі, а також виходячи з завдань адміністративного судочинства та приймаючи до уваги, що десятиденний строк для прийняття відповідачем рішень за заявами позивачів від 03.05.2012р. є прийнятним, розумним та достатнім, суд вважає можливим задовольнити позовні вимоги позивачів про зобов'язання Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим протягом десяти днів з моменту набрання чинності рішенням суду розглянути заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про надання кожному з них дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відводу земельних ділянок сільськогосподарського призначення орієнтовною площею по 2,0 га, розташованих у північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільради для передачі у власність для особистого селянського господарства у спосіб, передбачений законом, та видати відповідні розпорядження за результатами розгляду заяв.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 року за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлений судовий збір в розмірі 0,03 мінімальної заробітної плати.

Таким чином, на день звернення позивачів з адміністративним позовом до суду розмір судового збору за подання адміністративного позову складав 32,19 грн.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 року у разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом.

Судом встановлено, що позивачами сплачено по 33,06 грн. кожним судового збору, отже судовий збір сплачений у більшому розмірі, ніж встановлено законом, оскільки сплаті підлягало 32,19 грн., але питання про повернення надмірно сплаченої суми судового збору може бути вирішено за заявою позивачів, відтак такої заяви на адресу суду не надійшло, тому суд вважає, що поверненню з Державного бюджету України підлягають витрати за сплату судового збору в розмірі 32,19 грн. пропорційно кожному з позивачів.

У зв'язку зі складністю справи судом 02.08.2012 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 03.08.2012 року постанова складена у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Чорноморської районної державної адміністрації АР Крим по розгляду заяв ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про надання кожному з них дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відводу земельних ділянок сільськогосподарського призначення орієнтовною площею по 2,0 га, розташованих у північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільради для передачі у власність для особистого селянського господарства.

3. Зобов'язати Чорноморську районну державну адміністрацію АР Крим на протязі десяти днів з моменту набрання законної сили рішенням суду розглянути заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про надання кожному з них дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відводу земельних ділянок сільськогосподарського призначення орієнтовною площею по 2,0 га, розташованих у північно-західному районі с. Володимирівка Далеківської сільради для передачі у власність для особистого селянського господарства у спосіб, передбачений законом, та видати відповідні розпорядження за результатами розгляду заяв.

4. Зобов'язати Чорноморську районну державну адміністрацію АР Крим надати звіт про виконання судового рішення не пізніше одного місяця після набрання рішенням суду законної сили.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кушнова А.О.