Постанова від 31.07.2012 по справі 0528/10339/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 2а/0528/511/2012

31 липня 2012 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд у складі:

головуючого - судді Чернобай А.О.,

при секретарі Міщєнко Є.А.,

за участю представника позивача Яресько К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управ ління Пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області до Відділу держав ної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Донецької області про визнання дій державного виконавця незаконними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження,-

ВСТАНОВИВ:

20.07.2012 року Управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області звернулося до суду з адміністративним позовом до Відділу держав ної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Донецької області про визнання дій державного виконавця незаконними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, в якому зазна чало, що 13 липня 2012 року отримало постанову державного виконавця відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Донецької області про від криття виконавчого провадження ВП 33268943 від 26.06.2012 року, на виконання ви конавчого листа № 2а-26264/11, виданого 26.09.2011 року Краматорським міським су дом Донецької області, яким позивача зобов'язано здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 щомісячної державної соціальної допомоги, передбаченої ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, за період з 12.05.2011 року до 18.06.2011 року включно за відрахуванням фактично виплачених сум.

З вказаною постановою позивач не погоджувався, вважаючи, що її прийнято з пору шенням ч. 2 ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження», яка визначає підвідом чість виконавчих проваджень відділам примусового виконання рішень, оскільки не врахо вано те, що управління Пенсійного фонду України є територіальним підрозділом централь ного органу виконавчої влади.

Просив визнати дії державного виконавця незаконними, зупинити виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від 26.06.2012 року ВП № 33268943 до розгляду адміністративного позову по суті, скасувати постанову відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Донецької області від 26.06.2012 року про відкриття ви конавчого провадження ВП № 33268943, винесену старшим державним виконавцем відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Василенко В.О.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному об сязі. Пояснив, що Управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області є територіальним органом Пенсійного фонду України і є юридичною особою. Про сив задовольнити позов.

Відповідач у судове засідання не з'явився, але подав заперечення проти позову, в яких зазначав, що 26.06.2012 ро ку державним виконавцем отримано заяву ОСОБА_2 про відкриття виконавчого про вадження, до якої додано виконавчий лист Краматорського міського суду Донецької облас ті по справі № 2а-26264/2011. 26.06.2012 року державним виконавцем винесено поста нову про відкриття виконавчого провадження, копії якої направлено сторонам виконавчого провадження. Вважає, що стягувач ОСОБА_2 при подачі заяви про відкриття виконав чого провадження правильно зробив свій вибір щодо органу виконання між кількома орга нами державної виконавчої служби, обравши саме відділ державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції, що відповідає вимогам ст. 20 Закону Украї ни «Про виконавче провадження», яка право вибору боржником органу виконання не передбачає. Статтею 21 Закону України «Про виконавче провадження»встановлено, що на відділ примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головно го правління юстиції в області, містах Києві та Севастополі покладається виконання рі шень, за якими боржниками є, зокрема, територіальні підрозділи центральних органів ви конавчої влади. Управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області не є територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади, як воно зазначає в позові, а є територіальним органом Пенсійного фонду України. Відповідач про сив в задоволенні позову відмовити і розглядати справу без участі його представника.

Судом встановлено, що 26.06.2012 року державним виконавцем відділу держав ної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Донецької області на підставі заяви стягувана винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 3326894 з примусового виконання виконавчого листа № 2а- 26264/2011, виданого 26.09.2011 року Краматорським міським судом Донецької області, яким Управління Пенсійно го фонду України місті Краматорську Донецької області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 щомісячної державної соціальної допомоги, передбаченої ст.. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, за період з 12.05.2011 року до 18.06.2011 року включно за відрахуванням фактично виплачених сум. (а.с. 14-15).

Вказана постанова про відкриття виконавчого провадження отримана позивачем 13 липня 2012 року (а.с.6).

Вважаючи, що постанову прийнято з порушенням правил підвідомчості виконавчих проваджень відділам примусового виконання рішень, що встановлені ч. 2 ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження», Управління Пенсійного фонду України місті Кра маторську Донецької області звернулося до суду з даним позовом.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтверджен ня, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до ви сновку про те, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Між сторонами виник спір щодо правомірності постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження, який регулюється Законом України «Про виконавче провадження», який визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (по садових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невико нання їх у добровільному порядку.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про виконавче провадження»визначені умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про виконавче провадження»виконавче провадження - це сукупність дій органів і посадових осіб, зазначених у цьому Законі, спрямованих на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які здійснюються на підставах, у спосіб та в межах повноважень, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, виданими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню

Відповідно до статті 5 Закону України «Про виконавче провадження»державний виконавець здійснює необхідні заходи щодо своєчасного і повного виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб і порядок, визначені виконавчим документом.

Згідно пункту 1 частини 2 статті 21 Закону України «Про виконавче провадження» на відділ примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головного управління юстиції в області, містах Києві та Севастополі покладається виконання рішень, за якими боржниками є територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади, місцеві суди, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури, військові прокуратури гарнізонів, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи.

Частиною 1 статті 25 Закону України «Про виконавче провадження»передбачено, шо державний виконавець зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення такого документа до виконання, він відповідає вимогам, передбаченим цим Законом, і пред'явлений до виконання до відповідного органу державної виконавчої служби.

Відповідно до частини 2 статті 82 Закону України «Про виконавче провадження»боржник має право оскаржувати рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби виключно в судовому порядку.

Пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011 з наступними змінами та доповненнями, передбачено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, який входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно пункту 4 Положення територіальними органами Пенсійного фонду України є головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управління у районах, містах і районах у містах.

Пунктом 7 Положення встановлено, що Пенсійний фонд України здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до пункту 11 Положення правління Пенсійного фонду України затверджує положення про територіальні органи Пенсійного фонду України.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року №8-2 «Пре затвердження Положення про управління Пенсійного фонду України в Автономній Республік Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах», в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 30 червня 2011 року №19-2, затверджено «Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах».

Пунктом 1.1 цього Положення встановлено, що правління Пенсійного фонду України (далі - Фонд) у районах, містах і районах у містах (далі - Управління) є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - регіональні управління), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Таким чином, оскільки боржник - Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області - є територіальним органом Пенсійного фонду України, який, в свою чергу, є центральним органом виконавчої влади, постанова про відкриття виконавчого провадження № 33268943 від 26.06.2012 року підлягає скасуванню.

Частина 1 статті 7 Закону №606-ХІУ передбачає, що державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права у точній відповідності із законом і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів громадян і юридичних осіб

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.

Відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець має право на винесення постанов, актів та інших процесуальних документів у виконавчому провадженні, а тому вимоги про визнання дій державного виконавця неправомірними не підлягають задоволенню.

Крім того, скасування постанови про відкриття виконавчого провадження є достатнім засобом захисту прав позивача.

Таким чином, позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області до Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Донецької області про визнання дії незаконними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 26.06.2012 ВП №33268943 підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 23, 94. 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області до Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Донецької області про визнання дій державного виконавця незаконними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження - задовольнити частково.

Скасувати постанову Відділу державної виконавчої служби Краматорського міського управління юстиції Донецької області про відкриття виконавчого провадження ВП № 33268943 від 26.06.2012.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Cуддя:

Постанова ухвалена й надрукована в нарадчій кімнаті в єдиному екземплярі.

Суддя: