Постанова від 03.08.2012 по справі 0514/6382/2012

03.08.2012

2-а-/0514/173/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

3 серпня 2012 року м.Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючий суддя Лаврушин О.М.

при секретарі Верній М.Г.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Жорової Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні м.Добропілля адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської Ради про стягнення сум допомоги по догляду за дитиною,

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом до УПСЗН Добропільської міської Ради щодо стягнення сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Свій позов аргументує тим, що 1 листопада 2010 року вона народила доньку Поліну, у зв"язку з чим була поставлена на облік як мати, що здійснює догляд за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

Відповідач протягом 2010-2011 роках, виплатив їй одноразову допомогу у розмірі 8983 гривні 23 копійки.

Позивачка вважає, що згідно ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім"ям з дітьми»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку повинна була виплачуватися їй у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Але в порушення вимог ст.15 даного Закону, грошова допомога на дитину з грудня 2011 року їй надавалась не в повному розмірі, про що свідчить довідка відповідача.

В судовому засіданні позивачка свої вимоги повністю підтримала і просить зобов'язати відповідача виплачувати їй грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років починаючи з січня 2011 року, та стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 32 гривні 19 копійок і витрати на правову допомогу у розмірі 401 гривна.

Представник відповідача -Жорова Н.А., діюча на підставі доручення, в судовому засіданні позов не визнала так як вважає, що грошова допомогу виплачується позивачці на підставі діючого законодавства.

Вислухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленому Законом України „Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 № 1751 „Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми"), а саме, у розмірі, що дорівнює різницю між з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.

Рішенням Конституційного Суду від 25 січня 2012 року №3-рп/2012, яке є обов'язковим до виконання на території України та остаточним, визначено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України.

Суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік та встановлено, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Законами України про Державний бюджет встановлено, що розпорядники коштів державного бюджету мають право брати зобов'язання видатків або платежів державного бюджету тільки в межах відповідних бюджетних асигнувань, встановлених їм на фінансовий рік у порядку, визначеному Міністерством фінансів України та Бюджетним кодексом України.

Згідно ст.95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного Кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного Кодексу України та ЗУ «Про Державний бюджет України».

У разі, якщо застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян, у тому числі виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка передбачена ЗУ «Про державну допомогу сім"ям з дітьми»потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім закону про Державний бюджет України.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 159-163 КАС України, ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської Ради про стягнення сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років відмовити.

На постанову можу бути подана апеляційна скарга в Донецький Апеляційний Адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови.

Надруковано в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Головуючий суддя О.М. Лаврушин