Постанова від 03.08.2012 по справі 2218/4405/2012

справа 2218/4405/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2012 року м. Хмельницький

Суддя Хмельницького міськрайонного суду Карплюк О.І., розглянувши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці, соціального захисту населення і охорони здоров'я Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення недоплачених сум щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2012 року позивач звернулась до суду з позовом до управління праці, соціального захисту населення і охорони здоров'я Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період за період з 15 серпня 2011 року по 15 лютого 2012 року в розмірі не меншому за прожитковий мінімум, встановлений законодавством для дітей віком до 6 років з урахуванням сум вже виплаченої допомоги. На обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що допомога по догляду за дитиною виплачувалась їй в розмірі меншому, ніж передбачено ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням», чим порушено її права.

Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку що позов не підлягає задоволенню.

Встановлено, що позивач є матір'ю доньки - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці, соціального захисту населення і охорони здоров'я Хмельницької міської ради та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку по 130 грн. щомісячно.

Позивач зверталась до відповідача з заявою про перерахунок допомоги та листом їй було відмовлено.

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяли лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується за рахунок коштів державного бюджету.

Ст. 95 Конституції України передбачено, що виключно Законом України «Про Державний бюджет України» визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Будь-які виплати з коштів держбюджету, порядок їх здійснення врегульовано Бюджетним кодексом України.

Бюджетним кодексом України передбачено, що при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням цього кодексу та Закону про Державний бюджет України.

Так, Законом України від 28 грудня 2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набув чинності 01 січня 2008 року внесено зміни до законів з питань допомоги сім'ям з дітьми, а саме: згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн. п. 3 розділу «Прикінцеві положення»викладено у такій редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. -50%, з 1 січня 2009 року -75%, з 1 січня 2010 р. -100 %прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців». Зазначені норми Закону про Державний бюджет неконституційними не визнавались.

На даний час є чинним порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751. Відповідно до пункту 22 зазначеного Порядку відповідно до статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 130 гривень.

Статтею 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»встановлено, що в 2010 році допомога при народженні дитини, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Слід зазначити, що наведені положення законодавства на даний час є чинними, визнані неконституційними не були. З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що в діях відповідача відсутні порушення законодавства при виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст.183-2 КАС України, ст. 95 Конституції України, ст. 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 „Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61,62,63,66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суддя

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління праці, соціального захисту населення і охорони здоров'я Хмельницької міської ради про визнання дій неправомірними, стягнення недоплачених сум щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: