ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
01 серпня 2012 р. № 2а-3062/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд
в складі головуючого -судді Костіва М.В.,
за участю секретаря Билень Н.С.,
за участю представників
від позивача : ОСОБА_2., ОСОБА_3.;
від відповідача: Гейвич М.М., Черник Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС про визнання незаконним та скасування рішення Державної податкової служби у Львівській області від 16.03.2012 р. №13-59/17-1019/44 про розгляд звернення - скарги та рішення ДПІ у Галицькому районі м. Львова від 03.02.2012 р. №1788/17-119; зобов'язання ДПІ у Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС надіслати поштою Свідоцтво про сплату єдиного податку на 2012 р. протягом 3 робочих днів з моменту набрання законної сили рішенням суду; зобов'язання ДПІ у Галицькому районі Львівської області ДПС представити розрахунок суми заборгованості по єдиному податку, нарахованому до 01.01.2011 р. (в т.ч. в сумі 1,81 грн.); встановити наявність переплати по сплаті єдиного податку станом на 01.01.2012 р. в сумі 234 грн.,
встановив:
Адміністративний позов заявлено фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 до Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС про визнання незаконним та скасування рішення Державної податкової служби у Львівській області від 16.03.2012 р. №13-59/17-1019/44 про розгляд звернення - скарги та рішення ДПІ у Галицькому районі м. Львова від 03.02.2012 р. №1788/17-119; зобов'язання ДПІ у Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС надіслати поштою Свідоцтво про сплату єдиного податку на 2012 р. протягом 3 робочих днів з моменту набрання законної сили рішенням суду; зобов'язання ДПІ у Галицькому районі Львівської області ДПС представити розрахунок суми заборгованості по єдиному податку, нарахованому до 01.01.2011 р. (в т.ч. в сумі 1,81 грн.); встановити наявність переплати по сплаті єдиного податку станом на 01.01.2012 р. в сумі 234 грн.
Ухвалою судді Львівського окружного адміністративного суду від 09.04.2012 р. відкрито провадження у справі. Розгляд справи відкладався з підстав, передбачених ст. 150 КАС України.
В судових засіданнях представник позивача позов підтримав з мотивів, зазначених у позовній заяві. Ствердив, зокрема, що у 2010 р., 2011 р. позивач перебував на спрощеній системі оподаткування. Видача свідоцтва про сплату єдиного податку на 2011 р. свідчить про відсутність заборгованості позивача станом на 01.01.2011 р. Максимальний розмір єдиного податку з 01.01.2011 р. становить 86 грн. Станом на 01.01.2012 р. позивач здійснив переплату податку на суму 234 грн. Однак, листом від 03.02.2012 р. №1788/17-119 відповідач відмовив позивачу у видачі Свідоцтва про сплату єдиного податку та застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку із податковою заборгованістю в сумі 1,81 грн., нарахованому до 01.01.2011 р. Рішенням ДПС у Львівській області таке рішення було залишено без змін. Просить позов задовольнити.
Представник відповідача позов заперечив за безпідставністю з мотивів, зазначених в запереченні. Вказує на те, що відповідно до п.п. 291.5.8 п.291.5 ст.291 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-УІ (із внесеними змінами і доповненнями) (далі -Податковий кодекс) суб'єкти господарювання, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставини непереборної сили (форс-мажорних обставин), не можуть бути платниками єдиного податку. Станом на 25.01.12 згідно з даними картки особового рахунку ФО-П ОСОБА_1 рахувався податковий борг по єдиному податку з фізичних осіб в сумі 1,81 грн., а саме залишок несплаченої пені, що нарахований у зв'язку з протермінованою сплатою єдиного податку за лютий 2011 року. Просить у позові відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Згідно із п. п. 291.2., 291.3. ПК України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Позивач отримав Свідоцтво №96/8153 від 02.10.2009 р. про сплату єдиного податку з 01.01.2010 р. Крім того, позивач отримав Свідоцтво НОМЕР_1 від 24.12.2010 р. про сплату єдиного податку з 01.01.2011 р.
25.01.2012р. позивач подав заяву №4480 "Про застосування спрощеної системи оподаткування", у якій просив видати йому Свідоцтво про сплату єдиного податку на наступний період. Однак, листом №1788/17-119 від 03.02.2012 р. "Про надання відповіді" позивачу було відмовлено з посиланням на наявність у нього станом на 25.01.2012 р. податкового боргу по єдиному податку з фізичних осіб, нарахованому до 01.01.2011 р. в сумі 1,81 грн.
Згідно із п. 291.5.8. ПК України не можуть бути платниками єдиного податку, зокрема, суб'єкти господарювання, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Позивач просить зобов'язати ДПІ у Галицькому районі м. Львова Львівсьокї області ДПС представити розрахунок суми заборгованості по єдиному податку, нарахованому до 01.01.2011 р. (в т.ч. в сумі 1,81 грн.). Однак, зазначена вимога не відповідає способам захисту, передбаченим законом. З матеріалів справи не вбачається звернення позивача до ДПІ у Галицькому районі м. Львова про надання такого розрахунку, як і протиправної відмови у його наданні. Згідно із ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого права, але лише у випадку його порушення, невизнання або оспорювання. Враховуючи недоведеність позивачем факту порушення його права в цій частині, ця вимога не підлягає задоволенню.
Позивач також просить встановити наявність переплати по сплаті єдиного податку станом на 01.01.2012 р. в сумі 234 грн. Однак, згідно із ч. 4 ст. 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги лише про скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; виконання зупиненої чи невчиненої дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності. До повноважень адміністративного суду не віднесено встановлення фактів, які мають юридичне значення. Ця обставина за умови доведеності може враховуватись при прийнятті рішення по інших позовних вимогах. Враховуючи наведене, позов у цій частині не підлягає задоволенню.
Рішенням ДПС у Львівській області від 16.03.2012 р. №В-59/17-1019/44 «Про розгляд звернення»позивачу було відмовлено у задоволенні скарги на дії ДПІ у Галицькому районі м. Львова з посиланням на нездійснення позивачем розподілу сплачених сум на рахунки єдиного податку та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно із п. 1 Підрозділом 8. Особливості справляння єдиного податку та фіксованого податку ПК України, встановлено, що з 1 січня 2011 року до внесення змін до розділу XIV Податкового кодексу України в частині оподаткування суб'єктів малого підприємництва Указ Президента України від 3 липня 1998 року N 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" та абзаци шостий - двадцять восьмий пункту 1 статті 14 розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" застосовуються з урахуванням таких особливостей: платники єдиного податку не є платниками таких податків і зборів, визначених Податковим кодексом України: податок на прибуток підприємств; податок на доходи фізичних осіб (для фізичних осіб - підприємців); податок на додану вартість з операцій з постачання товарів та послуг, місце надання яких розташоване на митній території України, за винятком податку на додану вартість, що сплачується юридичними особами, які обрали ставку оподаткування 6 відсотків; земельний податок, крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються для ведення підприємницької діяльності; плата за користування надрами; збір за спеціальне використання води; збір за спеціальне використання лісових ресурсів; збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності. Відповідно, внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування єдиним податком не охоплюється. Відповідно до п. п. 2- 4 вказаного підрозділу, нарахування, обчислення та сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування здійснюються суб'єктами малого підприємництва, які сплачують єдиний податок відповідно до Указу Президента України від 3 липня 1998 року N 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" або фіксований податок відповідно до абзаців шостого - двадцять восьмого пункту 1 статті 14 розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року N 13-92 "Про прибутковий податок з громадян", у порядку, визначеному Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"; єдиний податок або фіксований податок сплачується на рахунок відповідного бюджету в розмірі частини єдиного податку або фіксованого податку, що підлягають перерахуванню до цих бюджетів відповідно до норм Указу Президента України від 3 липня 1998 року N 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" та Закону України "Про внесення змін до Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" (крім єдиного податку, який сплачується у січні 2011 року за останній звітний (податковий) період 2010 року). При цьому розподіл коштів єдиного податку або фіксованого податку на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або до Пенсійного фонду України Державним казначейством України не здійснюється; зарахування до бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування (у тому числі пенсійного страхування) єдиного податку, який сплачується у січні 2011 року за останній звітний (податковий) період 2010 року, здійснюється у порядку та на умовах, які діяли до 1 січня 2011 року.
Враховуючи наведене, відповідачем було безпідставно проведено перерозподіл сплачених позивачем сум, у зв'язку із чим утворилась стверджувана в оскаржуваному рішенні заборгованість. Доказів зворотного суду не надано.
Згідно із ч. 1 ст. 72 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу. гідно із ч. 2 ст. 69 КАС України докази суду надають особи, які беруть участь у справі. таття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із п. п. 299.1, 299.5. ПК України свідоцтво платника єдиного податку видається суб'єкту господарювання, який подав до органу державної податкової служби заяву щодо обрання або переходу на спрощену систему оподаткування. Свідоцтво платника єдиного податку видається органом державної податкової служби безоплатно протягом 10 календарних днів з дня подання суб'єктом господарювання заяви. Враховуючи наведене, позивач безпідставно вимагає його видачі в інші, не передбачені законодавством строки та способи.
З огляду на вищенаведене, керуючись статтями 2, 11, 69-71, 86, 161-163 КАС України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати незаконним та скасувати рішення Державної податкової служби у Львівській області від 16.03.2012 р. №13-59/17-1019/44 "Про розгляд звернення".
3. Визнати незаконним та скасувати рішення ДПІ у Галицькому районі м. Львова від 03.02.2012 року №1788/17-119 «Про надання відповіді».
4. Зобов'язати ДПІ у Галицькому районі м. Львова Львівської області ДПС надіслати поштою Свідоцтво про сплату єдиного податку на 2012 рік.
5. В частині решти вимог -у позові відмовити.
6. Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1.) 16,09 грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 03.08.2012 року.
Суддя Костів М.В.