30 липня 2012 р. Справа № 2а-2/12/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гінди О.М.
суддів: Заверухи О.Б., Ніколіна В.В.
за участі секретаря судових засідань: Долинської А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Львові справу за адміністративним позовом Львівської обласної державної адміністрації до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_5, ДП «Дирекція з будівництва об'єктів ЄВРО 2012 у м. Львові» (ДП «Західінфрапроект») про примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності, -
встановив:
17 травня 2011 року позивач - Львівська ОДА звернулася в суд із адміністративним позовом до відповідачів - ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 в якому просив примусово відчужити з мотивів суспільної необхідності земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва: площею 1,8874 га. (державний акт серії ЯА № 736420 від 16.09.2008 року), що належить ОСОБА_2 вартістю 117 962,50 грн.; площею 1,8906 га. (державний акт серії ЯА № 509364 від 06.11.2006 року), що належить ОСОБА_3 вартістю 118 162,50 грн.; площею 1,9330 га. (державний акт серії ЯА № 052723 від 23.05.2006 року), що належить ОСОБА_4 вартістю 120 812,50 грн.; зобов'язти відповідачів звільнити земельні ділянки протягом 5 днів з дня набрання законної сили судовим рішенням.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що постановою КМ України від 14.04.2010 року № 357 затверджено Державну цільову програму підготовки та проведення в Україні фінальної частини чемпіонату Європи 2012 з футболу. Відповідно до даної програми у м. Львові здійснюється будівництво стадіону по вул. Стрийській - Кільцевій. В межах будівельного майданчика відведеного для будівництва стадіону, об'єктів інженерних мереж та дорожньої розв'язки до нього знаходяться земельні ділянки, які належать відповідачам. На підставі Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності», ст. 8 Закону України «Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 з футболу в Україні» головою Львівської ОДА прийнято розпорядження від 07.09.2010 року № 921/0/5-10 «Про відчуження та експертну грошову оцінку земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності», яким визначено перелік земельних ділянок, їх площ, що підлягають відчуженню з мотивів суспільної необхідності шляхом їх викупу у громадян. На виконання вказаних вище правових положень та ст. 5 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» ДП «Львівським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою» проведено експертну грошову оцінку земельних ділянок земельних ділянок, які знаходяться у власності громадян і підлягають викупу з мотивів суспільної необхідності по об'єкту «Будівництво стадіону по вул. Стрийській - Кільцевій дорозі у м. Львові: влаштування дорожньої розв'язки об'єктів інфраструктури ЄВРО 2012» на території Зубрівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області. З проведеною грошовою оцінкою відповідачі не погодилися, однак станом на момент звернення позивача до суду відповідачами альтернативної грошової оцінки не проведено. Відповідно до розпорядження КМ України від 17.03.2010 року № 195-р «Про викуп земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності» на Львівську ОДА покладається обов'язок викупити з мотивів суспільної необхідності земельні ділянки згідно з додатком, які відводяться для будівництва під'їзних доріг, дорожньої розв'язки та об'єктів інженерної інфраструктури, необхідних для будівництва стадіону по вул. Стрийській - Кільцевій в м. Львові. На виконання ст.ст. 10, 12 та 14 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» позивачем 25.03.2011 року направлено відповідачам рекомендовані листи з повідомленням про викуп їхніх земельних ділянок або надання їм рівноцінних земельних ділянок. Такі повідомлення позивачем надсилались також протягом 2010 року, однак усі вони відповідачами були проігноровані в тому числі відмовившись від їх одержання. Крім цього, позивачем запропоновано відповідачам інші рівноцінні земельні ділянки сільськогосподарського призначення на території Пустомитівського району згідно пропозицій №№ 1-5. Однак, остаточного рішення і відповіді на пропозиції заміни земельних ділянок, які вилучаються з мотивів суспільної необхідності зі сторони відповідачів облдержадміністрацією так і не отримано. У зв'язку з викладеним позивач просить примусово відчужити у відповідачів вказані вище земельні ділянки.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, пояснення дав аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідачів ОСОБА_6 позов не визнав та пояснив, що ОСОБА_2, ОСОБА_4 та ОСОБА_3 на праві власності належать земельні ділянки в селі Зубра, які підлягали викупу з мотиву суспільної необхідності за проектом «Будівництво стадіону по вул. Стрийській-Кільцевій дорозі у м. Львові». Однак, вважає, що Львівська обласна державна адміністрація не має повноваження, щодо примусового відчуження земельних ділянок відповідачів, в тому числі і в порядку судового провадження та не наділена правом звернення з вимогою примусового відчуження земель відповідачів до чемпіонату з футболу ЄВРО 2012, оскільки відповідно до вимог чинного законодавства, таке право має виключно Кабінет Міністрів України та/або Львівська обласна рада, так як саме ці органи мають право приймати рішення про викуп таких земель. Крім того, відповідачі дали згоду на викуп, отже підстав для примусового відчуження не має. Рівноцінних земельних ділянок, як передбачено законодавством, відповідачам запропоновано не було, а видатків на примусове відчуження земель бюджетом не передбачено, отже відповідачів жодних коштів не отримають. Також, позивач намагається незаконно відчужити всю земельну ділянку належну ОСОБА_3, однак як вбачається з матеріалів справи, розмір частини земельної ділянки, що належить ОСОБА_3 та є достатнім для будівництва транспортної розв'язки становить лише 0,1214 га. Крім того, чемпіонат з футболу ЄВРО 2012 вже закінчився, транспортна розв'язка до чемпіонату не збудована, отже суспільна необхідність для викупу земель відповідачів відсутні. Просить у задоволенні позову відмовити.
Представник відповідачів ОСОБА_7 позов не визнала, пояснення дала аналогічні поясненням представника відповідачів ОСОБА_6
Третя особа ОСОБА_5 позов не визнав та пояснив, що він являється землекористувачем земельних ділянок ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_3, які знаходяться на території Зубрянської сільської ради на підставі договорів про встановлення емфітевзису, строк користування - 49 років. У разі примусового відчуження цих земельних ділянок у зв'язку із суспільною необхідністю, які планувались для будівництва інженерно-транспортної інфраструктури об'єктів «Євро-2012», він понесе великі матеріальні втрати. Просить у задоволенні позову відмовити, оскільки Євро 2012 відбулось, об'єкти не побудовані, отже відпала суспільна необхідність у викупі цих земельних ділянок.
Представник третьої особи ДП «Дирекція з будівництва об'єктів до ЄВРО 2012 у м. Львові» (ДП «Західінфрапроект») та прокурор Львівської області у судове засідання не з'явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце розгляду справи. Суд вважає за можливе розгляд справи у їх відсутність, оскільки відповідно до вимог ч. 9 ст. 183-1 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи ОСОБА_5, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 140 Земельного кодексу України, підставами припинення права власності на земельну ділянку є: а) добровільна відмова від права на земельну ділянку; б) смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця; в) відчуження земельної ділянки за рішенням власника; г) відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; д) конфіскація за рішенням суду; е) невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим
Пунктом 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 17.03.2011 р. № 195-р «Про викуп земельних ділянок з мотиву суспільної необхідності», Львівській облдержадміністрації доручено викупити у строк до 1 квітня 2011 року з мотиву суспільної необхідності земельні ділянки згідно з додатком, які відводяться для будівництва під'їзних доріг, дорожньої розв'язки та об'єктів інженерної інфраструктури, будівництва стадіону на вул. Стрийській-Кільцевій дорозі у м. Львові, відповідно до проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Із додатку до вищезазначеного розпорядження «Перелік земельних ділянок, які викуповуються з мотиву суспільної необхідності за проектом «Будівництво стадіону по вул. Стрийській-Кільцевій дорозі у м. Львові» вбачається, що належить викупити земельні ділянки серед яких: земельну ділянку, що належить ОСОБА_2, площею 1,8874 га, вартістю 117962,50 грн. (п.1); земельну ділянку, що належить ОСОБА_4 площею 1,933 га, вартістю 120812,50 грн. (п.2); земельну ділянку, що належить ОСОБА_3, площею 1,8906 га, вартістю 118162,50 грн. (п.6).
Систему основних заходів, спрямованих на створення належних умов для організації та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні визначає Закон України «Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні», згідно ст. 2 якого організацію та проведення чемпіонату забезпечують Кабінет Міністрів України; центральні органи виконавчої влади; місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
У відповідності до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні» перелік об'єктів права приватної власності, що підлягають викупу з мотиву суспільної необхідності для будівництва та обслуговування спортивних споруд (стадіонів), аеропортів, їх складових та інших об'єктів транспортної інфраструктури, визначається Кабінетом Міністрів України. Викуп таких об'єктів здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України або відповідної місцевої ради.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 8 Закону України «Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні», об'єктом купівлі або іншого правочину (далі - викупу) може бути земельна ділянка, її частина, житловий будинок, інші будівлі, споруди чи багаторічні насадження, розміщені на ній, які перебувають у приватній власності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Викуп об'єкта права приватної власності здійснюється за згодою власника. Право державної або комунальної власності на викуплений об'єкт набувається на підставі договору купівлі-продажу чи іншого правочину в порядку, встановленому законом.
При цьому, у разі відмови власника об'єкта права приватної власності від укладення договору купівлі-продажу або іншого правочину щодо відчуження такого об'єкта орган, що приймав рішення про його викуп, приймає рішення про примусове відчуження об'єкта права приватної власності з мотиву суспільної необхідності (ч. 4 ст. 8 веденого вище Закону).
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності», орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що прийняв рішення про відчуження земельної ділянки, у разі недосягнення згоди з власником земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, щодо їх викупу для суспільних потреб відповідно до розділу II цього Закону звертається до адміністративного суду із позовом про примусове відчуження зазначених об'єктів.
Таким чином, з аналізу вказаних вище правових положень випливає, що виключне право на примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності має той орган, який прийняв рішення про їх викуп.
Як вбачається із матеріалів справи, розпорядження від 17 березня 2011 року №195-р «Про викуп земельних ділянок з мотиву суспільної необхідності» прийняте Кабінетом Міністрів України, а тому саме Кабінет Міністрів України має виключне право на звернення із адміністративним позовом про примусове відчуження таких земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності.
При цьому, як випливає з ч. 4 ст. 8 Закону України «Про організацію та проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні» зверненню із адміністративним позовом про примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності, має передувати прийняття органом, що прийняв рішення про викуп земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності, рішення про примусове відчуження об'єкта права приватної власності з мотиву суспільної необхідності.
Відтак, у разі відмови власника об'єкта права приватної власності від укладення договору купівлі-продажу або іншого правочину щодо відчуження такого об'єкта орган, що прийняв рішення про його викуп, зобов'язаний прийняти рішення про примусове відчуження об'єкта права приватної власності з мотиву суспільної необхідності.
Однак, як вбачається із матеріалів справи таке рішення органом, що прийняв рішення про викуп у відповідачів спірних земельних ділянок, не приймалось, а тому звернення до суду із даним позов здійснено з порушенням встановленої Законом процедури та є передчасним.
Крім того, звернення із даним позов до суду уповноваженим на це органом можливе за умови відсутності згоди власника об'єкта права приватної власності від укладення договору купівлі-продажу або іншого правочину щодо відчуження такого об'єкта орган, однак у матеріалах справи наявні нотаріально посвідченні заяви відповідачів про надання згоди на отримання в замін інших рівноцінних земельних ділянок (а.с. 40-41).
Також, суд звертає увагу на те, що згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 березня 2011 року №195-р «Про викуп земельних ділянок з мотиву суспільної необхідності» метою викупу спірних земельних ділянок у відповідачів є проведення фінальної частини чемпіонату Європи 2012 з футболу в Україні, однак загальновизнаним є той факт, що чемпіонат Європи 2012 з футболу в Україні закінчився 01.07.2012 року, а тому на момент вирішення даної справи відпала суспільна необхідність викупу спірних земельних ділянок.
Враховуючи викладені вище нормативно-правові положення та обставини справи, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для примусового викупу спірних земельних ділянок у відповідачів, а тому у задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 11, 7-14, 69-71, 86, 156-163, 167, 183-1, 186, 254 КАС України, суд -
постановив:
у задоволенні адміністративного позову Львівської обласної державної адміністрації до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: ОСОБА_5, ДП «Дирекція з будівництва об'єктів ЄВРО 2012 у м. Львові» (ДП «Західінфрапроект») про примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Вищого адміністративного суду України через Львівський апеляційний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.М. Гінда
Судді: О.Б. Заверуха
В.В. Ніколін
Постанова у повному обсязі виготовлена та підписана 31.07.2012 року.