Справа № 2а/2570/2503/2012
02 серпня 2012 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді - Д'якова В.І.,
при секретарі - Дурицькій К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Чернігівського прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України до особи, що назвалася громадянином Республіки Молдова ОСОБА_2 про затримання з метою забезпечення можливості подальшого видворення за межі території України та примусове видворення за межі території України, -
Чернігівський прикордонний загін Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до суду з адміністративним позовом до особи, що назвалася громадянином Республіки Молдова ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, про затримання з метою забезпечення можливості подальшого видворення за межі території України та примусове видворення за межі території України.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав та не заперечував проти їх задоволення.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з пунктом 3 частини четвертої статті 50 Кодексу адміністративного судочинства України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень про примусове видворення інозмеця чи особи без громадянства з України.
Судом встановлено, що 31.07.2012 року о 11:25 год., на території Грем'яцької селищної ради Новгород - Сіверського району Чернігівської області прикордонним нарядом відділу прикордонної служби «Грем'яч» в межах контрольованого прикордонного району під час спроби незаконного перетинання державного кордону України в Російську Федерацію без документів, що посвідчують особу був затриманий громадянин Республіки Молдова, який назвався ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає в АДРЕСА_1 На момент затримання документи, що посвідчують особу були відсутні.
В ході перевірочних заходів було направлено листи до Консульства Республіки Молдова в м. Одеса, про затримання та ідентифікацію особи затриманого та виготовлення необхідних документів.
За результатами перевірки Консульство Республіки Молдова в м. Одеса проінформувало, що в державному реєстрі населення Республіки Молдова дані відносно відповідача - ОСОБА_2 відсутні.
В своїх поясненнях ОСОБА_2 повідомив, що він отримував тільки паспорт громадянина СРСР, коли проживав на території Молдавської РСР, точний рік отримання не пам'ятає. З заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту не звертався.
За результатами перевірки за базами даних щодо осіб, які перетнули державний кордон України, встановлено, що відповідач - ОСОБА_2 на територію України не прибував і відомості про перетинання державного кордону відсутні
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначає Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»(далі - Закон).
Частиною 1 статті 2 Закону передбачено, що правовий статус іноземців та осіб без громадянства визначається Конституцією України, цим та іншими законами України, а також міжнародними договорами України.
Частиною першою статті 9 Закону визначено, що іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Відповідно до положень частини першої статті 30 Закону, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Частинами третьою та четвертою статті 30 Закону передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України. Іноземці та особи без громадянства перебувають у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, протягом строку, необхідного для виконання рішення суду про примусове видворення, але не більш як дванадцять місяців.
З відібраних у відповідача пояснень вбачається, що з метою відвідування свого сина, який проживає в Російській Федерації (громадянин РФ ОСОБА_6 - АДРЕСА_2) він 29.07.2012 року приблизно о 17.00 разом зі своїм знайомим (також громадянином Республіки Молдова) на прізвище ОСОБА_4 на транспортному засобі останнього під'їхав до державного кордону в районі н.п. Бессарабське (Республіка Молдова). Перетин кордону в напрямку України здійснив близько 18.00 години на околиці н.п. Серпневе, Тарутинського району, Одеської області. Звідти біля 18.30 на маршрутному транспортному засобі виїхав до н.п. Тарутино, де залишився на ночівлю у свого товариша ОСОБА_5, який проживає на околиці міста (точна адреса затриманому громадянину не відома). 30.07.2012року приблизно о 06.30 на маршрутному транспортному засобі він виїхав до м. Одеса звідки на автобусі вирушив до м. Київ. Перетин кордону до РФ він планував здійснити через ППр «Грем'яч». На автовокзалі м. Київ у нього викрали документи. Незважаючи на це, він вирішив продовжити свою поїздку. В цей же день відповідач виїхав до м. Семенівка, де на автовокзалі провів ніч. Близько 5 години ранку 31.07.2012 року він вирушив до м. Новгород-Сіверський де здійснив пересадку на автобус до н.п. Грем'яч. Об 11.00 відповідач прибув до н.п. Грем'яч де був затриманий прикордонним нарядом.
Таким чином, відповідач здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону України поза встановленим пунктом пропуску, тим самим своїми діями вчинив правопорушення передбачене ст.204-1 КУпАП, на території України перебуває незаконно та без паспортних документів, які передбачені ст.15 «Документи для в'їзду в Україну та виїзду з України іноземців та осіб без громадянства», якою визначено, що для іноземців та осіб без громадянства в'їзд в Україну та виїзд з України здійснюється за паспортним документом за наявності відповідної візи, а також беручи до уваги той факт, що Консульством Республіки Молдова особу відповідача не ідентифіковано, що є обґрунтованою підставою вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення у разі його прийняття, а тому у відповідності до частини першої та третьої статті 30 Закону підлягає поміщенню в пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства та подальшому примусовому видворенню за межі території України.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд також враховує позицію, викладену у Постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 25.06.2009 року № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні», зокрема, те, що примусовому видворенню іноземця чи особи без громадянства передують дві обставини: прийняття рішення відповідним компетентним органом про примусове видворення; ухилення від виїзду після прийняття рішення про повернення або наявність обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення. Іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово видворені з території України лише на підставі постанови адміністративного суду. Така постанова приймається судом за зверненням зазначених суб'єктів владних повноважень з позовною заявою про примусове видворення з України іноземця чи особи без громадянства, якщо вони не виконали у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надавши правову оцінку всім обставинам справи, які знайшли своє підтвердження в ході судового засідання та доводяться матеріалами справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Чернігівського прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України до особи, що назвалася громадянином Республіки Молдова ОСОБА_2 про затримання з метою забезпечення можливості подальшого видворення за межі території України та примусове видворення за межі території України підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, 183-5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Чернігівського прикордонного загону Північного регіонального управління Державної прикордонної служби України - задовольнити у повному обсязі.
Затримати особу, що назвалася громадянином Республіки Молдова ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1., з метою забезпечення можливості подальшого видворення за межі території України.
Примусово видворити за межі території України особу, що назвалася громадянином Республіки Молдова ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Постанову в частині затримання особи, що назвалася громадянином Республіки Молдова ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернути до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д'яков В.І.