Справа № 1570/4642/2012
31 липня 2012 року
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Самойлюк Г.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Одеської міської ради, Управління Держкомзему у м. Одесі, за участю третьої особи ОСОБА_2 про визнання протиправними дій Одеської міської ради щодо прийняття рішення №2889-ХХІІІ від 15.10.2001р., скасування рішення Одеської міської ради №2889-ХХІІІ від 15.10.2001р. та зобов'язання Управління Держкомзему у м. Одесі утриматися від вчинення дій щодо перешкоджання скасуванню державного акту на постійне користування земельною ділянкою серія ІІІ-ОД №026911 площею 0,0824 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, що належить на праві постійного користування ОСОБА_2,-
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської міської ради, Управління Держкомзему у м. Одесі, за участю третьої особи ОСОБА_2 про визнання протиправними дій Одеської міської ради щодо прийняття рішення №2889-ХХІІІ від 15.10.2001р., скасування рішення Одеської міської ради №2889-ХХІІІ від 15.10.2001р. та зобов'язання Управління Держкомзему у м. Одесі утриматися від вчинення дій щодо перешкоджання скасуванню державного акту на постійне користування земельною ділянкою серія ІІІ-ОД №026911 площею 0,0824 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, що належить на праві постійного користування ОСОБА_2
Щодо позовних вимог ОСОБА_1 до Одеської міської ради, Управління Держкомзему у м. Одесі, за участю третьої особи ОСОБА_2 про зобов'язання Управління Держкомзему у м. Одесі утриматися від вчинення дій щодо перешкоджання скасуванню державного акту на постійне користування земельною ділянкою серія ІІІ-ОД №026911 площею 0,0824 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, що належить на праві постійного користування ОСОБА_2, суддя зазначає наступне.
Згідно з п.1.ч.1 ст.3 КАС України справою адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.7.ч.1 ст.3 КАС України суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень ь.
Відповідно ч.2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Пунктом 1 частини 2 статті 17 КАС України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Як вбачається із змісту позовної заяви, позивач фактично оскаржує право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,0824 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, а вимоги про зобов'язання Управління Держкомзему у м. Одесі утриматися від вчинення дій щодо перешкоджання скасуванню державного акту на постійне користування земельною ділянкою серія ІІІ-ОД №026911 виникли з цивільних правовідносин і стосуються права власності на спірну земельну ділянку.
Таким чином, предметом спору у даній справі є право володіння і користування спірною земельною ділянкою, відновлення порушеного права зі сторони позивача. Тобто між цими особами існує спір про право, що в свою чергу виключає розгляд справи у порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст.1 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч.1 ст.15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Правовідносини з питань виникнення чи припинення права власності, в тому числі і на землю, регулюється цивільним законодавством і відноситься до сфери приватних, а не публічних, інтересів особи, яка звернулась до суду за їх захистом.
Відповідно до ч.1 ст. 1 ЦК України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
Той факт, що відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень, не змінює правової природи спірних відносин, оскільки характер домінуючого інтересу у спорі є приватноправовим, а не публічно-правовим.
Таким чином, позовні вимоги, носять цивільно-правовий характер та не можуть розглядатися за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з п.1 ч.1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, вважаю необхідним відмовити позивачу у відкритті провадження в частині позовних вимог стосовно зобов'язання Управління Держкомзему у м. Одесі утриматися від вчинення дій щодо перешкоджання скасуванню державного акту на постійне користування земельною ділянкою серія ІІІ-ОД №026911 площею 0,0824 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, що належить на праві постійного користування ОСОБА_2
Розглянувши позовні вимоги ОСОБА_1 до Одеської міської ради, Управління Держкомзему у м. Одесі, за участю третьої особи ОСОБА_2 про визнання протиправними дій Одеської міської ради щодо прийняття рішення №2889-ХХІІІ від 15.10.2001р. та скасування рішення Одеської міської ради №2889-ХХІІІ від 15.10.2001р., суддя вважає, що позовну заяву в цій частині необхідно повернути позивачу, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа органу місцевого самоврядування, підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 року, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
З позовної заяви вбачається, що відповідачем по справі є Одеська міська рада, яка відповідно до положень Закону України «Про місцеве самоврядування»є органом місцевого самоврядування.
Згідно з п.6 ч.3 ст.108 КАС України, суддя встановивши, що справа не підсудна цьому адміністративному суду повертає її позивачеві.
З урахуванням зазначеного, вважаю необхідним повернути адміністративний позов в частині вимог про визнання протиправними дій Одеської міської ради щодо прийняття рішення №2889-ХХІІІ від 15.10.2001р. та скасування рішення Одеської міської ради №2889-ХХІІІ від 15.10.2001р.
Керуючись ст.ст.2, 17, 18, 108, 109 КАС України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Одеської міської ради, Управління Держкомзему у м. Одесі, за участю третьої особи ОСОБА_2 про зобов'язання Управління Держкомзему у м. Одесі утриматися від вчинення дій щодо перешкоджання скасуванню державного акту на постійне користування земельною ділянкою серія ІІІ-ОД №026911 площею 0,0824 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, що належить на праві постійного користування ОСОБА_2.
Роз'яснити позивачу, що він може звернутись з позовними вимогами в порядку цивільно-процесуального законодавства.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської міської ради, Управління Держкомзему у м. Одесі, за участю третьої особи ОСОБА_2 про визнання протиправними дій Одеської міської ради щодо прийняття рішення №2889-ХХІІІ від 15.10.2001р. та скасування рішення Одеської міської ради №2889-ХХІІІ від 15.10.2001р., - повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що з вказаним позовом він може звернутися до місцевого загального суду як адміністративного.
Копію ухвали разом із заявою та всіма додатками до неї повернути позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та в строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Суддя: Г.П. Самойлюк