Ухвала від 10.07.2012 по справі 2а-6086/12/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

10 липня 2012 р.р. 2а-6086/12/1370

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Ланкевич А.З. перевіривши матеріали позовної заяви Управління праці та соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про відшкодування незаконно отриманої державної допомоги,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом, в якому просить стягнути з відповідача незаконно одержані кошти в розмірі 1 184,40 грн.

Згідно з ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

За змістом ст.3 цього Кодексу справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 8 частини 1 статті 3 згаданого Кодексу передбачено, що позивачем у адміністративній справі є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Згідно ч.3 ст.50 КАС України передбачено, що відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч.4 ст.50 цього Кодексу, громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: - про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; - про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; - про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; - про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо; - в інших випадках, встановлених законом.

Виходячи з приписів наведених правових норм, суб'єкт владних повноважень може звернутися з адміністративним позовом до фізичної особи виключно у випадках, коли таке його повноваження прямо встановлено законом.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми визначений Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" шляхом надання державної грошової допомоги і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Відповідно до ст. 5 Закону всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Статтею 22 цього Закону встановлено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомити органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.

Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.

Вказаний Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" не наділяє органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги повноваженнями на звернення до адміністративного суду з позовом про відшкодування надміру виплачених коштів. Позивач, Управління праці та соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації, діє відповідно до Положення про управління праці та соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Золочівської районної державної адміністрації від 02 лютого 2012 року №44.

Цим Положенням визначені завдання та повноваження Управління, зі змісту яких, також, не вбачається наявності у Управління праці та соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації права звертатись на виконання своїх владних управлінських функцій до адміністративного суду з позовом про відшкодування збитків.

Разом з тим, відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України завдання майнової (матеріальної) шкоди особі є підставою для виникнення цивільних прав та обов'язків.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації не наділене повноваженнями звертатись до адміністративного суду з позовами до фізичних осіб про стягнення надміру нарахованих чи виплачених коштів, оскільки такі вимоги за своєю сутністю є вимогами про відшкодування шкоди і відносяться до компетенції судів цивільної юрисдикції.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Крім цього, відповідно до ч.6 ст.109 КАС України, позивачу роз'яснюється, що він вправі подати позов в порядку цивільного судочинства в суд загальної юрисдикції.

Керуючись ст.ст. 109,160,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Золочівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про відшкодування незаконно отриманої державної допомоги Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Роз'яснити позивачу його право на подання позову в порядку цивільного судочинства в суд загальної юрисдикції.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня її отримання до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ланкевич А.З.