Постанова від 31.07.2012 по справі 2а-2701/12/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2012 року Справа № 2а-2701/12/1070

Приміщення суду за адресою: місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26, зал судових засідань № 1018

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Леонтовича А.М.

при секретарі - Кравчук О.В.

за участю представників сторін

від позивача: Бондарець Р.Б. (за довіреністю)

від відповідача: не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом до проТовариства з обмеженою відповідальністю «ВСК Геос» Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВСК Геос» (далі по тексту -позивач) звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва (далі по тексту -відповідач) про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва, що виразились у проведенні зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ВСК Геос», результати якої оформлені актом про неможливість проведення зустрічної звірки від 20 січня 2012 року № 135/23-3/36756148.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що у відповідача були відсутні законні підстави для проведення зустрічної звірки ТОВ «ВСК Геос»із оформленням її результатів актом про неможливість проведення зустрічної звірки, оскільки перевіряючими не дотримано вимог порядку проведення зустрічної звірки. Зокрема, перед проведенням звірки позивачу не надсилався та не вручався обов'язковий письмовий запит для надання пояснень та їх документального підтвердження. У зв'язку з цим, позивач був позбавлений можливості надати до податкового органу докази на підтвердження факту виконання господарських договорів за зобов'язаннями з його контрагентами.

Відповідачем при проведенні звірки не досліджувалися первинні документи, тому висновки про те, що господарські договори ТОВ «ВСК Геос»з усіма його контрагентами укладені без мети реального настання правових наслідків, з метою заниження об'єкта оподаткування, несплати податків є безпідставними.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11 червня 2012 року відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

У судові засідання, призначені на 20 червня 2012 року, 16 липня 2012 року, 25 липня 2012 року, 31 липня 2012 року відповідач явку уповноважених представників не забезпечив, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. Ураховуючи, що представник відповідача вчетверте не з'явився в судове засідання без поважних причин суд ухвалив здійснювати розгляд справи без участі представника Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив суд позов задовольнити.

Як вбачається з наданого відповідачем заперечення проти позову, відповідач позов не визнає та стверджує, що посадові особи Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва при проведенні зустрічної звірки позивача та оформленні її результатів діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, врахувавши норми закону, які діяли на момент виникнення правовідносин між сторонами, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВСК Геос»зареєстроване Печерською районною у місті Києві державною адміністрацією 9 листопада 2009 року, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААВ № 073367 (а.с. 23).

Станом на дату виникнення спірних правовідносин між сторонами ТОВ «ВСК Геос»перебувало на податковому обліку в Державній податковій інспекції у Печерському районі міста Києва.

Відповідно до матеріалів справи, 20 січня 2012 року посадовою особою Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва складено акт «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ВСК Геос»(код ЄДРПОУ 36756148) щодо підтвердження відносин з платниками податків за період з 1 травня 2010 року по 31 травня 2011 року»№ 135/23-3/36756148 (а.с. 73-98) (далі -Акт про неможливість проведення зустрічної звірки).

У акті про неможливість проведення зустрічної звірки зазначено, що ТОВ «ВСК Геос»відображені в податковій звітності з податку на додану вартість відносини з контрагентами без мети реального настання правових наслідків та з метою заниження об'єкта оподаткування, несплати податків. Вказуючи на те, що у ТОВ «ВСК Геос», відсутній управлінський персонал та технічний персонал, виробничі активи, складські приміщення, транспортні засоби при значних обсягах реалізації товарів, а також враховуючи пояснення директора про непричетність до фінансово-господарської діяльності відповідач стверджує про відсутність об'єктів оподаткування, які підпадають під визначення статті 185 Податкового кодексу України при придбанні товарів та послуг позивачем за період з 1 травня 2010 року по 31 травня 2011 року.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовано Податковим кодексом України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI, Законом України «Про державну податкову службу в Україні»від 4 грудня 1990 року 509-XII, Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232, Порядком періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1245, Методичними рекомендаціями щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженими наказом Державної податкової адміністрації України від 22 квітня 2011 року № 236 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Надаючи правову оцінку діям відповідача при складанні акту від 20 січня 2012 року № 135/23-3/36756148 «Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ВСК Геос»щодо підтвердження відносин з платниками податків за період з 1 травня 2010 року по 31 травня 2011 року», суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до пункту 4 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, надіслання завіреного печаткою запиту про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисте вручення суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку такого запиту є обов'язком органу державної податкової служби, що виникає у разі відсутності в його розпорядженні запитуваної інформації в обсягах, необхідних для проведення зустрічної звірки і складання довідки.

Відповідно до пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин, зокрема, у випадку проведення зустрічної звірки (підпункт 5 абзацу 3 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України).

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.

Відповідно до пункту 5 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями).

Пунктом 6 вказаного Порядку визначено, що у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Згідно пункту 45.2 статті 45 Податкового кодексу України, податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.

Судом встановлено, що Державна податкова інспекція у Печерському районі міста Києва листами від 21 жовтня 2010 року № 12395/10/23-331 та від 11 травня 2011 року № 5784/10/23-331 направляла ТОВ «ВСК Геос»за адресою: 01015, місто Київ, вулиця Старонаводницька, будинок 8 Б запити про надання пояснень та їх документального підтвердження щодо фінансово-господарських відносин з постачальниками та покупцями. Листи було повернуто УДППЗ «Укрпошта»з відміткою, що ТОВ «ВСК Геос»вибуло.

У той самий час, згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААВ № 073367, юридичною адресою ТОВ «ВСК Геос»є: Київська область, місто Бориспіль, вулиця Сєрова, будинок 14. Аналогічна адреса зазначена в пункті 3 Акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ВСК Геос».

З наведеного слідує, що запити про надання пояснень та їх документального підтвердження від 21 жовтня 2010 року № 12395/10/23-331 та від 11 травня 2011 року № 5784/10/23-331 були направлені відповідачем не за податковою адресою ТОВ «ВСК Геос». Доказів надіслання запитів про надання пояснень та їх документального підтвердження за адресою позивача, вказаною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач не надав.

Таким чином, в порушення вищезазначених вимог податкового законодавства, Державною податковою інспекцією у Печерському районі міста Києва на адресу ТОВ «ВСК Геос»письмовий запит про подання пояснень та їх документального підтвердження не направлявся. Як наслідок, за відсутності запитуваної інформації в обсягах, необхідних для проведення зустрічної звірки та невиконання обов'язку щодо надіслання обов'язкового письмового запиту у відповідача не було підстав для проведення зустрічної звірки.

Суд наголошує, що законодавчо визначений обов'язок органу державної податкової служби щодо надіслання письмового запиту про подання пояснень та їх документального підтвердження у випадку проведення зустрічної звірки є однією з гарантій захисту законних прав та інтересів платника податків, яка полягає у можливості надати документальне підтвердження факту здійснення господарських операцій та спростувати припущення про порушення податкового законодавства.

Зважаючи на те, що процедура проведення зустрічної звірки складається з декількох взаємопов'язаних етапів, орган державної податкової служби не в праві проводити зустрічну звірку без вжиття усіх необхідних заходів.

Наданими сторонами доказами підтверджується факт порушення відповідачем вимог чинного законодавства України, які визначають процедуру проведення зустрічної звірки.

Суд також звертає увагу на те, що Методичними рекомендаціями щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначено виключний перелік випадків за яких складається акт про неможливість проведення зустрічної звірки.

Так, відповідно до підпунктом 4.4 пункту 4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт) (додаток 3), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) (додаток 4) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

Зі змісту зазначеного положення слідує, що орган державної податкової служби може скласти акт про неможливість проведення зустрічної звірки лише у двох випадках: 1) встановлено факт відсутності суб'єкта господарювання за податковою адресою; 2) суб'єкт господарювання знятий з обліку. Інших підстав для складення акту про неможливість проведення зустрічної звірки чинне законодавство не містить.

Згідно вимог форми акта про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (додаток 3 до Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок), в акті про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання обов'язково зазначаються причини неможливості проведення зустрічної звірки. При цьому, при зазначенні причин неможливості проведення зустрічної звірки мають бути вказані реквізити документів, що підтверджують цей факт (копії таких документів додаються до акта).

Разом з тим, в Акті про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «ВСК Геос»не зазначено підстав у зв'язку з якими проведення зустрічної звірки позивача виявилось неможливим та не наведено інформації щодо встановлення відсутності ТОВ «ВСК Геос»за податковою адресою або зняття з обліку. Не додано відповідних документів і в якості додатків до акту.

Ураховуючи вищезазначене суд дійшов висновку, що у Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва були відсутні правові підстави для оформлення результатів зустрічної звірки ТОВ «ВСК Геос»актом про неможливість проведення зустрічної звірки від 20 січня 2012 року № 135/23-3/36756148, отже такі дії відповідача є протиправними.

Відповідно до статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Згідно частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 71 цього Кодексу передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності вчинення дій щодо проведення зустрічної звірки позивача.

В той же час, позивачем доведено факт порушення відповідачем положень чинного податкового законодавства України, зокрема, норм щодо порядку проведення зустрічних звірок суб'єктів підприємницької діяльності.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ТОВ «ВСК Геос»підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 70, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Печерському районі міста Києва, що виразились у проведенні зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ВСК Геос», результати якої оформлені актом про неможливість проведення зустрічної звірки від 20 січня 2012 року № 135/23-3/36756148.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні -протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя Леонтович А.М.

Повний текст постанови виготовлено 3 серпня 2012 року.