Ухвала від 01.08.2012 по справі 2а-6751/12/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

01 серпня 2012 р. 2а-6751/12/1370

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сакалош В.М., перевіривши матеріали позову ОСОБА_1 до прокуратури Львівської області, за участю третьої особи -Головного управління Державного казначейства України в Львівській області, про визнання незаконною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, скасування постанови та стягнення моральної шкоди, -

ВСТАНОВИВ:

31.07.2012 року до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до прокуратури Львівської області, за участю третьої особи -Головного управління Державного казначейства України в Львівській області, в якій позивач просить суд:

- визнати незаконною бездіяльність прокуратури Львівської області в частині не реагування на лист Жовківського РВ ГУ МВСУ від 03.08.2011 року за №6907 із нововиявленими обставинами;

- зобов'язати прокуратуру Львівської області провести додаткову перевірку і «побачити»існування листа Жовківського РВ ГУ МВСУ від 03.08.2011 року за №6907 із нововиявленими обставинами;

- порушити кримінальну справу відносно ОСОБА_2 за вчинення ним злочину;

- скасувати постанову про відмову в порушенні кримінальної справи від 30.12.2010 року;

- стягнути моральну шкоду з Головного управління Державного казначейства України в Львівській області як компенсацію за втрату здоров'я в розмірі 20 000 грн. на користь ОСОБА_1

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 20.06.2012 року він звернувся до прокурора Львівської області Василенка О.А. із заявою про злочин (в порядку ст. 95 КПК України) щодо зловживання посадовим становищем головним спеціалістом сектору ДНОП ГУ МВС України у Львівській області Слюсаром В.З. Однак, відповідач не розглянув належним чином таке повідомлення про злочин, надав відповідь за № 06/2-2156-09 від 19.07.2012 року про те, що прокуратурою Шевченківського району м. Львова за фактом нещасного випадку, що стався 19.03.1998 року в приміщенні Жовківського РВ ГУ МВС України у Львівській області проводилась перевірка в порядку ст. 97 КПК України, у ході якої твердження ОСОБА_1 щодо зловживання службовим становищем, одержання хабара та викрадення документів службовими особами сектору ДНОП ГУ МВС України у Львівській області свого підтвердження не знайшли.

При прийнятті ухвали суд виходить з наступного.

Згідно ст. 1 КАС України, Кодекс адміністративного судочинства України визначає повноваження адміністративних судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції -це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до п.п. 2 ч.3 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належать вирішувати в порядку кримінального судочинства.

Згідно ст. 1 Кримінально-процесуального Кодексу України (далі-КПК України), призначенням цього ж кодексу є визначення порядку провадження у кримінальних справах.

Згідно ст. 2 КПК України, завданнями кримінального судочинства є охорона прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, які беруть в ньому участь, а також швидке і повне розкриття злочинів, викриття винних та забезпечення правильного застосування Закону з тим, щоб кожний, хто вчинив злочин, був притягнутий до відповідальності і жоден невинний не був покараний.

Як вбачається з ст. 94 КПК України приводами до порушення кримінальної справи є заяви або повідомлення підприємств, установ, організацій, посадових осіб, представників влади, громадськості або окремих громадян. Справа може бути порушена тільки в тих випадках, коли є достатні дані, які вказують на наявність ознак злочину.

Відповідно до ст. 97 КПК України прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов'язані приймати заяви і повідомлення про вчинені або підготовлювані злочини, в тому числі і в справах, які не підлягають їх віданню. По заяві або повідомленню про злочин прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя зобов'язані не пізніше триденного строку прийняти одне з таких рішень:

1) порушити кримінальну справу;

2) відмовити в порушенні кримінальної справи;

3) направити заяву або повідомлення за належністю.

Правосуддя в Україні здійснюється шляхом розгляду і вирішення справ по спорах відповідно до процесуального законодавства України.

Кримінальне судочинство - це врегульований нормами КПК України порядок діяльності органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду (судді) щодо порушення, розслідування, розгляду і вирішення кримінальних справ, а також діяльність інших учасників кримінального процесу - підозрюваних, обвинувачених, підсудних, потерпілих, цивільних позивачів і відповідачів, їх представників та інших осіб з метою захисту своїх конституційних прав, свобод та законних інтересів.

Захист прав і свобод людини при зверненні в порядку ст. 97 КПК України не може бути надійним без надання їй можливості оскаржити до суду окремі процесуальні акти, дії чи бездіяльність органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду. Однак, таке оскарження може здійснюватись у порядку, встановленому Кримінально-процесуальним кодексом України, оскільки діяльність посадових осіб прокуратури має свої особливості і не належить до управлінської сфери, відтак вищевказаний позов ОСОБА_1 не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до ч.2 ст. 21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди

вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Оскільки даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, то і вимога позивача про відшкодування моральної шкоди також не може бути розглянута в порядку адміністративного судочинства.

Згідно принципу диспозитивності, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до КАС України, і не може виходити за межі позовних вимог. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд.

Згідно з вимогами п.1 ч.1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

При цьому, суд роз'яснює позивачу, що вказана позовна заява повинна розглядатись місцевим загальним судом в порядку кримінального судочинства.

Керуючись ст.ст. 17, 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до прокуратури Львівської області, за участю третьої особи -Головного управління Державного казначейства України в Львівській області, про визнання незаконною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, скасування постанови та стягнення моральної шкоди.

2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї документами.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя (підпис) В.М. Сакалош

З оригіналом згідно

Суддя В.М. Сакалош