Постанова від 01.08.2012 по справі 2а-8357/12/0170/1

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 серпня 2012 р. Справа №2а-8357/12/0170/1

(16:27) м.Сімферополь

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р., суддів Аблякімова Е.Е., Кудряшової А.М., при секретарі Веретенниковій Ю.В.,

за участю позивача - ОСОБА_1,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 до Алупкінської міської виборчої комісії м.Ялта АР Крим, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Алупкінська міська рада

про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 до Алупкінської міської виборчої комісії м.Ялта АР Крим про визнання протиправними дій Алупкінської виборчої міської комісії м.Ялти щодо прийняття постанов № 2, № 4, № 6 від 17.07.2012 року; визнання протиправними та скасування постанов № 2, № 4, № 6 Алупкінської виборчої міської комісії м.Ялти від 17.07.2012 року повністю.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 17.07.2012р. Алупкінської виборчою міською комісією міста Ялти прийнято постанову № 2 «Про розгляд листа-повідомлення Алупкінської міської ради, постанов Ялтинського міського суду, Апеляційного суду Автономної Республіки Крим, про призначення проміжних виборів депутата Алупкінської міської ради по 6 округу на неділю 09.09.2012р.», якою у зв'язку з достроковим припиненням повноважень депутата Алупкінської міської ради ОСОБА_1 та відповідно до ч.5 ст. 14, ч.ч.3,5 ст. 15 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» призначено проміжні вибори депутата Алупкінської міської ради 6 округу на неділю 09.09.2012р.

Позивач зазначає, що цього ж дня 17.07.2012р. виборча комісія постановою № 6 затвердила календарний план роботи Алупкінської міської виборчої комісії з підготовки та проведення проміжних виборів депутата Алупкінської міської ради 6 округу 09.09.2012ру.

Позивач пояснює, що відповідно постановою № 4 від 17.07.2012р. виборчою комісією визначено початок виборчого процесу проміжних виборів по одномандатному мажорітарному виборчому округу № 6 -21.07.2012р.

Позивач зазначає, що постанови № 2, № 4, № 6 Алупкінської міської виборчої комісії м.Ялти від 17.07.2012 року є протиправними та мають бути скасовані.

Позивач пояснює, що виборча комісія дійшла висновку, що відповідно до п. 7 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, набрання законної сили рішенням суду, щодо притягнення ОСОБА_1 (далі - Позивач) до відповідальності за корупційне правопорушення без прийняття рішення Алупкінської місцевої ради про дострокове припинення повноважень депутата міської ради, прийняти до відома, що повноваження Позивача, як депутата Алупкінської міської ради достроково припинені.

Позивач зазначає, що оскаржувана постанова № 6 від 17.07.2012р. виборчої комісії прийнята на підставі постанови Ялтинського міського суду АРК від 07.05.2012р., що залишена Апеляційним судом АРК від 29.05.2012р., якою Позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-2 КпАП.

Позивач пояснює, що виборча комісія встановила, що його було визнано винним у вчиненні корупційного адміністративного правопорушення 29.05.2012р., а п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» в редакції з доповненням: «або набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення його до відповідальності за корупційне правопорушення», почав діяти з 13.06.2012р.

Позивач зазначає, що судові рішення про притягнення його до адміністративної відповідальності не є офіційними документами, на підставі яких повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково без прийняття рішення відповідної ради.

Позивач пояснює, що судом не вирішувалося питання про дострокове припинення його повноважень у зв'язку з притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-2 КпАП.

Позивач зазначає, що виборча комісія безпідставно та незаконно, за відсутності повноважень прийняла оскаржувані постанови, зокрема, постанову № 6 від 17.07.2012р. про призначення проміжних виборів депутата Алупкінської міської ради, застосувавши п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» в редакції від 13.06.2012р. всупереч положенням Конституції України.

Таким чином, у виборчої комісії не було підстав та, відповідно, повноважень приймати рішення про призначення проміжних виборів депутата місцевої ради, а також інших рішень, що пов'язані з призначенням проміжних виборів. Отже, оскаржувані дії та рішення є таким, що грубо суперечить закону, порушують права та законні інтереси позивача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.07.2012 року відкрито провадження по справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.07.2012 року про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Алупкінську міську раду.

У судовому засіданні позивач адміністративний позов підтримав, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

У судове засідання представник відповідача та третьої особи не з'явилися, повідомлені належним чином про час, дату та місце розгляду справи. Клопотання про розгляд справи за їх відсутністю не надіслали.

Приймаючи до уваги, що відповідач та третя особа є у даній адміністративній справі суб'єктами владних повноважень, які належним чином повідомлені про час, дату та місце судового розгляду, клопотання про відкладення розгляду справи не надіслали, суд вважає, що їх неявка не є перешкодою для розгляду справи, оскільки в справі достатньо матеріалів для її вирішення по суті.

Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом встановлено, що відповідачем по справі є Алупкінська міська виборча комісія м.Ялта АР Крим.

Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» N 2487-VI від 10.07.2010 року виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Згідно з ч.3 ст.20 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, що в межах своїх повноважень забезпечує організацію та проведення місцевих виборів. Члени територіальної виборчої комісії здійснюють свої повноваження до сформування на чергових місцевих виборах у порядку, передбаченому цим Законом, нового складу відповідної територіальної виборчої комісії.

Таким чином, Алупкінська міська виборча комісія м.Ялта АР Крим у зазначених правовідносинах є суб'єктом владних повноважень.

Отже, суд приходить до висновку, що зазначений спір має ознаки публічно-правового та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства Окружним адміністративним судом АР Крим.

З матеріалів справи судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є депутатом Алупкінської міської ради по 6 виборчому округу, що підтверджується посвідченням позивача, копія якого знаходиться в матеріалах справи.

Рішенням II сесії VI скликання Алупкінської міської ради від 18.11.2010 року № 2 обрано за пропозицією Алупкінського міського голови секретарем Алупкінської міської ради ОСОБА_1, обраного депутатом Алупкінської міської ради у одномандатному виборчому окрузі № 6, на строк повноважень Алупкінської міської ради VI скликання.

Постановою Ялтинського міського суду АР Крим від 07.05.2012 року по справі № 3/0124/-740 2012 рік ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-2 КУпАП та призначено стягнення у вигляді штрафу на користь держави у сумі 2550 гривень без конфіскації незаконно одержаної неправомірної вигоди матеріального характеру.

Постановою Апеляційного суду АР Крим від 29.05.2012 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Ялтинського міського суду АР Крим від 07.05.2012 року залишено без задоволення. Постанову Ялтинського міського суду АР Крим від 07.05.2012 року залишено без змін.

Постанова Ялтинського міського суду АР Крим від 07.05.2012 року по справі № 3/0124/-740 2012 рік набрала законної сили 29.05.2012 року.

Алупкінська міська виборча комісія м.Ялта, розглянув лист - повідомлення виконавчого комітету Алупкінської міської ради від 10.07.2012 року № 909/02-12, копію постанови Ялтинського міського суду АР Крим від 07.05.2012 року по справі № 3/0124/-740 2012 рік, копію постанови Апеляційного суду АР Крим від 29.05.2012 року, відповідно до п.7 ст.5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у зв'язку з набранням законної сили рішенням суду щодо притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за корупційне правопорушення встановлено факт припинення повноважень ОСОБА_1, у зв'язку з чим постановою № 2 від 17.07.2012 року відповідно до ч.5 ст.14, ч.3 та ч.5 ст.15 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» призначено проміжні вибори депутата Алупкінської міської ради 6 округу на неділю 09.09.2012 року.

Постановою Алупкінської міської виборчої комісії м.Ялта № 4 від 17.07.2012 року оголошено початок виборчого процесу з проміжних виборів по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 6 з 21.07.2012 року.

Постановою Алупкінської міської виборчої комісії м.Ялта № 6 від 17.07.2012 року з метою забезпечення діяльності Алупкінської міської ВК, дільничних комісій звичайних виборчих дільниць шодо належної організації підготовки проведення проміжних виборів депутата Алуакінської міської ради 6 вересня 2012 року, забезпечення повного й однакового дотримання законодавства України, затверджено Календарний план основних організаційних заходів Алупкінської міської виборчої комісії з підготовки та проведення проміжних виборів депутата Алупкінської міської ради 6 округу 09.09.2012 року.

Позивач, не погодившись з прийняттям Алупкінською міською виборчою комісією м.Ялта вищевказаних постанов, звернувся до суду з позовом щодо їх оскарження.

Перевіряючи наявність підстав для задоволення позовних вимог, судом встановлено наступне.

Досліджуючи питання чи є зазначений спір таким, що пов'язаний з виборчим процесом, судом встановлено наступне.

Суд зазначає, що відповідно до ч.1 ст. 11 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Згідно з ч.2 ст.11 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» початок виборчого процесу оголошується відповідною виборчою комісією у строки та в порядку, визначені цим Законом.

Згідно з ч.3 ст.11 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» виборчий процес включає такі етапи:

1) утворення виборчих округів;

2) утворення виборчих дільниць;

3) формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій;

4) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення;

5) висування та реєстрація кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови;

6) проведення передвиборної агітації;

7) голосування у день виборів;

8) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Відповідно до ч.4 ст.11 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» у випадках, передбачених цим Законом, виборчий процес включає також такі етапи:

1) повторне голосування;

2) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків повторного голосування і результатів місцевих виборів.

Відповідно до ч.5 ст.11 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» виборчий процес завершується офіційним оприлюдненням результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом.

Таким чином, з вищевикладеного вбачається, що виборчий процес є здійснення його суб'єктами виборчих процедур, які складаються з етапів: утворення виборчих округів; утворення виборчих дільниць; формування складу територіальних виборчих комісій, утворення дільничних виборчих комісій; складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; висування та реєстрація кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови; проведення передвиборної агітації; голосування у день виборів; підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.

Досліджуючи питання чи виник зазначений спір в межах чи поза межами етапів виборчого процесу, суд зазначає наступне.

Згідно з ч.1 ст.14 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними або першими, що проводяться у разі формування нових місцевих рад (далі - перші місцеві вибори).

Відповідно до ч. 5 ст.14 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» проміжні вибори депутата призначаються територіальною виборчою комісією в порядку, встановленому цим Законом, у разі дострокового припинення повноважень депутата, обраного в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі.

Відповідно до ч.3 ст.81 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» проміжні вибори депутата в одномандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах проводяться у порядку та строки, передбачені цим Законом.

Згідно з ч.3 ст.15 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» проміжні вибори депутата призначаються на останню неділю шістдесятиденного строку з дня прийняття рішення про їх призначення, а виборчий процес розпочинається за 50 днів до дня проміжних місцевих виборів.

Рішення про призначення проміжних виборів депутата приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня дострокового припинення повноважень депутата, обраного у відповідному одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі.

Як встановлено вище, постановою Алупкінської міської виборчої комісії м.Ялта № 2 від 17.07.2012 року у зв'язку з достроковим припиненням повноважень депутата Алупкінської міської ради ОСОБА_1 призначено проміжні вибори депутата Алупкінської міської ради 6 округу на неділю 09.09.2012 року.

Відповідно до ч.7 ст.15 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» територіальна виборча комісія оголошує про початок виборчого процесу позачергових, повторних, проміжних місцевих виборів на своєму засіданні, про що зазначається у протоколі засідання комісії. Офіційним оголошенням є оголошення головуючим на засіданні виборчої комісії про початок виборчого процесу відповідного виду місцевих виборів. Витяг із протоколу засідання відповідної виборчої комісії про оголошення початку виборчого процесу відповідного виду місцевих виборів оприлюднюється наступного дня після дня оголошення відповідно в загальнодержавних або місцевих засобах масової інформації або в інший визначений нею спосіб.

Оголошення про початок виборчого процесу у разі призначення територіальною виборчою комісією повторних чи проміжних місцевих виборів здійснюється одночасно з прийняттям нею такого рішення.

Як встановлено вище, постановою Алупкінської виборчої комісії м.Ялта № 4 від 17.07.2012 року оголошено початок виборчого процесу з проміжних виборів по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 6 з 21.07.2012 року.

Постановою Алупкінської виборчої комісії м.Ялта № 6 від 17.07.2012 року затверджено Календарний план основних організаційних заходів Алупкінської міської виборчої комісії з підготовки та проведення проміжних виборів депутата Алупкінської міської ради 6 округу 09.09.2012 року.

Отже, з вищевикладеного вбачається, що Алупкінською виборчою комісією м.Ялта призначено проміжні вибори депутата Алупкінської міської ради 6 округу, оголошено початок виборчого процесу з проміжних виборів по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 6 та затверджено Календарний план основних організаційних заходів Алупкінської міської виборчої комісії з підготовки та проведення проміжних виборів депутата Алупкінської міської ради 6 округу 09.09.2012 року, які розпочнуть свою дію з 21.07.2012 року.

Тобто, з вищевикладеного вбачаться, що здійснення виборчих процедур Алупкінською виборчою комісією м.Ялта, передбачених ч.3 ст.11 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», не розпочато, що свідчить про те, що зазначений спір щодо правомірності прийняття відповідачем вищевказаних постанов № 2; № 4; № 6 є спором, який виник поза межами етапів виборчого процесу, а тому він підлягає розгляду в загальному порядку.

Зазначене підтверджується постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму» № 2 від 02.04.2007 року, з якої вбачається, що спори, зокрема щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності виборчих комісій чи комісій з референдуму, які виникли поза межами етапів виборчого процесу та процесу референдуму або не стосуються виборчого процесу чи процесу референдуму, не належать до спорів, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму, а тому визначення юрисдикції таких спорів та їх розгляд проводяться в загальному порядку.

Як встановлено вище, відповідач відповідно до п.7 ст.5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» дійшов висновку про дострокове припинення повноважень позивача як депутата Алупкінської міської ради 6 округу у зв'язку з набранням законної сили рішенням суду щодо притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за корупційне правопорушення, у зв'язку з чим постановою № 2 від 17.07.2012 року призначено проміжні вибори депутата Алупкінської міської ради 6 округу.

Досліджуючи питання щодо наявності підстав для дострокового припинення повноважень позивача як депутата Алупкінської міської ради 6 округу та обґрунтованості призначення проміжних виборів депутата Алупкінської міської ради 6 округу, судом встановлено наступне.

Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Підстави дострокового припинення повноваження депутата місцевої ради без прийняття рішення відповідної ради визначені в ст.5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Судом встановлено, що Законом України від 17.05.2012 р. N 4711-VI внесено зміни до п.7 ч.1 ст.5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», який доповнено словами "або набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення його до відповідальності за корупційне правопорушення".

Зазначені зміни набули чинності 13.06.2012 року - наступного дня за днем офіційного опублікування Закону України від 17.05.2012 р. N 4711-VI.

Отже, з вищевикладеного вбачається, що з 13.06.2012 року повноваження депутата місцевої ради достроково припиняються без прийняття рішення відповідної ради також у випадку набрання після 13.06.2012 року законної сили рішенням суду щодо притягнення його до відповідальності за корупційне правопорушення.

Як встановлено вище, постанова Ялтинського міського суду АР Крим від 07.05.2012 року по справі № 3/0124/-740 2012 рік, якою ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-2 КУпАП, набрала законної сили 29.05.2012 року.

Суд зауважує, що відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Суд зауважує, що дострокове припинення повноважень депутата є мірою політичної відповідальності, яка полягає в легітимному застосуванні правових санкцій, що настає в даному випадку за порушення депутатом антикорупційного законодавства.

Отже, враховуючи, що постанова Ялтинського міського суду АР Крим від 07.05.2012 року по справі № 3/0124/-740 2012 рік, якою ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-2 КУпАП, набрала чинності 29.05.2012 року, приймаючи до уваги, що захід політичної відповідальності у вигляді дострокового припинення повноважень депутата встановлено в Законі України «Про статус депутатів місцевих рад» тільки з 13.06.2012 року, суд приходить до висновку, що п.7 ч.1 ст.5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» не може розповсюджуватися на позивача у зв'язку з тим, що встановлення Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» від 17.05.2012 р. N 4711-VI додаткової підстави для політичної відповідальності депутата не може мати зворотної дії в часі.

Тобто, в даному випадку підстава для відповідальності, якою є набрання законної сили постановою Ялтинського міського суду АР Крим від 07.05.2012 року по справі № 3/0124/-740 2012 рік, виникла раніше ніж була встановлена сама відповідальність.

Щодо наявності обмежень в Законі України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» для здійснення повноважень депутата у випадку набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення особи до відповідальності за корупційне правопорушення, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» депутатом, сільським, селищним, міським головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.

Згідно з ч.2 ст.9 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» депутатом, сільським, селищним, міським головою не може бути обраний громадянин України, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

Отже, з вищевикладеного вбачається, що єдиним обмеженням для обрання громадянина України депутатом є судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.

При цьому, Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» не містить обмеження щодо обрання громадянина України депутатом та не передбачає дострокового припинення повноважень у випадку набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення особи до відповідальності за корупційне правопорушення.

Щодо встановленого обмежень для здійснення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави, місцевого самоврядування, або такої, що прирівнюється до цієї діяльності, в Законі України «Про засади запобігання і протидії корупції», суд зазначає наступне.

Суд зауважує, що відповідно до ч.5 ст.22 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» обмеження щодо заборони особі, звільненій з посади у зв'язку з притягненням до відповідальності за корупційне правопорушення, займатися діяльністю, пов'язаною з виконанням функцій держави, місцевого самоврядування, або такою, що прирівнюється до цієї діяльності, встановлюється виключно за вмотивованим рішенням суду, якщо інше не передбачено законом.

Суд, проаналізувавши постанову Ялтинського міського суду АР Крим від 07.05.2012 року по справі № 3/0124/-740 2012 рік, якою позивача визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-2 КУпАП та призначено стягнення у вигляді штрафу на користь держави у сумі 2550 гривень без конфіскації незаконно одержаної неправомірної вигоди матеріального характеру, зазначає, що вищевказаною постановою не встановлено обмежень щодо заборони продовжувати позивачеві займатися депутатською діяльністю.

Таким чином, з вищевикладеного суд приходить до висновку, що у випадку набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення депутата до відповідальності за корупційне правопорушення обмеження щодо продовження займатися депутатською діяльністю не встановлені ні в спеціальному Законі України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», ні в Законі України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Проаналізувавши вищевикладене, суд приходить до висновку, що підстав для дострокового припинення повноважень позивача відповідно до п.7 ст.5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у зв'язку з набранням законної сили рішенням суду щодо притягнення його до відповідальності за корупційне правопорушення не було, відповідно, були відсутні підстави для призначення відповідачем проміжних виборів депутата Алупкінської міської ради 6 округу на неділю 09.09.2012 року.

Отже, постанова Алупкінської міської виборчої комісії м. Ялта АР Крим № 2 від 17 липня 2012 року «Про розгляд листа-повідомлення Алупкінської міської ради, постанов Ялтинського міського суду, Апеляційного суду АР Крим, про призначення проміжних виборів депутата Алупкінської міської ради по 6 округу на неділю 09 вересня 2012 року» є протиправною та має бути скасована.

Враховуючи, що суд визнав безпідставним призначення проміжних виборів депутата Алупкінської міської ради по 6 округу на неділю 09 вересня 2012 року, постанови Алупкінської міської виборчої комісії м. Ялта АР Крим № 4 від 17 липня 2012 року «Про визначення початку виборчого процесу проміжних виборів по одномандатному мажоритарному виборчому округу №6» та № 6 від 17 липня 2012 року «Про затвердження календарного плану роботи Алупкінської міської виборчої комісії з підготовки та проведення проміжних виборів депутата Алупкінської міської ради 6 округу 09 вересня 2012 року» є протиправними та підлягають скасуванню.

Стосовно позовних вимог про визнання протиправними дій Алупкінської виборчої міської комісії м.Ялти щодо прийняття постанов № 2, № 4, № 6 від 17.07.2012 року, суд зазначає наступне.

Суд зазначає, що зазначені позовні вимоги задоволенню не підлягають, у зв'язку з тим, що прийняття вищевказаних постанов є правом відповідача, шляхом прийняття вищевказаних постанов відповідач реалізує надані йому владні повноваження.

Суд пояснює, що в даному випадку достатнім та належним способом захисту прав позивача є саме визнання протиправними та скасування постанов Алупкінської виборчої міської комісії м.Ялти № 2, № 4, № 6 від 17.07.2012 року.

Щодо дотримання позивачем процесуального строку для звернення до суду, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.8 ст.86 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» строки судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, встановлюються Кодексом адміністративного судочинства України.

Строки судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, передбачені ч.5, ч.6, ч.7 та ч.8 ст.172 КАС України.

Так, відповідно до ч.5 ст. 172 КАС України рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, за винятком рішень, дій чи бездіяльності, що визначені частинами третьою - четвертою цієї статті, оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Згідно з ч.6 ст. 172 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Відповідно до ч.7 ст. 172 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частиною шостою цієї статті, але не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування.

Згідно з ч.8 ст. 172 КАС України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, дільничної комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Враховуючи, що суд дійшов висновку, що зазначений спір є спором, який виник поза межами етапів виборчого процесу, а тому підлягає розгляду в загальному порядку, суд зазначає, що позивач з зазначеним позовом до суду мав звернутися в межах загального строку, встановленого ч.2 ст.99 КАС України.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Спірні рішення Алупкінською міською виборчою комісією м. Ялта АР Крим прийняті 17 липня 2012 року.

З зазначеним позовом до суду позивач звернувся 26.07.2012 року, що підтверджується штампом на конверті, в якому його направлено до суду.

Отже, суд приходить до висновку, що позивач звернувся до суду з зазначеним позовом своєчасно, в межах строку, встановленого ч.2 ст.99 КАС України.

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Під час судового засідання, яке відбулось 01.08.2012 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено у повному обсязі 02.08.2012 року.

Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Алупкінської міської виборчої комісії м. Ялта АР Крим № 2 від 17 липня 2012 року «Про розгляд листа-повідомлення Алупкінської міської ради, постанов Ялтинського міського суду, Апеляційного суду АР Крим, про призначення проміжних виборів депутата Алупкінської міської ради по 6 округу на неділю 09 вересня 2012 року».

3. Визнати протиправною та скасувати постанову Алупкінської міської виборчої комісії м. Ялта АР Крим № 4 від 17 липня 2012 року «Про визначення початку виборчого процесу проміжних виборів по одномандатному мажоритарному виборчому округу №6».

4. Визнати протиправною та скасувати постанову Алупкінської міської виборчої комісії м. Ялта АР Крим № 6 від 17 липня 2012 року «Про затвердження календарного плану роботи Алупкінської міської виборчої комісії з підготовки та проведення проміжних виборів депутата Алупкінської міської ради 6 округу 09 вересня 2012 року».

5. В іншій частині позовних вимог відмовити.

6. Стягнути на користь ОСОБА_1 суму сплаченого ним судового збору у розмірі 32,19 гривень з Державного бюджету України шляхом їх безспірного списання із рахунку Алупкінської міської виборчої комісії м.Ялта АР Крим.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Трещова О.Р.