вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
Іменем України
20 квітня 2012 р. Справа №2а-3323/12/0170/20
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі;
головуючого судді Кисельової О.М.,
при секретарі Беловій І.С.,
за участі представника позивача - Іслямової М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Керченського міжрайонного природоохоронного прокурора
до Войківської сільської ради Ленінського району АР Крим, третя особа -ОСОБА_1,
про визнання рішення протиправним та скасування,
Керченський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Войківської сільської ради Ленінського району АР Крим про визнання протиправним та скасування рішення, посилаючись на те, що проведеною Керченською міжрайонною природоохоронною прокуратурою перевіркою встановлено, що рішенням Войківської сільської ради Ленінського району АР Крим від 17.08.2010 №43/44-5 "Про згоду на складання проекту землеустрою з відведенням земельної ділянки у власність ОСОБА_1." надано згоду гр. ОСОБА_1. на складання проекту землеустрою з відведення у власність земельної ділянки пл. 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку по АДРЕСА_1.
Вказане рішення є незаконним, оскільки у відповідності до норм Закону України "Про планування та забудову територій", п. 3.1 та п. 3.2 Типових регіональних правил забудови, затверджених Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №219 від 10.12.2001 року, які діяли на момент прийняття спірного рішення, слідує, що у разі відсутності в містобудівній документації населеного пункту кварталу забудови чи невідповідності розміщення його містобудівній документації, необхідно розробляти містобудівне обґрунтування -як вид містобудівної документації. При цьому, зміна, розроблення, погодження, експертиза та громадське обговорення містобудівної документації провадяться згідно встановленими державними стандартами, нормами та правилами в порядку, визначеному законодавством. Затвердження містобудівної документації здійснюється відповідною місцевою радою.
Згідно листа Ленінської райдержадміністрації АР Крим №01-39/161 від 16.03.2011 року, містобудівна документація, а саме Проект планування та забудови АДРЕСА_1 що розроблений інститутом "КримНІІПроект" у 1975 році, не містить даних про наявність в ній вулиць Чокракська та Приморська, отже відповідні зміни до містобудівної документації с. Курортне не вносилися.
Крім того, згідно листа Войківської сільської ради №50/02-20 від 06.02.2012 року рішення про затвердження містобудівного обґрунтування розміщення кварталу житлової забудови по вул. Чокракській та Приморській сільською радою не приймалося, на сесії не розглядалося.
В зв'язку з чим, надання у власність земельної ділянки пл.. 0,10 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування житлового будинку без корегування Проекту планування та забудови с. Курортне та погодження його в установленому порядку або без відповідного розроблення та затвердження містобудівного обґрунтування розміщення такої ділянки не допускається.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала з підстав, які в ньому вказані.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, будь - яких клопотань на адресу суду не надходило.
Третя особа в судове засідання не з'явилася, про час, дату та місце судового засідання був повідомлений належним чином, будь - яких клопотань на адресу суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представника позивача, та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням 44-ї сесії 5-го скликання Войківської сільської ради Ленінського району АР Крим від 17.08. 2010 №43/44-5 було дано згоду ОСОБА_1. на складання проекту землеустрою по відводу у власність земельної ділянки площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1 (а.с.4).
20.02.2012 року Керченський міжрайонний природоохоронний прокурор направив до Войківської сільської ради протест із вимогою скасувати зазначене рішення, який рішенням Войківської сільської Ради № 28/14-6 від 29.02.2012 року був відхилений (а.с.11,13).
У зв'язку з чим прокурор, в порядку ст. 21 Закону України "Про прокуратуру", звернувся з позовом до суду про визнання акта протиправним.
Відповідно до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку
Оскаржуване рішення не відповідає вимогам закону та підлягає скасуванню з наступних підстав.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади і здійснюють від їх імені та у їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, іншими законами.
Серед передбачених статтею 12 Земельного кодексу України( діючого в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення - далі ЗК України), повноважень сільських, селищних, міських рад в галузі земельних відносин є передача земельних ділянок комунальній власності у власність громадянам та юридичним особам, надання їх у користування відповідно до вимог цього кодексу.
Згідно із приписами статей 38, 39 ЗК України, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування. Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.
Відповідно до статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК України. Набуття права на землю здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до частини другої статті 118 ЗК України рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Згідно із частиною сьомою статті 118 ЗК України, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
На час прийняття відповідачем спірного рішення діяв Закон України "Про планування і забудову територій", який встановлював правові та організаційні основи планування, забудови та іншого використання територій і спрямований на забезпечення сталого розвитку населених пунктів з урахуванням громадських і приватних інтересів.
Отже положення Земельного кодексу України щодо дачі дозволу на розроблення проекту землеустрою для подальшої передачі її у власність необхідно розглядати в сукупності з положеннями законів України "Про планування та забудову території" та "Про основи містобудування".
Відповідно до статті 10 цього Закону, планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями відповідно до їх повноважень, визначених законом, і полягає у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації.
Згідно із листом Ленінської районної державної адміністрації від 16.03.2011 року, проектом планування і забудови с. Курортне, розробленим у 1975 році, розміщення вулиць Чокракська, Приморська не передбачено.
Що також вбачається з листа Войківської сільської ради №50/02-20 від 06.02.2012 року, в якому також зазначено, що рішення про затвердження містобудівного обґрунтування розміщення кварталу житлової забудови по вул. Чокракській та Приморській сільською радою не приймалося, на сесії не розглядалося.
Таким чином, прийняття відповідачем рішення щодо надання згоди ОСОБА_1. на складання проекту відводу земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 відбулося без корегування Проекту планування та забудови с. Курортне, відповідно до якого вул. Чокракська на цей час взагалі не існувала, без погодження його у встановленому законом порядку та без відповідного розроблення та затвердження містобудівного обґрунтування розміщення земельної ділянки.
За таких обставин, відповідач, приймаючи рішення від 17.08.2010 №43/44-5 діяв незаконно, з перевищенням наданих йому законом повноважень, тому вказане рішення визнається судом протиправним та підлягає скасуванню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163, 167 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення 44-ї сесії 5-го скликання Войківської сільської ради Ленінського району АР Крим від 17.08. 2010 року №43/44-5 "Про згоду на складання проекту землеустрою з відведенням земельної ділянки у власність гр. ОСОБА_1. "
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кисельова О.М.