Постанова від 19.07.2012 по справі 2а/0470/4816/12

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2012 р. Справа № 2а/0470/4816/12

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфанової О.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання нечинним рішення, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу , в якому позивач просить:

визнати нечинним рішення відповідача про заниження розміру пенсії позивачу з вересня 2009 року прийняте внаслідок здійснення перевірки роботодавця - ВАТ "ДОПАС" у липні 2009 року, як необгрунтоване та безпідставне, зобов'язати відповідача компенсувати позивачу матеріальни витрати, що виникли внаслідок такого рішення;

зобов'язати відповідача нараховувати і виплачувати позивачу пенсію згідно ст.8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" у розмірі не менш ніж три прожиткових мінімуми для осіб, які втратили працездатність, починаючи з травня 2010 року.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2012 року провадження у справі № 2а-1736/10 у частині позовних вимог ОСОБА_2 щодо визнання нечинним рішення Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про зниження розміру пенсії; визнання дій управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці"неправомірними; зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області здійснювати нарахування та виплату позивачу пенсії у відповідності до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", починаючи з 08 травня 2010 року - закрито, як таке, що належить розглядати відповідним окружним адміністративним судом.

Відповідно до ч.1 ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що на підставі Довідки про розмір заробітної плати, отриманої після перевірки відповідачем ВАТ «Дніпровське обласне підприємство автобусних станцій», на якому вона працювала, з вересня 2009 року за рішен ням відповідача їй було суттєво занижено розмір пенсії, в зв'язку з цим вона просить визна ти таке рішення нечинним та зобов'язати відповідача компенсувати їй матеріальні витрат, що виникли внаслідок такого рішення. Поряд з тим, на неї розповсюджується дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» і відповідно до статті 8 цього Закону вона має право отримувати пенсію у розмірі не менш ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність, і тому зниження пенсії з ве ресня 2009 року суперечить вимогам цього Закону, тому вона просить суд зобов'язати від повідача нараховувати та виплачувати їй пенсію у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», починаючи з вересня 2008 року.

Відповідач надав заперечення в яких зазначив, що під час індивідуально-масового перерахунку пенсії було зроблено запит на перевірку обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату ВАТ «Дніпровське обласне підприємство автобусних станцій». В результаті перевірки згідно акту управління ПФУ в Кіровському районі м. Дніпропетровська від 07.07.2009р., довідок про заробітну плату № 41 від 07.07.2009р. за період з 01.05.1996р. по 30.04.1998р. та факту роботи № 43 виявлено розбіжності в сумах заробітної плати за 1997-1998рр.

На підставі вищезазначених обставин позивачці було проведено перерахунок пенсії, який привів до зменшення пенсії ОСОБА_2 та виникнення переплати пенсії за період з 01.01.2004р. по 31.08.2009р. в розмірі 36478,13 грн.

Сторони надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Таким чином, суд ухвалив розглянути справу без участі відповідача відповідно до положень ст.128 КАС України в письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 є пенсіонером за віком і знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області.

Позивач з 1973 по 1984 роки працювала у Дзержинському воєнізованому гірничорятувальному загоні, що підтверджується даними трудової книжки позивачки і пішла на пенсію за пільговим Списком № 1, що підтверджується листом ГУПФУ у Дніпропетровській області від 02.06.2010 року №С1696-10.

З вересня 2009 року позивачу знижено розмір пенсії, що доводиться копією довідки №379/05-19 від 06.05.2010 року, виданої відповідачем.

Позивач звернувся до органів Пенсійного фонду України за роз'ясненнями і отримав листа від Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровської області №С1696-10 від 02.06.2010 року, в якому зниження пенсії пояснюється тим, що після проведення перевірки органами ПФУ підприємства-роботодавця - ВАТ «Дніпровське обласне підприємство автобусних станцій», була виявлена розбіжність між розмірами заробітної плати позивача за результатами перевірки і тими даними, які надавалися органам ПФУ.

Після проведення перевірки надана довідка №41 від 07.07.2009 р. про заробітну плату позивача. На підставі цієї довідки № 41 від 07.07.2009 р. відповідачем прийнято рішення про перерахунок пенсії позивачу у бік зменшення, а також про стягнення з відповідача суми переплати за період часу з 01.01.2004 по 31.08.2009, про що зазначено у листі ГУПФУ у Дніпропетровській області №С1696-10 від 02.06.2010.

В матеріалах справи містяться копії довідок, з яких судом встановлено наявність розбіжностіей між розмірами заробітної плати позивача, тому суд вважає рішення про перерахунок пенсії позивачу у бік зменшення обгрунтованим.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до статей 1,8 Закону України «Про підвищення престижності шах тарської праці» із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 25 червня 2009 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, за лізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та пра цівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній про мисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей. Мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердже ним Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пе нсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року, тому позовні вимоги у частині зобов'язання відпо відача нараховувати і виплачувати позивачеві пенсію згідно вимог статті 8 цього Закону підлягають задоволенню з 08 травня 2010 року.

Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі викладеного суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу Дніпропетровської області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_2 пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Саксаганському районі м.Кривого Рогу здійснювати нарахування та виплату ОСОБА_2 пенсії у відповідності до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" починаючи з 08 травня 2010 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з державного бюджету на користь позивача частину судових витрат в розмірі 16,09 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна, скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфанова