Справа № 2а-836/12
іменем України
"22" червня 2012 р. суддя Дарницького районного суду міста Києва Коренюк А.М., розглянувши в приміщенні суду в місті Києві у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві, Департаменту фінансів Міністерства оборони України про визнання дій неправомірними, зобов»язання вчинити відповідні дії -перерахування пенсійного забезпечення військовослужбовця, звільненого з військової служби, суддя -
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що він знаходиться на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в м. Києві й отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Відповідно до статті 43 даного Закону, пенсії особам офіцерського складу, до яких він відноситься, обчислюється з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавок за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій установлених законом. Відповідно до частини 3 статті 63 вказаного Закону, всі призначені цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв»язку із зміною розміру хоча б одного із видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв»язку із введенням для зазначених категорій всіх нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Таким чином, на думку позивача, на виконання наказу Міністерства оборони України відповідач повинен був провести перерахунок його пенсії, чого не було зроблено. При зверненні до відповідача йому було відмовлено в перерахунку пенсії. У зв»язку з чим він просить зобов»язати Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії з 01 січня 2008 року з урахуванням посадового окладу відповідно до п. 8 Наказу МОУ від 30.12.2007 року № 707, що виплачувався за відповідний період, та здійснити відповідні виплати.
Суддя розглядає, відповідно до ч.4 ст.1832 КАС України справи, передбачені п.1- 4 ч.1 ст. 1832 цього Кодексу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач надав письмові заперечення, в яких просив в задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що перерахунок пенсії проводиться органами пенсійного фонду відповідно до порядку, який встановлює Кабінет Міністрів України. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок й проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України у строки, передбачені ч.2 ст. 51 закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Розглянувши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, у їх сукупності, суддя вважає достатніми підстави для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Підстав для розгляду справи в судовому засіданні немає.
Суддя, вивчивши матеріали справи, вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Як встановлено судом, позивач є пенсіонером, знаходиться на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України в м. Києві, й отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»(а.с.6).
Згідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв»язку зі зміною хоча б одного із видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв»язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, у розмірах, встановлених законодавством.
Подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, призначених відповідно до згаданого вище Закону регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року. Даний порядок погоджено з Міністром оборони України.
Відповідно до п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 15.04.2005 року «Про деякі питання застосування судами законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб»законодавством з питань пенсійного забезпечення, яке діяло до 01.01.2005 року, не було передбачено можливості перерахунку раніше призначених пенсій у зв»язку із запровадженням після звільнення військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за законом, нових щомісячних видів додаткового грошового забезпечення, яких вони не отримували під час служби, а також премій. Закон України «Про внесення змін до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу внутрішніх справ та деяких інших осіб», який набув чинності 01.01.2005 року, немає зворотної сили, тому вимоги щодо перерахування пенсії з урахуванням запроваджених після звільнення зі служби нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій за минулий час, тобто до 01.01.2005 року, задоволенню не підлягають.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємоз»язок доказів у їх сукупності, з урахуванням вищевказаних положень норм, суддя приходить до висновку про те, що не встановлений факт наявності в діях відповідача, як суб»єкта владних повноважень протиправних дій.
Оскільки розмір пенсії позивача, що виплачується відповідачем відповідає встановленому чинним законодавством розміру, то в задоволенні позову необхідно відмовити.
Таким чином судом встановлена правомірність дій відповідача, як такого, що діяв в межах наданих йому повноважень у відповідності до чинного законодавства.
Зважаючи на вищевикладене суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог позивача.
Суддя, розглянувши питання дотримання позивачем строку звернення до суду, приходить до висновку, що вимоги позивача за період часу з 01 січня 2008 року по 26 жовтня 2011 року підлягають залишенню без розгляду.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст. 99 КАС України).
Як встановлено із матеріалів позовної заяви позивач просить зобов»язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01 січня 2008 року, при цьому звернувся до суду 27 квітня 2012 року, тобто з порушеннм строку й просить поновити його, вважаючи його таким, що не пропущений, доказів про поважність пропуску строку звернення до суду з даним позовом не надав.
Суддя, вивчивши обгрунтування позивачем такої правової позиції, вважає її безпідставною та приходить до висновку, що строк, визначений законом для звернення до суду позивачем пропущений, підстав для його поновлення немає.
Пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі (ч.1 ст. 102 КАС України). Тобто законом чітко визначені правові підстави поновлення судом строку, а саме: наявність клопотання особи; докази про поважність пропуску строку, проте позивач їх суду не надав.
Відповідно до п.5, 6 ч.1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з»ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення), чи не має підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст. 105 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», статтями 6 -10, 11,70, 71, 158-163, 186, 99, 1832КАС України, суддя -
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві, Департаменту фінансів Міністерства оборони України про визнання дій неправомірними, зобов»язання вчинити відповідні дії -перерахування пенсійного забезпечення військовослужбовця, звільненого з військової служби - відмовити.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві, Департаменту фінансів Міністерства оборони України про визнання дій неправомірними, зобов»язання вчинити відповідні дії -перерахування пенсійного забезпечення військовослужбовця, звільненого з військової служби за період часу з 01 січня 2008 року по 26 жовтня 2011 року - залишити без розгляду
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване рішення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя: Коренюк А.М.