Постанова від 30.07.2012 по справі 0549/3911/2012

Справа № 0549/3911/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" липня 2012 р.оку Торезький міський суд Донецкой области в складі:

головуючої-судді Стріжакової Т.В.

при секретарі Воробйової І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Торезі адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління пенсійного Фонду України в місті Торезі Донецької області, третя особа Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання перерахувати щомісячне довічне грошове утримання, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, третя особа Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області, про визнання дій противоправними, зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди. Свої вимоги обґрунтував тим, що він - суддя у відставці, звільнений з посади судді Торезького міського суду 29.10.2004р. на підставі постанови Верховної Ради України від 07.10.2004р. №2076-1У "Про звільнення суддів", загальний стаж на посаді судді складає 24 повних роки, має 5 кваліфікаційний клас. З 30.10.2004р. йому призначене довічне грошове утримання у розмірі 88% місячного заробітку працюючого на відповідній посаді судді з урахуванням поточної премії (п.4 наказу начальника управління державної судової адміністрації в Донецькій області № 766-к від 05.11.2004р.).

Відповідно до довідок Територіального управління державної судової адміністрації в Донецькій області (далі -ТУ ДСА) від 19.04.2012р. № 08-23/1019 та № 08-23/1020 заробітна плата працюючого на відповідній посаді судді, яка враховується при призначенні (перерахунку) довічного грошового утримання суддям у відставці згідно статті 129 ЗУ "Про судоустрій та статус суддів" від 07.07.2010р. склала: за січень-березень 2012р. - 12876грн., за квітень-червень 2012р. - 13128 грн. Листом від 08.05.2012р. ТУ ДСА повідомило, що з 01.01.2012р. моя надбавка за вислугу років збільшилась з 30% до 50% відсотків посадового окладу, що мало призвести до збільшення сум щомісячного довічного грошового утримання. З довідки відповідача від 14.06.2012р. вбачається, що він перебуває на обліку в УПФУ в м.Торезі та отримує довічне грошове утримання судді у відставці. Розмір його довічного грошового утримання обчислюється таким чином: 4757,35х88%=4186,47грн. - основний розмір, доплата 28,40грн. та індексація 150грн. Таким чином, при розрахунку його довічного грошового утримання відповідач не застосовує дані про розмір заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, які надаються йому ТУ ДСА.

Відмовляючи йому у обчисленні довічного утримання, виходячи з розміру заробітної плати судді, працюючого на відповідній посаді, відповідач вказує, що його призначення та виплата здійснюється згідно з Порядком подачі документів для призначення та виплати щомісячного довічного грошової утримання суддям у відставці органами ПФУ, затвердженим постановою правління ПФУ від 25.01.2008р. № 3-1 проведення перерахунків цим Порядком не передбачено. Таку відмову вважає протиправною, оскільки щомісячне довічне грошове утримання - це спрямована на забезпечення гідного його статусу життєвого рівня особлива форма соціального забезпечення суддів, яка виражається у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що забезпечує їх належне матеріальне утримання. Особливість щомісячного довічного грошового утримання виявляється в тому, що його правове регулювання і джерела фінансування визначаються Конституцією України, ЗУ "Про судоустрій і статус суддів".

Згідно з п.3,4,5 ст.138 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010р. щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на 2% заробітку, але не більше ніж 90% заробітної плати судді. У разі зміни розміру грошового утримання діючих суддів Конституційного Суду України відповідно здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання. Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання здійснюється з усієї суми заробітної плати діючих суддів Конституційного Суду України з дня виникнення права на відповідний перерахунок.

Максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці (з урахуванням усіх надбавок, підвищень, встановлених законодавством) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Довічне грошове утримання суддям виплачується органами ПФУ за рахунок коштів Державного бюджету України. Наказом №766-к від 05.11.2004р. начальника ТУ ДСА встановлено розмір його грошового утримання - 88% місячного заробітку, працюючого на відповідній посаді судді з урахуванням поточної премії. Отже, розрахунок розміру його щомісячного довічного грошового утримання судді, який здійснює відповідач не відповідає вимогам ЗУ "Про судоустрій і статус суддів". Посилання відповідача на Порядок подачі документів для призначення та виплати щомісячного довічного грошової утримання суддям у відставці органами ПФУ, затверджений постановою правління ПФУ від 25.01.2008р. № 3-1 є незаконним, Порядок є підзаконним нормативним актом і не може розширювати, змінювані чи доповнювати закон новими положеннями, зокрема щодо перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді. Вказаний Порядок суперечить п.4 ст. 43 ЗУ "Про статус суддів" та ст.138 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів", а згідно ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, тобто ЗУ "Про судоустрій і статус суддів". Обов'язок виплати сум довічного грошового утримання суддів у відставці за рахунок коштів Державного бюджету України покладено на органи ПФУ.

Просить: визнати протиправною бездіяльність УПФУ в м.Торезі щодо нездійснення перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді з 01.01.2012 року по 30.06.2012 року; зобов'язати УПФУ в м. Торезі здійснити перерахунок розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01.01.2012р. по 30.06.2012р., виходячи з 88% місячного заробітку працюючого на відповідній посаді судді, та здійснити виплату недоплаченої суми щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, починаючи з 01.01.2012р. по 30.06.2012р. у сумі 43531,74 грн. (а.с.2-4).

Позивач ОСОБА_2, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, до суду подав заяву, в якій вказав, що свої вимоги підтримує повністю, просив розгляд справи за його позовом про перерахунок пенсії провести у його відсутність (а.с.29).

Представник відповідача УПФУ, повідомлений належними чином про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, до суду подав клопотання, в якому вказав, що позов не визнає, заперечення додає, просить справу розглянути у його відсутність (а.с.20).

У письмових запереченнях вказано, що з 01.02.2007р. ОСОБА_2 отримує довічне грошове утримання судді у відставці в УПФУ в м.Торезі у розмірі 88% заробітної плати, відповідно до ст.43 ЗУ «Про статус суддів». Заробітна плата, з якої розраховується щомісячне довічне грошове утримання, складає 4757,35 грн. Абзацем 3 п.1 постанови Верховної Ради України від 15.12.1992р. №2863 встановлено, що довічне грошове утримання суддям у відставці виплачується в суді за останнім місцем роботи або, за їх вибором, в суді за місцем проживання.

Посилаючись на норми законів України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», «Про Державний бюджет України на 2008 рік», «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Рішення Конституційного суду України від 18.06.2007 року, 22.05.2008 року, Постанову Правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008р. №3-1 вважає, що відсутні правові підстави для проведення перерахунків щомісячного довічного грошового утримання позивачу. З 22.05.2008 року виплати і перерахунки щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці у разі зміни заробітної плати працюючих суддів повинні проводитися судовими органами, а не органами ПФУ. Органами Пенсійного фонду України до теперішнього часу проводяться призначення і виплата щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці на підставі ст.138 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів" та Порядку № 3-1, проведення перерахунків Законом та Порядком не передбачено.

Крім того, довідок про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у 2012 році від територіального управління державної судової адміністрації в Донецькій області до УПФУ в м.Торезі не надходило. Розмір щомісячного довічного грошового утримання обчислений відповідно до норм діючого законодавства. На підставі ст.ст.122, 163 КАС України просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а.с.20,21).

Представник третьої особи ТУ ДСА України в Донецькій області в судове засідання не з'явився, повідомлений належними чином про час та місце розгляду справи, до суду подав письмові пояснення, вказав, що згідно з заявами позивача та відповідно до вимог діючого законодавства України, було підготовлено та надано довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного грошового утримання судді у відставці за січень-червень 2012 року. Тому зі свого боку ТУ ДСА надало всі необхідні довідки для подальшого перерахунку щомісячного грошового утримання судді у відставці. Згідно з чинним законодавством обчислення щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці повинно здійснюватись відповідно до ст.138 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів»судді перед виходом у відставку. У разі зміни розміру грошового утримання працюючих суддів, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання з усієї суми заробітної плати діючих суддів. Однак, органи УПФУ повертають без виконання довідки про заробітну плату працюючих суддів, які ними надсилаються для перерахунку щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, посилаючись на те, що перерахунок та виплата повинні проводитись судовими органами, а не органами ПФУ. Така відмова органів є необґрунтованою та суперечить законодавству України.

Відповідно до ч.5 ст.138 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів»довічне грошове утримання суддям загальної юрисдикції виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів державного бюджету. Також, грошові кошти для забезпечення призначення, перерахунку та виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці виділяються з Державного бюджету України саме органам ПФУ, що підтверджується листом Міністерства Фінансів України від 07.02. 2009р., згідно з яким видатки на оплату щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці передбачено за бюджетною програмою КПКВК 3513020 «Дотація Пенсійному фонду України на пенсійне забезпечення військовослужбовців, виплату пенсій, надбавок та підвищення до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами».

Крім того, п.5 Постанови КМУ від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики. Постановою правління ПФУ від 25.01.2008р. № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12.03.2008р., затверджено "Порядок подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України". Згідно з п.2.1 цього Порядку для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці до управлінь ПФУ за місцем проживання (реєстрації) судді, зокрема, надається довідка про заробітну плату через уповноважену особу суду за останнім місцем роботи.

Крім цього, відповідно до п. 3 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р., одним з основних завдань ПФУ є: призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати. Таким чином, виплату та перерахунок щомісячного довічного грошового утримання у відповідності з діючим законодавством повинен здійснювати Пенсійний фонд України. Вважає, що позовні вимоги в частині перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_2, а саме на підставі довідок про заробітну плату працюючих суддів, підлягають задоволенню (а.с.34-36).

Дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що позивач звернувся до Верховної ради України з заявою від 04.06.2004 року про звільнення його з посади судді Торезького міського суду у зв'язку з виходом у відставку (а.с.8). Постановою Верховної Ради України «Про звільнення суддів»від 07.10.2004 року постановлено звільнити позивача з посади судді Торезького міського суду (а.с.9), на виконання даної постанови начальником управління державної судової адміністрації в Донецькій області виданий наказ № 776-к від 05.11.2004р., яким наказано звільнити з посади судді Торезького міського суду Донецької області ОСОБА_2., виплачувати ОСОБА_2 з 30.10.2004 року щомісячне довічне грошове утримання у розмірі 88% місячного заробітку, працюючого на відповідній посаді судді з урахуванням поточної премії (а.с.10).

ТУ ДСА України в Донецькій області направило до Торезького міського суду подання від 26 січня 2007 року для встановлення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, до якого додало, у тому числі вказані документі та заява позивача в УПФУ Донецької області про призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці (а.с.22,23).

Згідно з розрахунком стажу судді, який дає право на отримання щомісячного довічного грошового утримання стаж роботи судді ОСОБА_2., який дає право на встановлення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, станом на 26.01.2007р. складає -24 років 06 місяців 20 днів (а.с.24).

У довідці № 08-13/188 про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, виданої ОСОБА_2, вказано, що його заробітна плата, яка враховується при призначенні (перерахунку) довічного грошового утримання суддям у відставці за 2007 рік склала 4757грн.35коп. (а.с.25).

15.02.2007 року позивач звернувся до відповідача за перерахунком пенсії, заробітна плата (оклад) за період з 01.01.2007 року по 31.01.2007 року складав 4757грн.35коп. (а.с.27), загальний стаж -29 років 10 місяців 18 днів, тому згідно розпорядження УПФУ в м.Торезі Донецької області № 33 від 21.02.2007 року розмір щомісячного утримання позивача склав 4186,47грн.(а.с.26).

У довідках про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, наданої ОСОБА_2 вказано, що його заробітна плата, яка враховується при призначенні (перерахунку) довічного грошового утримання суддям у відставці за листопад 2011 рік склала 6474грн.50коп. (а.с.28), за січень-березень 2012 року -12876грн., при цьому оклад -8584грн., надбавка за вислугу років 50% -4292грн. (а.с.12), за квітень-червень 2012 року -13128грн., при цьому оклад -8752грн., надбавка за вислугу років 50% - 4376грн. (а.с.13).

Згідно з довідкою УПФУ в м.Торезі Донецької області від 11.06.2012 року ОСОБА_2 знаходиться на обліку в УПФУ в м.Торезі, отримав щомісячне грошове утримання суддів за період з січня 2012 року по червень 2012 року у розмірі по 4364грн.87коп. (а.с.14).

Листом від 08.05.2012 року ТУ ДСА України в Донецькій області надано відповідь позивачу, в якій вказало, що йому щомісячне довічне грошове утримання виплачувалось ними у розмірі 88% від заробітної плати судді, працюючого на відповідній посаді до 31.12.2006р., а з 1.01.2007р. по теперішній час - Управлінням пенсійного фонду України у м.Торезі. В довідках про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці № 08-23/1019 та № 08-23/1020 від 19.04.2012р., які були надані ОСОБА_2, вказано суму окладу працюючого на відповідній посаді судді, яка враховується при призначенні (перерахунку) довічного грошового утримання суддям у відставці, згідно ст.129 ЗУ "Про судоустрій та статус суддів" від 07.07.2010р.; надбавка за вислугу років у розмірі 50% посадового окладу, так як згідно розрахунку стаж роботи на момент звільнення з посади судді ОСОБА_2. складав 24 роки та 6 місяців. Згідно з ст..129 ЗУ "Про судоустрій та статус суддів" від 07.07.2010р. надбавка за вислугу років ОСОБА_2 змінилась з 01.01.2012р. в бік збільшення з 30% на 50%., що призвело до збільшення суми щомісячного довічного грошового утримання. В довідках сума заробітної плати для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці надана із розрахунку 100 %. (а.с.11).

Позивач звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок розміру довічного грошового утримання судді у відставці, але отримав відмову, про що свідчить лист управління ПФУ від 14.06.2012 року (а.с.15).

Позивач, не погоджуючись з такою відмовою УПФУ в м.Торезі, звернувся до суду з даним позовом. При цьому сторонами не оспорюється право позивача на отримання щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці та факт його виплати відповідачем позивачу.

Спірним є питання про перерахунок цього щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці у зв'язку з підвищенням заробітної плати судді, працюючого на відповідній посаді відповідно до довідок Територіального управління Державної судової Адміністрації в Донецькій області від 19.04.2012 року за періоди: січень-березень та квітень-червень 2012 року.

Однією з гарантій забезпечення незалежності суддів, закріплених у статті 126 Конституції України, є надання їм за рахунок держави матеріального і соціального захисту (заробітна плата, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання, тощо), надання їм у майбутньому статусу судді у відставці, право якого на пенсійне та щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів.

Правові засади організації судової влади, загальний порядок забезпечення діяльності судів та інші питання судоустрою і статусу суддів, врегульовані Законом України "Про судоустрій і статус суддів" від 07 липня 2010 року.

Призначення та нарахування щомісячного довічного грошового утримання, призначене судді у відставці, проводиться згідно вимог статті 138 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Відповідно до ст.129 даного Закону суддівська винагорода регулюється цим Законом,Законом України "Про Конституційний Суд України" та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.

Призначення щомісячного грошового утримання, його розмір врегульоване частиною 3 статті 138 Закону .

З часу набуття чинності Закону частиною 3 цієї статті було встановлено, що щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 % грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

Така редакція частини 3 статті 138 Закону проіснувала до 01 жовтня 2011 року, та після набуття чинності на підставі змін, внесених згідно із Законом від 08.07.2011 року № 3668-УІ, була викладена у новій редакції, де безпосередньо щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді.

Стаття 129 Закону щодо суддівської винагороди, вводилась в дію з 01 січня 2011 року.

В той же час, абзац шостий пункту 1 розділу XII із змінами, внесеними згідно із Законом України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України"від 23.12.2010 р. N 2856-VI, стаття 129 Закону щодо суддівської винагороди введена в дію з 1 січня 2012 року.

Суддівська винагорода, нарахована судді відповідно до цього Закону з 01 січня 2012 року за повний відпрацьований місяць, не може бути меншою, ніж його середній дохід за попередні 12 місяців. Тобто, право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання у розмірі та порядку визначеному ч. 3 ст. 138 Закону можливе лише з 01 січня 2012 року.

Рішення Конституційного суду України, що стосуються правових понять інституту судді у відставці, закріплюють поняття щомісячного довічного грошового утримання, принципів незалежності суддів, також конституційним судом вказано про неможливість відміни та звуження змісту та об'єму статусу суддів; про неможливість звуження досягнутого рівня незалежності суддів; про неможливість диспропорції у матеріальному забезпеченні судів та суддів різних рівнів; про неможливість суттєвої диспропорції у грошовому забезпеченні працюючих суддів та суддів у відставці; про неможливість відміни принципу, як перегляд щомісячного довічного грошового утримання у разі зміни заробітної плати працюючим суддям, виходячи з її нового розміру.

Крім того, досліджуючи правове поняття "щомісячне довічне грошове утримання судді", Конституційний суд України у мотивувальній частині рішення від 14 грудня 2011 року № 18-рп/2011, вказав, що це утримання є самостійною гарантією незалежності судді та складовою його правового статусу, а правова природа щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці та щомісячне грошове утримання діючого судді однакова, а самі ці поняття однорідні та взаємопов'язані, ідентичні, відрізняються лише за способом фінансування: судді у відставці сплачує Пенсійний фонд України за рахунок Державного бюджету, діючому судді виключно з Державного бюджету України. Зазначено про неможливість звуження змісту та об'єму гарантій незалежності суддів, а відповідно, матеріального та соціального забезпечення.

Конституційний Суд України неодноразово висловлював аналогічні правові позиції у відношенні гарантій незалежності суддів, їх матеріального та соціального забезпечення у рішеннях, а саме: від 24 червня 1999 року № 6-рп/99, від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 (справа про пільги, компенсації та гарантії), від 1 грудня 2004 року № 19-рп/2004 (справа про припинення дій чи обмеження пільг, компенсацій та гарантій), від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 (справа про пенсії та щомісячне довічне грошове утримання), від 18 червня 2007 року № 4-рп/2007 (справа про гарантії незалежності суддів); рішення № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.

Аналізуючи надані позивачем документи, обґрунтування позовних вимог, заперечення відповідача, думку третьої особи, аналізуючи вказане законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд вважає, що позивач має право на перерахунок щомісячного грошового довічного утримання з 01 січня 2012 року.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відсутній порядок та механізм призначення перерахунку, виплати і припинення виплати щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці органами ПФУ, та правові підстави для такого перерахунку, зазначаючи наступне.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 р.№ 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 12.03.2008р. за № 200/14891, затверджено Порядок подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, відповідно до розділу ІІІ якого уповноважена особа надає до управління Пенсійного Фонду України для призначення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці документи зазначені п.2.1 розділу ІІ вказаного Порядку, в т.ч. довідки про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Відповідно до п.4.2 абз.2 розділу ІV Порядку подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України виплата щомісячного довічного утримання за минулий час, утримання надміру виплачених сум та відрахувань здійснюється у порядку, передбаченому ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п.4 п.п.11 Положення про державну судову адміністрацію України, затвердженого Указом Президента України від 03.03.2003р. № 182/2003 на Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області покладено функцію ведення бухгалтерського обліку. Тому складання довідки про заробітну плату для збільшення довічного утримання суддям у відставці та направлення її до Управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області для здійснення перерахунку щомісячного довічного грошового утримання позивачу є правомірним.

Відповідно до п.13 розділу XV "Прикінцеві положення" ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до законів України "Про державну службу", "Про статус суддів" та вказаного Закону, призначається одна пенсія за її вибором, при цьому різниця між розміром пенсії, на який має особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Крім того, ч.5 ст. 138 ЗУ "Про судоустрій та статус суддів" визначено, що довічне грошове утримання суддям загальної юрисдикції виплачується органами ПФУ за рахунок коштів державного бюджету. Грошові кошти для забезпечення призначення, перерахунку та виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці виділяються з Державного бюджету України саме органам ПФУ, що підтверджується листом Міністерства фінансів України від 07.02.2009 року № 31-19010-19-18/3202.

Відповідно до ч.І ст.126 Конституції України Конституція і закони України повинні гарантувати незалежність і недоторканість суддів. До таких конституційних гарантій віднесено обов'язок держави забезпечувати фінансування та належні умови для функціонування судів і діяльності суддів. Здійснення державою фінансування суддів має відбуватися тільки через Державний бюджет України шляхом окремого визначення в ньому видатків на утримання суддів (ст.130 ч.І Конституції України).

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до статті 8 КАС України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Статтею 9 КАС України передбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого-самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 працював суддею Торезького міського суду Донецької області, зараз є суддею у відставці, звільнений з посади судді Торезького міського суду 29.10.2004р. на підставі постанови Верховної Ради України від 07.10.2004р., загальний стаж на посаді судді складає 24 повних роки, має 5 кваліфікаційний клас. З 30.10.2004р. йому призначене довічне грошове утримання у розмірі 88% місячного заробітку працюючого на відповідній посаді судді з урахуванням поточної премії і виплачувалося ТУ ДСА України в Донецькій області. З 01.02.2007 року на підставі розпорядженням УПФУ від 21.02.2007 року позивачу було призначене довічне грошове утримання у розмірі 4186,47 грн., виходячи із заробітної плати 4757грн.35коп. Сплата вказаних виплат позивачу не заперечується відповідачем та підтверджується відповідною довідкою (а.с.76).

У зв'язку з зміною заробітної плати працюючих суддів ТУ ДСА України в Донецькій області відповідачу були направлені відповідні розрахунки заробітної плати для збільшення довічного утримання, але фактична виплата позивачу здійснена без врахування підвищення заробітної плати у спірному періоді.

Таким чином, враховуючи викладене, наявність права позивача на отримання щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, обов'язок відповідача здійснювати ці виплати та здійснювати їх перерахунок, враховуючи наявність підвищення заробітної плати у спірному періоді у працюючих суддів, керуючись нормами ЗУ "Про судоустрій та статус суддів", суд вважає що відповідач проявив протиправну бездіяльність щодо нездійснення позивачу перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді з 01.01.2012 року по 30.06.2012 року та що маються підстави для здійснення позивачу перерахунку та виплати розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01.01.2012 року по 30.06.2012 року, виходячи із заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, на підставі довідок Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області, виходячи з 88% місячного заробітку працюючого на відповідній посаді судді, здійснення виплати недоплаченої суми щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01.01.2012 року по 30.06.2012 року з наступного розрахунку:

- за період з січня по березень 2012 року: 12876 грн. (щомісячна заробітна плата працюючого на відповідній посаді судді, яка враховується при призначенні (перерахунку) довічного грошового утримання суддям у відставці) х88% (розмір щомісячного грошового утримання) - 4186,47 грн. (фактично виплачено)х3 місяця=21433,23 грн.;

- за період з квітня по червень 2012 року -(13128 грн.х88%-4186,47 грн.)х3 місяця=22098,51 грн., у загальній сумі 43531,74 грн.

Тому усі зібрані у справі докази та їх оцінка вказують на наявність підстав для задоволення вимог позивача у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування. Оскільки позивач поніс судових витрати у сумі 435грн.32коп., то вони підлягають стягненню з державного бюджету на користь позивача.

Керуючись ч.2 ст.19, 126 Конституції України, ч.3, 5 ст.138, ст.129 Закону України "Про судоустрій та статус суддів", Рішеннями Конституційного Суду України від 24.06.1999 року № 6-рп/99, від 20.03.2002 року № 5-рп/2002, від 01.12.2004 року № 19-рп/2004, від 11.10.2005 року № 8-рп/2005, від 18.06.2007 року № 4-рп/2007; рішення № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, Порядком подання документів для призначення і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 р.№ 3-1, ст.ст. 2,8,911,17,18,87, ч.1,3 ст.94, 99,100,158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України у в м Торезі Донецької області щодо нездійснення ОСОБА_2 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого судді на відповідній посаді з 01 січня 2012 року по 30 червня 2012 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Торезі Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за період з 01 січня 2012 року по 30 червня 2012 року, виходячи з 88% місячної заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді, на підставі довідок Територіального управління Державної судової адміністрації в Донецькій області, виходячи з 88% місячного заробітку працюючого на відповідній посаді судді, та здійснити виплату недоплаченої суми щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, починаючи з 01 січня 2012 року по 30 червня 2012 року у сумі 43531 грн.74 коп.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у сумі 435 рн.32коп.

Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 30 липня 2012 року.

Постанова буде виготовлена в повному обсязі 30 липня 2012 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя: Т. В. Стріжакова