Постанова від 24.07.2012 по справі 2а-1670/4191/12

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/4191/12

Полтавський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді -Клочка К.І.

при секретарі - Міщенко Р.В.,

за участю:

прокурора -Кармазіної І.В.,

представника позивача -Столович В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом прокурора м. Полтави в інтересах держави в особі Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Глобинський елеватор хлібопродуктів» про стягнення штрафних санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

25 червня 2012 року прокурор м. Полтави Полтавської області (далі - прокурор) в інтересах держави в особі Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства «Глобинський елеватор хлібопродуктів» (далі - відповідач, ВАТ «Глобинський елеватор хлібопродуктів») про стягнення штрафних санкцій у розмірі 17 000,00 грн, посилаючись на порушення відповідачем вимог законодавства України про цінні папери щодо не переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну.

Прокурор у судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримав, просив їх задовольнити.

Представник позивача у судовому засідання вимоги позовної заяви підтримав, просив їх задовольнити.

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, про причини неявки суду не повідомив, про час, дату і місце судового розгляду повідомлявся належним чином та своєчасно. 13.07.2012 за вх. № 21773 відповідач надіслав суду заперечення на адміністративний позов, в яких позовними вимогами не погодився, у їх задоволенні просив відмовити посилаючись на відсутність у товариства грошових коштів, нездійснення господарської діяльності більше трьох років, відсутність трудових ресурсів, фактичне перебування товариства в стадії припинення, що не дало можливості товариству виконати постанову Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до положень частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до положень частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

За викладених обставин, суд вважає за можливе провести розгляд справи за даної явки та на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Прокуратурою міста Полтави проведено перевірку ВАТ «Глобинський елеватор хлібопродуктів»та встановлено, що уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку при здійсненні повноважень, наданих Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, передбачених статтею 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" виявлено порушення законодавства у сфері діяльності ринку цінних паперів, які допущені ВАТ «Глобинський елеватор хлібопродуктів», а саме, товариство не здійснило переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну форму до 30.04.2011, що є порушенням вимог частини другої статті 20 Закону України «Про акціонерні товариства».

Згідно положень частин першої та другої статті 20 Закону України «Про акціонерні товариства», акція товариства посвідчує корпоративні права акціонера щодо цього акціонерного товариства. Усі акції товариства є іменними. Акції товариств існують виключно в бездокументарній формі.

30.05.2011 Полтавським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження №74-ПО про усунення порушень законодавства про цінні папери у строк до 30.11.2011, яким ВАТ «Глобинський елеватор хлібопродуктів»було зобов'язано повідомити про їх усунення в строк до 02.12.2011.

Відповідно до положень пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Судом встановлено, що станом на 06 грудня 2011 року в Полтавському територіальному управлінні Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку була відсутня інформація про належне та своєчасне виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 30 травня 2011 року №74-ПО, що свідчить про невиконання розпорядження, що є порушенням вимог пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

Статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»передбачена відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів.

Відповідно до положень пункту 8 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Так, 19 грудня 2012 року Полтавським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку порушена справа про правопорушення на ринку цінних паперів та складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів №150-ПО.

За результатами розгляду справи відповідно до постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №145-ПО від 27 грудня 2012 року на ВАТ «Глобинський елеватор хлібопродуктів»накладено штрафну санкцію у розмірі 17 000,00 грн (1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Як встановлено судом, на час розгляду справи відповідачем не сплачено у добровільному порядку суму санкцій у розмірі 17 000,00 грн.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на неможливість виконати вимоги позивача, оскільки Закон України «Про акціонерні товариства»встановлює, що акції товариств існують виключно в бездокументарній формі. Зазначеним законом не передбачено можливість звільнення емітента від обов'язку переведення випуску акцій документарної форми існування у без документарну форму.

Разом з тим, розпорядження №74-ПО від 30.05.2011 та постанову №145-ПО від 27.12.2012 відповідач не оскаржив, клопотань про продовження строку усунення порушення не надавав.

Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулює Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок»№3480-IV від 23.02.2006.

Відповідно до частини другої статті 6 цього Закону Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Статтями 1, 2 цього ж Закону визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері; державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою: реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку; інтеграція в європейський та світовий фондові ринки; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства; запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.

Повноваження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлені статтею 8 названого Закону і передбачають, зокрема, право Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам (пункт 8); накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (пункт 14).

Пунктом 14 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до статті 121 Конституції України, на прокуратуру покладено представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до положень статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадках встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатись до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах. Прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадян або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Відповідно до частини п'ятої статті 361 Закону України «Про прокуратуру», прокурор самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законодавством.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Зважаючи на вищевикладене, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов прокурора м. Полтави в інтересах держави в особі Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Глобинський елеватор хлібопродуктів» про стягнення штрафних санкцій - задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Глобинський елеватор хлібопродуктів» (вул.. Леніна, 47, м. Глобине, Полтавська область, 39000, р/р26000726000038 АКБ соціального розвитку «Укрсоцбанк» Харківська обласна філія, МФО351016) на користь Полтавського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Жовтнева, 45, м. Полтава, 36001) штрафні санкції у розмірі 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 (нуль) копійок на рахунок одержувача: код ЄДРПОУ 37835651 ГУДКСУ у Полтавській області на р/р 31112106700061 в управлінні Державного казначейства у Полтавській області, МФО 831019 по коду бюджетної класифікації 21081100; символу 106 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 30 липня 2012 року.

Суддя К.І. Клочко