Постанова від 27.07.2012 по справі 2а/1270/5158/2012

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 липня 2012 року Справа № 2а/1270/5158/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - Ковальової Т.І.

при секретарі - Ворошило О.Є.

за участю :

представника позивача: Вербицький О.С.

представника відповідача - Біленький В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Алчевську Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо - комерційна фірма «Промсоюз» про стягнення пені у сумі 4593,27 грн.

04 липня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Алчевську Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо - комерційна фірма «Промсоюз» про стягнення пені у сумі 4593,27 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що ст. 45 Закону України від 23.09.1999 № 1105-ХІУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" було передбачено, що роботодавці, як страхувальники, зобов'язані своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.

Згідно з абз.6 пункту 7 розділу 8 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 2464 від 08.07.2010 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування"на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за Фондом зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими він був наділений до набрання чинності Законом № 2464.

Відповідно до п.п.2.1 п.2 Постанови Правління Фонду від 30.11.2010 № 31 "Про порядок стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України"стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій нарахованих та/або не сплачених до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, і контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій за період до повного стягнення заборгованості зі слати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та надання страхувальниками за підсумками 2010 року розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду і відомості розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності здійснюється відповідно до Інструкції.

Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо - комерційна фірма «Промсоюз» є юридичною особою і зареєстровано у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Алчевську Луганської області 19.04.2001 року за реєстраційним номером 1203000252.

За заявленим основним видом діяльності КВЕД 27.52.0, згідно з постановою Кабінету міністрів України від 13 вересня 2000 року № 1423 «Про затвердження Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ, організаційна загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання» підприємство було віднесено до 55 класу професійного ризику, встановлений страховий тариф 2,46 % від фонду оплати праці робітників підприємства.

Відділенням Фонду проведено перевірку правильності щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачення коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за період з 01.01.2010 року по 31.12.2011 року, за результатами якої встановлено страхові внески за вказаний період нараховані та сплачені в повному обсязі та своєчасно. За актом попередньої перевірки № 3 від 18.01.2010 року страхувальником не сплачено недоїмку у сумі 8332,71 грн. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14.05.2010 року стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Промсоюз"(ЄДРПОУ 21822350, адреса: Луганська область, м. Алчевськ, вул. Тельмана, 14) на користь відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в м. Алчевську Луганської області на розрахунковий рахунок 37175412001251 в УДК Луганської області МФО 804013, код 25938291 заборгованість по страховим внескам в сумі 33 032 грн. 41 коп., з якої недоїмка - 24 699 грн.77 коп. та пеня -8 332 грн. 64 коп..

Суми донарахованих внесків і нарахованої пені не відображаються у розрахункових відомостях відповідача, внаслідок чого відрізняється сума заборгованості перед Фондом на загальну суму 33032,48 грн. На суму недоїмки 24699,77 грн. нарахована пеня за період з 01.01.2010 року по 31.12.2011 року у сумі 4593,27 грн. Загальна сума боргу за відповідачем становить 35791,01 грн., яка складається із недоїмки - 22865,03 грн., пені нарахованої за попередніми актами - 8332,71 грн. та пені нарахованої за 2010 - 2011 роки - 4593,27 грн.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо - комерційна фірма «Промсоюз» на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Алчевську Луганської області пеню у сумі 4593,27 грн.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог в повному обсязі та просив суд відмовити в їх задоволенні з підстав викладених в заперечення, наданих суду.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з огляду на наступне.

У судовому засіданні встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо - комерційна фірма «Промсоюз» є юридичною особою і зареєстровано у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Алчевську Луганської області 19.04.2001 року за реєстраційним номером 1203000252, що не заперечується сторонами по справі.

За заявленим основним видом діяльності КВЕД 27.52.0, згідно з постановою Кабінету міністрів України від 13 вересня 2000 року № 1423 «Про затвердження Порядку визначення страхових тарифів для підприємств, установ, організаційна загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання» підприємство було віднесено до 55 класу професійного ризику, встановлений страховий тариф 2,46 % від фонду оплати праці робітників підприємства, що не заперечується сторонами по справі.

Відділенням Фонду проведено перевірку щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачення коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України за період з 01.01.2010 року по 31.12.2011 року, за результатами якої складено акт № 35 від 16.03.2012 року та встановлено страхові внески за вказаний період нараховані та сплачені в повному обсязі та своєчасно.

За актом попередньої перевірки № 3 від 18.01.2010 року страхувальником не сплачено недоїмку у сумі 8332,71 грн. Суми донарахованих внесків і нарахованої пені не відображаються у розрахункових відомостях відповідача, внаслідок чого відрізняється сума заборгованості перед Фондом на загальну суму 33032,48 грн. На суму недоїмки 24699,77 грн. нарахована пеня за період з 01.01.2010 року по 31.12.2011 року у сумі 4593,27 грн. Загальна сума боргу за відповідачем становить 35791,01 грн., яка складається із недоїмки - 22865,03 грн., пені нарахованої за попередніми актами - 8332,71 грн. та пені нарахованої за 2010 - 2011 роки - 4593,27 грн. (а.с.9-12,14-18)

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 14.05.2010 року стягнуто з товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Промсоюз"(ЄДРПОУ 21822350, адреса: Луганська область, м. Алчевськ, вул. Тельмана, 14) на користь відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в м. Алчевську Луганської області на розрахунковий рахунок 37175412001251 в УДК Луганської області МФО 804013, код 25938291 заборгованість по страховим внескам в сумі 33 032 грн. 41 коп., з якої недоїмка - 24 699 грн.77 коп. та пеня -8 332 грн. 64 коп. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду та ухвалою Вищого адміністративного суду України вказану постанову залишено без змін (а.с.20-25).

Вирішуючи справу по суті заявлених вимог суд виходить з такого.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно з абзацом 5 пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

Абзацом 6 пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Спеціальним законом, який визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві є Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" №1105-XIV від 23.09.1999.

Відповідно до ч.2 ст.45 Закону України №1105-XIV від 23.09.1999 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" роботодавець як страхувальник зобов'язаний був своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Відповідно до ч.1 ст.47 Закону №1105-XIV від 23.09.1999, страхові тарифи, диференційовані по галузях економіки (видах економічної діяльності) залежно від класу професійного ризику виробництва, встановлюються законом.

Відповідальність страхувальника за невиконання своїх обов'язків передбачена ст. 52 Закону України №1105-XIV від 23.09.1999 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності". Частиною другою цієї статті (яка була чинною до 01.01.2011 та підлягала застосуванню щодо періоду, за який виникла заборгованість) було передбачено, що за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві із страхувальника стягується пеня згідно із законом.

На підставі ст. 52 зазначеного Закону за прострочення сплати страхового внеску до Фонду із страхувальника стягується пеня.

Порядок взяття на облік та набуття роботодавцями статусу страхувальників, обчислення і сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності і господарювання, виду діяльності, галузевої належності, фізичними особами - підприємцями, фізичними особами, які використовують працю найманих працівників, а також добровільно застрахованими особами, порядок обліку та витрачання страхових коштів, здійснення платежів, ведення бухгалтерського обліку і звітності визначається Інструкцією про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженою Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.07.2007 за №36 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.08.2007 за №867/14134 (яка була чинною до 01.01.2011 та підлягала застосуванню щодо періоду, за який виникла заборгованість).

Пунктом 4.12 зазначеної Інструкції, страхові внески сплачуються страхувальниками-роботодавцями - у день одержання коштів на оплату праці в установах банків. Підприємства, які здійснюють виплату заробітної плати на поточні рахунки фізичних осіб в установах банків, сплачують страхові внески до Фонду в день перерахування коштів на особові рахунки.

Згідно з пунктом 4.13 зазначеної Інструкції, нараховані страхові внески, інші платежі сплачуються страхувальниками шляхом перерахування відповідних сум на відповідний рахунок Фонду.

Відповідно до підпунктів 5.1 та 5.2 п.5, п.п.8.5, 8.6 п. 8 зазначеної Інструкції, не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк.

Суми несплачених страхових внесків, пені сплачуються до фонду страхувальниками в десятиденний термін з дня складання акта перевірки окремим платіжним дорученням. Отже по закінченню десяти днів заборгованість страхувальником не сплачена.

З урахуванням викладеного, суд вважає встановленим, що за відповідачем на суму недоїмки 24699,77 грн. дійсно обліковується насплачена пеня за період з 01.01.2010 по 31.12.2011 в сумі 4593,27 грн., яка на час розгляду справи в добровільному порядку не погашена, а тому, позовні вимоги Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Алчевську Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо - комерційна фірма «Промсоюз» є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому законодавством порядку, а статтею 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись Законом України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" №1105-XIV від 23.09.1999, абзацами 5,6 пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", ст. ст. 2, 9, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

Адміністративний позов Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Алчевську Луганської області до Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо - комерційна фірма «Промсоюз» про стягнення пені у сумі 4593,27 грн. задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо - комерційна фірма «Промсоюз» (ЄДРПО 21822350) на користь Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Алчевську Луганської області (р/р 37175412001251 в УДКСУ у м. Алчевську ГУДКСУ у Луганській області, МФО 804013, код 25938291) пеню в сумі 4593,27 грн. (чотири тисячі п'ятсот дев'яносто три гривні двадцять сім копійок).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 30 липня 2012 року.

СуддяТ.І. Ковальова