Постанова від 26.07.2012 по справі 2а-2256/11

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" липня 2012 р. м. Київ К/9991/35439/12

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Ємельянової В.І.

Головчук С.В., Ліпського Д.В.,

розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області на постанову Стахановського міського суду Луганської області від 14 листопада 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року по справі № 2а-2256/11/1231

за позовом ОСОБА_4

до Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання зарахувати стаж,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 у травні 2011 року звернулась до суду з позовом про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області неправомірними та зобов'язання відповідача зарахувати до стажу державної служби, службу у Стахановському МВ УМВСУ в Луганській області на посаді міліціонера по охороні водних споруд за період з 24 грудня 1974 року по 02 липня 1984 року.

Постановою Стахановського міського суду Луганської області від 14 листопада 2011 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року позов задоволено.

Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області зарахувати ОСОБА_4 до стажу державної служби службу у органах внутрішніх справ у період з 24 грудня 1974 року по 02 липня 1984 року.

Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанцій з огляду на те, що судами порушено норми матеріального та процесуального права. Зокрема, відповідач посилається на те, що згідно наказу Головного управління державної служби України, Міністерства праці та соціальної політики України від 12 жовтня 2010 року № 270/551 до державної служби зараховується час служби в органах внутрішніх справ осіб, яким присвоєно спеціальні звання, лише на посадах середнього, старшого та вищого начальницького складу. Служба осіб на посадах рядового і молодшого начальницького складу до стажу державної служби не зараховується, а тому позовні вимоги ОСОБА_4 є необґрунтованими.

У поданих запереченнях позивач просить касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області залишити без задоволення, а рішення судів першої та апеляційної інстанції -без змін.

Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, доводи касаційної скарги, заперечення на неї, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області з 12 січня 2010 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу»у розмірі 85% від суми заробітної плати, на яку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Загальний стаж роботи позивача складає 35 років 9 місяців 4 дні, з яких стаж державної служби -15 років 9 місяців 2 дні.

Згідно записів трудової книжки та довідки виданої Головним управлінням МВС України в Луганській області від 19 січня 2010 року №6/4-116 ОСОБА_4 з 24 грудня 1974 року по 01 квітня 1975 року працювала на посаді міліціонера Кадієвського міського відділу внутрішніх справ УВС Ворошиловградського облвиконкому, а з 01 квітня 1975 року по 02 липня 1984 року на посаді міліціонера з охорони водних споруд Кадієвського міського відділу внутрішніх справ УВС Ворошиловградського облвиконкому. Наказом УВС від 24 грудня 1974 року № 453 позивачу було присвоєно перше спеціальне звання «молодший сержант міліції», в цьому ж званні ОСОБА_4 була звільнена з органів внутрішніх справ.

Суд першої інстанції з яким погодився суд апеляційної інстанції задовольняючи позовні вимоги дійшов висновку, що відповідно до п. 3 Порядку № 283 стаж роботи ОСОБА_4 на посадах: міліціонера Кадієвського міського відділу внутрішніх справ УВС Ворошиловградського облвиконкому та міліціонера з охорони водних споруд Кадієвського міського відділу внутрішніх справ УВС Ворошиловградського облвиконкому у спірний період, враховується до стажу державної служби, а посилання Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області на наказ Головного управління державної служби України та Міністерства праці і соціальної політики України від 12 жовтня 2007 року №270/551, яким визначено, що служба осіб на посадах рядового і молодшого начальницького складу до стажу державної служби не зараховується є необгрунтованими, оскільки не узгоджуються з приписами пунктом 3 Порядку № 283, який має вищу юридичну силу.

Однак, з такими висновками судів погодитись не можна виходячи з наступного.

Віднесення посад державних службовців до відповідних категорій посад державних службовців здійснюється відповідно до статті 25 Закону України «Про державну службу України».

Віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у зазначеній статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України за погодженням з відповідним державним органом.

Посади на яких працювала ОСОБА_4 у спірний період не віднесені до категорій посад державних службовців зазначених в статті 25 Закону України «Про державну службу».

Відповідно до статті 18 Закону України «Про міліцію»від 20.12.1990 №565-ХІІ порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України.

Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджене постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 №114 (далі - Положення) визначає порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов'язки.

Так, пунктами 1, 2 Положення передбачено, що до рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ належать особи, які перебувають у кадрах Міністерства внутрішніх справ УРСР і яким присвоєно спеціальні звання, встановлені законодавством. Особам, які перебувають на службі в органах внутрішніх справ, присвоюються такі спеціальні звання: Молодший начальницький склад - молодший сержант міліції, молодший сержант внутрішньої служби.

Відповідно до пункту 3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (далі - Порядок №283) до стажу державної служби включається також час служби на посадах рядового та начальницького складу осіб, яким присвоєно встановлені законодавством спеціальні звання міліції, в органах внутрішніх справ, що входили або входять до структури Міністерства внутрішніх справ.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу»на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.

Тобто статтею 37 Закону України «Про державну службу України»визначено, що право на одержання пенсій державних службовців мають особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу, в тому числі страхового стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців.

Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_4 та зобов'язуючи включити до стажу державної служби період роботи з 24 грудня 1974 року по 2 липня 1984 року ОСОБА_4 суди виходили з того, що стаж державних службовців обчислюється відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. №283.

Відповідно до довідки, виданої Стахановським МВ УМВС України в Луганській області ОСОБА_4 в цей період працювала на посаді міліціонера по охороні водних споруд.

За Наказом Головного управління державної служби України, Міністерства праці та соціальної політики України від 12 жовтня 2007 року час служби в органах внутрішніх справ осіб, яким присвоєно спеціальні звання зараховується лише на посадах середнього, старшого і вищого начальницького складу. Служба осіб на посадах рядового і молодшого начальницького складу до стажу державної служби не зараховується. Оскільки ОСОБА_4 працювала на посаді міліціонера та за час служби їй присвоювалось звання молодший сержант міліції, то цей період не може бути зарахований до стажу державної служби.

Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або проведення додаткової перевірки доказів, обставини встановлені повно та правильно, але допущена помилка в застосуванні норм матеріального права, суд касаційної інстанції, згідно зі статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України, скасовує рішення судів першої та апеляційної інстанції і ухвалює нове рішення.

Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області задовольнити.

Постанову Стахановського міського суду Луганської області від 14 листопада 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2012 року по справі № 2а-2256/11/1231 скасувати.

Постановити нову постанову, якою в позові ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області про визнання неправомірними дій Управління пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області та зобов'язання включення до стажу державної служби службу на посаді міліціонера з охорони водних споруд Кадієвського міського відділу внутрішніх справ УВС Ворошиловського облвиконкому період з 01 квітня 1975 року по 02 липня 1984 року відмовити.

Постанова набирає законної сили протягом п'яти днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.