Cправа № 2a-0770/77/12
Рядок статзвітності № 6.2.1
Код 05
16 липня 2012 року м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилка С.Є.
з участю секретаря судового засідання Сабадош В.І.
за участі сторін:
представника позивача -Головнич Юрія Юрійовича;
представника відповідача -Іршавської районної державної адміністрації у Закарпатській області -не з'явився;
відповідача -ОСОБА_3 -не з'явилася;
представника третьої особи -Державної інспекції сільського господарства у Закарпатській області -Попович Олександри Євгенівни,
та прокурора -Поповича Олександра Васильовича;
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Закарпатського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у Закарпатській області до Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області та ОСОБА_3 з участю третьої особи -Державної інспекції сільського господарства у Закарпатській області про скасування розпоряджень, -
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 16 липня 2012 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 20 липня 2012 року.
Закарпатський міжрайонний природоохоронний прокурор Погоріляк М.Й. в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у Закарпатській області звернувся до Іршавського районного суду Закарпатської області з позовною заявою до Іршавської районної державної адміністрації та ОСОБА_3, якою просив: 1) скасувати розпорядження Іршавської РДА від 25 вересня 2007 року № 497 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо передачі у власність земельних ділянок»та розпорядження від 31 жовтня 2007 року № 619 «Про надання земельної ділянки у власність»; 2) визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 538489.
25 липня 2011 року Іршаським районним судом Закарпатської області було постановлено ухвалу, якою відмовлено у відкритті провадження в справі в частині позовних вимог про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 538489. В цей же день було постановлено ухвалу «про відкриття провадження та призначення справи», якою поновлено строк звернення до суду та відкрито провадження в частині скасування розпорядження Іршавської РДА від 25 вересня 2007 року № 497 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо передачі у власність земельних ділянок»та розпорядження від 31 жовтня 2007 року № 619 «Про надання земельної ділянки у власність».
Ухвалою Іршавського районного суду Закарпатської області від 21 грудня 2011 року вказану адміністративну справу передано за підсудністю до Закарпатського окружного адміністративного суду.
Свої позовні вимоги позивач мотивує наступним. Закарпатською міжрайонною природоохоронною прокуратурою спільно із фахівцями головного управління Держкомзему в Закарпатській області проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства з питань передачі у власність земельних ділянок Іршавською РДА за межами населеного пункту с. Брід. Перевіркою встановлено, що згідно розпорядження голови Іршавської РДА від 25 вересня 2007 року № 497 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо передачі у власність земельних ділянок»громадянці ОСОБА_3 надано дозвіл на складання технічної документації щодо передачі у приватну власність земельної ділянки площею 0,1875 га, за межами населеного пункту с. Брід в контурі № 1445 для будівництва та обслуговувань житлового будинку. На підставі вказаного розпорядження товариством з обмеженою відповідальністю «Землемір»ОСОБА_3 виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо посвідчення права власності на земельну ділянку. Виконуючим обов'язки голови Іршавської РДА видано розпорядження від 31 жовтня 2007 року № 619 «Про надання земельної ділянки у власність», яким затверджено технічну документацію та передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,1876 га ОСОБА_3 Вищевказані розпорядження Іршавської РДА прийняті з порушенням вимог земельного законодавства, а тому підлягають скасуванню з наступних підстав. Згідно листа ДП «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»від 15 лютого 2011 року 134, контур № 1445 знаходиться за межами населеного пункту с. Брід, Іршавського району. При прийнятті розпоряджень від 25 вересня 2007 року № 497 та від 31 жовтня 2007 року № 619, Іршавською РДА допущено порушення вимог земельного законодавства, оскільки розпорядження видані без погодження умов передачі земельних ділянок з врахуванням комплексного розвитку території, що передбачено статтею 151 Земельного кодексу України, всупереч вимог статей 38, 39 Земельного кодексу України та «Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок», а також без усіх погоджень проекту відведення земельної ділянки відповідних органів, що передбачено нормами пункту 9 ст. 118 Земельного кодексу України. Порушення вимог земельного законодавства при видачі вказаних розпоряджень Іршавською РДА підтверджується актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства № 00015 від 09 червня 2011 року.
Під час судового розгляду даної справи представник позивача та прокурор, а також представник третьої особи позовні вимоги підтримали повністю з мотивів, що наведені в позовній заяві. Просили суд задовольнити їх.
В судове засідання, що проходили 27 січня 2012 року, 14 лютого 2012 року, 27 лютого 2012 року, 10 квітня 2012 року, 05 травня 2012 року, 18 травня 2012 року, 25 травня 2012 року, 15 червня 2012 року та 16 липня 2012 року відповідачі та їх представники у судові засідання не'являлися, хоча судом вживалися заходи щодо виклику їх, що передбачені Главою 3 Розділу II КАС України. Також, відповідачами не надало суду заперечень проти позову та доказів на їх обґрунтування.
З'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх належними та допустимими доказами суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 25 вересня 2007 року головою Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області було видано Розпорядження «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо передачі у власність земельних ділянок»№ 497. Цим розпорядженням, в тому числі ОСОБА_3, надано дозвіл на виготовлення технічної документації щодо передачі у власність земельної ділянки площею 0,1875 га за межами населеного пункту для будівництва та обслуговування житлового будинку із земель запасу Брідської сільської ради в контурі № 1445 (а.с. 13).
31 жовтня 2007 року в.о. голови Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області було видано Розпорядження «Про надання земельних ділянок у власність»№ 619, яким затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку на території Брідської сільської ради в контурі № 1445 за межами населеного пункту для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд загальною площею 0,1876 га. Цим розпорядженням громадянці ОСОБА_3, мешканці АДРЕСА_1 передано земельну ділянку у власність загальною площею 0,1876 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на території Брідської сільської ради в контурі № 1445 за межами населеного пункту та видано державний акт на право власності на землю (а.с. 14).
09 червня 2011 року державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Закарпатської області Мельником Володимиром Володимировичем за участю О/У в ОВС УБОЗ УМВС України в Закарпатській області, підполковника міліції Ігнатишина Віктора Васильовича було проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства при передачі у приватну власність земельної ділянки гр. ОСОБА_3 Іршавською РДА. За результатами перевірки складено акт за № 00015 від 09 червня 2011 року, згідно якого перевіркою встановлено передачу у власність земельної ділянки поза межами населеного пункту, що суперечить вимогам статті 38 ЗК України (а.с. а.с. 17, 16).
Відповідно до висновку відділу земельних ресурсів в Іршавському районі Закарпатської області від 26 жовтня 2007 року № 157, останнє: «… не заперечує проти передачі земельної ділянки у власність на території Брідської сільської ради за адресою с. Брід, загальною площею 0,1876 га гр. ОСОБА_3, мешканці АДРЕСА_1 за рахунок земель Брідської сільської ради при умові: дотримання вимог статті 38 ЗК України та чинного земельного законодавства; розширення меж населеного пункту; розроблення документації згідно статті 118 ЗК України та статті 50 Закону України «Про землеустрій»; позитивних висновків служб згідно статті 151 ЗК України; використання земельної ділянки за цільовим призначенням …»(а.с. 19).
Згідно листа Головного управління Держкомзему у Закарпатській області від 06 квітня 2011 року № 03/03/1294, зміна меж населеного пункту с. Брід Брідської сільської ради Іршавського району не проводилась. Також відповідно до цього листа у Головного управління Держкомзему у Закарпатській відсутні відомості щодо внесення змін до генерального плану населеного пункту с. Брід (а.с. 16).
Факт розміщення земельної ділянки площею 0,1876 га в контурі № 1445, що надана гр. ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, за межами населеного пункту с. Брід Іршавського району підтверджується також листом Державного підприємства «Закарпатський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»від 15 лютого 2011 року № 134 та доданою до нього план-схемою (а.с.а.с. 20, 21).
Відповідно до статті 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Статтею 39 Земельного кодексу України в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.
Згідно статті 40 Земельного кодексу України, громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом.
Аналіз вищезазначених норм вказує на те, що передача земельних ділянок громадянам України для будівництва та обслуговування житлового будинку за рішенням органів виконавчої влади можлива лише в межах населених пунктів з земель житлової та громадської забудови відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.
Таким чином, розпорядження Іршавської РДА від 25 вересня 2007 року № 497 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо передачі у власність земельних ділянок»та розпорядження від 31 жовтня 2007 року № 619 «Про надання земельної ділянки у власність», якими передано земельну ділянку ОСОБА_3 для будівництва та обслуговування житлового будинку, за межами населеного пункту с. Брід Іршавського району Закарпатської області видані з порушенням норм Земельного кодексу України.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 частини 3 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже приймаючи оскаржувані розпорядження Іршавська районна державна адміністрація Закарпатської області діяла не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 11 частин 1, 2, 4 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Із змісту позовної заяви випливає, що в даному спорі позивач фактично вказує на протиправність розпоряджень Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області № 497 від 25 вересня 2007 року «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо передачі у власність земельних ділянок»та № 619 від 31 жовтня 2007 року «Про надання земельної ділянки у власність», які просить Закарпатський окружний адміністративний суд скасувати.
Відповідно до статті 162 частини 2 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, оскільки позивач посилається на протиправність вказаних розпоряджень відповідача, то згідно із статтею 11 частиною 2 КАС України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог, визнавши протиправними розпорядження Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області № 497 від 25 вересня 2007 року «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо передачі у власність земельних ділянок»та № 619 від 31 жовтня 2007 року «Про надання земельної ділянки у власність».
Керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 94, 160-163 КАС України, суд -
Позовну заяву Закарпатського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у Закарпатській області до Іршавської районної державної адміністрації Закарпатської області та ОСОБА_3 з участю третьої особи -Державної інспекції сільського господарства у Закарпатській області -задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати розпорядження Іршавської РДА від 25 вересня 2007 року № 497 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації щодо передачі у власність земельних ділянок»та розпорядження від 31 жовтня 2007 року № 619 «Про надання земельної ділянки у власність».
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У випадках, встановлених статтею 167 частиною 4 цього Кодексу десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий Гаврилко С.Є.