Справа № 2a-0770/4158/11
Рядок статзвіту № 10.1
Код - 11
15 травня 2012 року м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд під головуванням судді Маєцька Н.Д. за участю секретаря судового засідання Луцанич А.М. та сторін, які беруть участь у справі:
представника позивача: Гохман В.Т.;
представник відповідача: Діус Н.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал-Транс»до управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області про скасування рішення, -
Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 15 травня 2012 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 21 травня 2012 року.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Глобал-Транс»звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області, в якій просить суд скасувати рішення №588 від 24.11.2011р. управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі «Про застосування фінансових санкцій за подання недостовірних відомостей до відділу СПОВ на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що в період з 14.11.2011р. по 24.11.2011р. працівниками відповідача була проведена перевірка позивача з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахування та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 02.06.2006р. по 01.11.2011р. За результатами перевірки було складено акт від 24.11.2011р. №198, в якому зафіксовано подання позивачем недостовірних відомостей до відділу СПОВ на обов'язкове державне пенсійне страхування. На підставі вказаного акту відповідачем прийнято рішення №588 про застосування до позивача фінансових санкцій розмірі 12552,10 грн. Зазначене рішення позивач вважає неправомірним, оскільки з дня державної реєстрації і до дня перевірки з боку відповідача не надходили зауваження щодо подання недостовірних відомостей до відділу СПОВ на обов'язкове державне пенсійне страхування. При переході на сплату єдиного внеску позивачем було надано до УПФ в Ужгородському районі Акти-звірки з метою врегулювання можливих неточностей чи розбіжностей за попередні періоди по сплаті страхових внесків. При підписанні актів звірки з боку відповідача зауважень не надходило. Крім того, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування»від 08.07.2010р. виключено частину 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»на підставі якої до позивача застосована фінансова санкція.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав наведених у позовній заяві і просив суд їх задовольнити. Крім того, пояснив, що виявлені порушення дійсно мали місце, однак відповідач не мав права застосовувати до позивача фінансові санкції на підставі законодавства яке втратило чинність.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення проти позову, якими проти позовних вимог заперечує і просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.
24.11.2011р. працівниками УПФ в Ужгородському районі Закарпатської області проведено планову перевірку щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахування та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 02.06.2006р. по 01.11.2011р. В ході перевірки встановлено, що позивачем подано недостовірні відомості про застрахованих осіб, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за травень 2007р., квітень-травень 2008 р., серпень-грудень 2010р. За наведені порушення на підставі п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»до позивача було застосовано фінансову санкцію за подання недостовірних відомостей до відділу СПОВ на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 12552,10 грн., про що складено Рішення №588 від 24.11.2011р.
Відповідно до п. 7 Прикінцевих положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
За порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування застосовуються фінансові санкції.
Крім вищезазначеного, посилання позивача на подання актів звірки з метою врегулювання можливих неточностей чи розбіжностей є безпідставними, оскільки виявлені порушення (подання недостовірних відомостей до відділу СПОВ на обов'язкове державне пенсійне страхування) могли бути виявлені лише шляхом проведення перевірки позивача.
В судовому засіданні представник відповідача проти позовних вимог заперечив з підстав викладених у запереченнях проти позову.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в Ужгородському районі як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до ст. 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003р. №1058 (далі -Закон №1058), а з 01.01.2011р. як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»від 08.07.2010р. №2464 (далі -Закон №2464).
На підставі направлення від 14.11.2011р. №7180/06, виданого УПФ України в Ужгородському районі, працівниками відповідача у період з 14.11.2011р. по 24.11.2011р. було проведена планова перевірка ТОВ «Глобал-Транс». Позивач був повідомлений про проведення планової перевірки повідомленням від 20.10.2011р. №6489/06, яке вручено керівнику під розписку.
В ході перевірки виявлено, що відповідачем подано недостовірні відомості про застрахованих осіб, що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за травень 2007р., квітень-травень 2008 р., серпень-грудень 2010р. А саме, перевіркою загальної суми виплат, на які нараховуються страхові внески, у розмірі 31,8%, 33,2%, між звітними та фактичними даними встановлено розбіжність:
У травні 2007 року у звітних даних завищено фонд оплати праці на суму 250,00 грн.
У серпні, вересні та жовтні 2010 року у звітних даних включено заробітну плату за працівника ОСОБА_3 на загальну суму 2690,00 грн., який Наказом про звільнення №15 від 13.07.2010 року в трудових відносинах з ТОВ "Глобал-Транс" не перебував. Вказані суми заробітної плати були виплачені згідно платіжних відомостей №ВЗП-000025 за серпень 2010 року, №ВЗП-000028 за вересень 2010 року та №ВЗП000029 за жовтень 2010 року.
За обліковий період встановлено завищений фонд оплати праці на загальну суму 2940,00 грн.
У квітні та травні 2008 року у найманого працівника ОСОБА_4, ін.код НОМЕР_1, у звітних даних не правильно відображено та не вказано нараховану та виплачену суму лікарняних. У квітні місяці 2008 року по звітним даним нараховано заробітну плату в сумі 635,00 грн., а повинно було бути 512,73 грн.(в т.ч. лікарняні в сумі 119,63 грн.), згідно листка непрацездатності Серія АББ №301464 від 30.04.2008 року. А у травні 2008 року у звітних даних нараховано заробітну плату в сумі 239,69 грн., а повинно було бути 361,96 грн.(в т.ч. лікарняні в сумі 239,26 грн.), відповідно до того ж самого листка непрацездатності.
У серпні, вересні, жовтні, листопаді та грудні 2010 року подано звіти з нарахуванням заробітної плати на загальну суму 4525,00 грн., на яку нараховано 1502,30 грн., та з якої утримано 90,50 грн. страхових внесків на найманого працівника ОСОБА_3, ін.код НОМЕР_2, який Наказом про звільнення №15 від 13.07.2010 року в трудових відносинах з ТОВ "Глобал-Транс" не перебував.
У листопаді 2010 року у найманого працівника ОСОБА_5, ін.код НОМЕР_3, у звітних даних занижено фонд оплати праці на суму 455,00 грн., на який відповідно занижено утримання та нарахування страхових внесків на загальну суму 160,16 грн.
У листопаді 2010 року у найманого працівника ОСОБА_6, ін.код НОМЕР_4, у звітних даних занижено фонд оплати праці на суму 455,00 грн., на який відповідно занижено утримання та нарахування страхових внесків на загальну суму 160,16 грн.
У грудні 2010 року у найманого працівника ОСОБА_1, ін.код НОМЕР_5, у звітних даних занижено фонд оплати праці на суму 463,00 грн., на який відповідно занижено утримання та нарахування страхових внесків на загальну суму 162,98 грн.
У грудні 2010 року у найманого працівника ОСОБА_7, ін.код НОМЕР_6, у звітних даних занижено фонд оплати праці па суму 462,00 грн., на який відповідно занижено утримання та нарахування страхових внесків на загальну суму 162,62 грн.
За результатами перевірки складено Акт від 24.11.2011р. №198 про результати планової перевірки ТОВ «Глобал-Транс»щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та інших платежів, контроль за нарахування та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 02.06.2006р. по 01.11.2011р.
24.11.2011р. на підставі зазначеного Акту відповідачем прийнято Рішення №588 про застосування фінансових санкцій за подання недостовірних відомостей до відділу СПОВ на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 3 статті 3 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 17 Закону №1058, страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Відповідно до аб. 6 п. 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення»Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до пп. 9.1 п. 9 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1, до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування застосовуються фінансові санкції відповідно до повноважень, якими органи Пенсійного фонду були наділені до 1 січня 2011 року.
Відповідно до п. 5 ч. 9 статті 106 Закону №1058, за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Таким чином, суд приходить до переконання, що твердження позивача про застосування відповідачем норм, які втратили чинність - є безпідставним.
У позовній заяві позивач вказує, що при переході на сплату єдиного внеску позивачем було надано до УПФ У країни в Ужгородському районі акти звірки з метою врегулювання можливих неточностей чи розбіжностей за попередні періоди по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і що зауважень при їх підписанні з боку відповідача не надходило.
Зазначене твердження також є безпідставним, оскільки звірення розрахунків усіх платників за всіма платежами щорічно проводиться управлінням на підставі норм Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 та Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходжень платежів зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів затвердженого Постановою правління ПФУ від 19.01.2002р. ;2-4.
Відповідно до пп. 9.3 п. 9 зазначеного Порядку на 01 січня органами Пенсійного фонду України проводиться звірення розрахунків усіх платників за всіма платежами, які сплачуються до відповідного органу ПФУ. Звірка здійснюється за картками особового рахунку платника.
Порушення, а саме подання недостовірних відомостей до відділу СПОВ на обов'язкове державне пенсійне страхування було виявлено під час перевірки, у зв'язку з чим такі дані і не могли бути в особовій картці станом на 01.01.2011р.
Враховуючи вищенаведене, об'єктивно оцінивши доводи сторін та докази по справі суд приходить до висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 11, 70, 71, 86, 94, 104-107, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал-Транс»до управління Пенсійного фонду України в Ужгородському районі Закарпатської області про скасування рішення №588 від 24.11.2011р. -відмовити.
2.Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Маєцька Н.Д.