про повернення позовної заяви
м.Вінниця
18 липня 2012 р. Справа № 2а/0270/3388/12
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Віятик Наталія Володимирівна, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3
до: Вінницької міської ради
про: зобов'язання вчинити певні дії, -
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Вінницької міської ради про зобов'язання вчинити певні дії.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, суд вважає, що остання подана з порушенням правил предметної підсудності адміністративних справ.
Так, відповідно до пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
У відповідності із приписами пункту 1 частини 1 статті 18 КАС України адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Як вбачається з позовної заяви, відповідачі звернулися з адміністративним позовом до Департаменту житлового господарства Вінницької міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, проте Департамент житлового господарства не являється окремою юридичною особою, а є структурним підрозділом Вінницької міської ради. Таким чином, відповідачем по даній справі являється Вінницька міська рада.
Згідно положень статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі -Закон) система місцевого самоврядування включає:
- територіальну громаду;
- сільську, селищну, міську раду;
- сільського, селищного, міського голову;
- виконавчі органи сільської, селищної, міської ради;
- районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст;
- органи самоорганізації населення.
Отже, з наведеного вбачається, що Вінницька міська рада є органом місцевого самоврядування.
Оскільки, позивачі звернулись з адміністративним позовом до органу місцевого самоврядування, то даний спір, з урахуванням вимог пункту 1 частини першої статті 18 КАС України, підсудний місцевому загальному суду як адміністративному.
Згідно із пунктом 6 частини третьої статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Разом з тим, слід зауважити, що повернення позовної заяви, не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст.ст. 18, п. 6 ч. 3 ст. 108, ст.ст. 165, 186, 254 КАС України, Вінницький окружний адміністративний суд, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Вінницької міської ради про зобов'язання вчинити певні дії разом з доданими до неї матеріалами повернути особі, яка її подала.
2. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Віятик Наталія Володимирівна