Постанова від 23.07.2012 по справі 7778/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

"23" липня 2012 р. Справа № 2а-7778/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Бадюков Ю.В.,

при секретарі судового засідання - Скляр Є.С.,

за участю позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Часник А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби

про зобов'язання вчинити певні дії та визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 (далі по тексту -позивач, ОСОБА_1.) з адміністративним позовом до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби (далі по тексту -відповідач, Красноградська МДПІ) в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд визнати протиправною відмову Красноградської МДПІ від 19.04.2012 р. № 114/1/18-022 та зобов'язати Красноградську міжрайонну державну податкову інспекцію Харківської області Державної податкової служби взяти на облік ОСОБА_1 як особу, що здійснює незалежну професійну діяльність (адвокат).

Свої позовні вимоги мотивує тим, що він є адвокатом та має свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №634, видане Кваліфікаційно-дисціплінарною комісією адвокатури Полтавської області за місцем його первісного проживання: с. Федорівка Карлівського районі Полтавської області, яке також вказано у свідоцтві, а також перебував на податковому обліку у Карлівській МДПІ Полтавської області як особа, що здійснює незалежну професійну діяльність.

Як вказує позивач зв'язку зі зміною місця проживання ним були подані заява до Карлівської МДПІ про зняття з обліку та декларація про доходи за 2011 рік і сплачена відповідна сума податку, а до Красноградської МДПІ 10.04.2012 року була подана заява за ф. № 5-ОПП із позначкою «зміни»разом із копіями наступних документів: сторінки 14 паспорта громадянина України зі штампом Красноградського РВ УМВС України ГУМВС в Харківській області про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1; копія виписки з рішення КДКА Полтавської області №4 від 28.02.2012 р. про виключення з реєстру адвокатів Полтавської області у зв'язку зі зміною місця проживання; копія витягу із рішення № 5 Харківської обласної КДКА про включення адвоката ОСОБА_1 до регіонального реєстру адвокатів Харківської області, копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №634, виданого Кваліфікаційно-дисціплінарною комісією адвокатури Полтавської області.

Позивач зазначає, що листом за № 114/1/18-022 від 19.04.2012 року (виконавець Андрусенко Н.В.) за підписом начальника Красноградської МДПІ Праскуріна А.В. йому фактично було відмовлено в постановці на податковий облік, у зв'язку з тим, що в поданій ним заяві форми № 5-ОПП зазначено місце проживання: АДРЕСА_1, а в свідоцтві про право на заняття адвокатською діяльністю № 634 зазначена адреса - с. Федорівка Карлівського району Полтавської області та запропоновано усунути невідповідності в зазначених документах, після чого повторно подати документи на облік.

Вважає відмову протиправною та просить зобов'язати відповідача взяти його на облік як особу, що здійснює незалежну професійну діяльність.

Відповідач в письмових запереченнях проти позову заперечив у повному обсязі з тих підстав, що в поданій ним заяві форми № 5-ОПП зазначено місце проживання: Красноград, пров. Трудовий,буд. 2, а в свідоцтві про право на заняття адвокатською діяльністю № 634 зазначена адреса - с. Федорівка Карлівського району Полтавської області, тобто відомості, зазначені в заяві № 5-ОПП не відповідають Свідоцтву про право на зайняття адвокатською діяльністю, а тому ним правомірно відмовлено в розгляді поданих адвокатом ОСОБА_1 документів, оскільки згідно п.п. 65.4.3. п. 65.4. ст. 65 Податкового кодексу України орган державної податкової служби відмовляє в розгляді документів, поданих для взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність у разі коли зазначені в різних документах відомості є взаємно невідповідними.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав викладених в письмових запереченнях на адміністративний позов та просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

На підставі рішення Полтавської обласної кваліфікаційно -дисциплінарної комісії адвокатури від 20.11.2008 року № 11 (рішення кваліфікаційно -дисциплінарної комісії адвокатури Полтавської обласної №2 від 13.01.2012 року) позивачу 13.01.2012 року повторно було видане свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 634 (а.с. 12).

Згідно копії паспорту ОСОБА_1 НОМЕР_2, виданого 28.12.2001 року Алчевським МВ УМВС України в Луганській області, місце проживання останнього зареєстровано з 29.12.2011 року в будинку АДРЕСА_1 (а.с. 8).

Відповідно до виписки з рішення кваліфікаційно -дисциплінарної комісії адвокатури Полтавської області №4 від 28.02.2012 р. адвоката ОСОБА_1 було виключено з реєстру адвокатів Полтавської області у зв'язку зі зміною місця проживання (а.с. 11).

Рішенням № 5 Харківської обласної кваліфікаційно -дисциплінарної комісії адвокатури адвоката ОСОБА_1 було включено до регіонального реєстру адвокатів Харківської області, що підтверджується копією витягу з рішення № 5 від 28.02.2012 року (а.с. 10).

10.04.2012 року до Красноградської МДПІ ним була подана заява за формою № 5 -ОПП із позначкою «зміни»(а.с. 23).

Як встановлено судом при судовому розгляді справи та не заперечується представником відповідача разом із заявою до Красноградської МДПІ позивачем також були подані: сторінка 14 паспорту громадянина України зі штампом Красноградського РВ УМВС України ГУМВС в Харківській області про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1; копія виписки з рішення КДКА Полтавської області №4 від 28.02.2012 р. про виключення з реєстру адвокатів Полтавської області у зв'язку зі зміною місця проживання; копія витягу із рішення № 5 Харківської обласної КДКА про включення адвоката ОСОБА_1 до регіонального реєстру адвокатів Харківської області, копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю №634, виданого Кваліфікаційно-дисціплінарною комісією адвокатури Полтавської області.

Листом за № 114/1/18-022 від 19.04.2012 року (виконавець Андрусенко Н.В.) за підписом начальника Красноградської МДПІ Праскуріна А.В. позивачу було повідомлено про відмову в розгляді документів, поданих для взяття на облік у зв'язку з тим, що в моїй заяві форми № 5-ОПП зазначено місце проживання: АДРЕСА_1, а в свідоцтві про право на заняття адвокатською діяльністю № 634 зазначена адреса: с. Федорівка Карлівського району Полтавської області та запропоновано усунути невідповідності в зазначених документах після чого повторно їх надати для взяття на облік (а.с. 7).

Пунктом 63.1. ст. 63 Податкового кодексу України передбачено, що облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Взяттю на облік або реєстрації в органах державної податкової служби підлягають всі платники податків (п. 63.2. ст. 63 ПК України).

У абз. 2 п. 63.2 ст. 63 ПК України передбачено, що взяття на облік в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, а також самозайнятих осіб здійснюється незалежно від наявності обов'язку щодо сплати того або іншого податку та збору.

Згідно п. 63.3. ст.. 63 ПК України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік в органах державної податкової служби за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

Абз. 2 п. 65.1. ст. 65 ПК передбачено, що приватні нотаріуси та інші фізичні особи, умовою ведення незалежної професійної діяльності яких згідно із законом є державна реєстрація такої діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право фізичної особи на ведення незалежної професійної діяльності, протягом 10 календарних днів після такої реєстрації зобов'язані стати на облік в органі державної податкової служби за місцем свого постійного проживання.

Для взяття на облік фізичної особи, яка має намір провадити незалежну професійну діяльність, така особа повинна подати заяву та документи особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до органу державної податкової служби за місцем постійного проживання (п. 65.3. ст. 65 ПК України).

Пунктом 66.3. ст. 66 ПК України встановлено, що у разі проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження або місця проживання платника податків, внаслідок якої змінюється адміністративно-територіальна одиниця та орган державної податкової служби, в якому на обліку перебуває платник податків (далі - адміністративний район), а також у разі зміни податкової адреси платника податків, органами державної податкової служби за попереднім та новим місцезнаходженням (місцем проживання) платника податків проводяться процедури відповідно зняття з обліку/взяття на облік такого платника податків.

Згідно п. 10.1. розділу 10 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. № 1588 підставою для переведення на обслуговування платника податків з одного органу державної податкової служби (взяття на облік/зняття з обліку) у зв'язку зі зміною місця проживання платника, пов'язаною зі зміною адміністративно-територіальної одиниці, є надходження даних, що свідчать про належну реєстрацію таких змін.

Платники податків зобов'язані протягом 10 календарних днів від дня реєстрації зміни місцезнаходження (місця проживання), пов'язаної із зміною адміністративно-територіальної одиниці, подати до органу державної податкової служби за новим місцезнаходженням (місцем проживання) заяву за ф. N 1-ОПП або за ф. N 5-ОПП (п.п. 10.1.2. п. 10.1 вищевказаного Порядку).

Згідно Концепції створення Єдиної державної автоматизованої паспортної системи, затвердженої постановою КМ України, від 20.01.1997 р. № 40, паспорт (від фр. - passeport) - документ, що видається державою для посвідчення особи своїх громадян (первісне значення - дозвіл на проїзд через порт).

Пунктом 10 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 15.06.2006, № 600 передбачено, що на сторінках від одинадцятої до шістнадцятої проставляється штамп реєстрації місця проживання (додаток 3) та штамп зняття з реєстрації місця проживання (додаток 4), які заповнюються відповідно до поданих документів.

З систему аналізу вищевказаних правових норм вбачається, що подана до податкового органу заява за ф. № 5-ОПП, заповнена особою належним чином та у відповідності до даних паспорту цієї особи, який є документом, що її посвідчує та у якому вказується місце її постійного проживання є достатньою підставою для взяття на облік такого платника податку.

Щодо адреси, яку вказано у свідоцтві про право на зайняття адвокатською діяльністю, суд зазначає наступне.

За статтею 2 Закон України "Про адвокатуру" від 19.12.1992 р. № 2887-XII адвокатом може бути особа, яка має вищу юридичну освіту, підтверджену дипломом України або відповідно до міжнародних договорів України дипломом іншої країни, стаж роботи у галузі права не менше двох років, володіє державною мовою, склала кваліфікаційні іспити, одержала в Україні свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю та прийняла Присягу адвоката України.

Пунктом 4.9. Порядку складання кваліфікаційних іспитів у регіональних кваліфікаційно-дисциплінарних комісіях адвокатури, затвердженого Вищою кваліфікаційною комісією адвокатури при Кабінеті Міністрів України від 01.10.1999 р. № 6/2 передбачено, що заявнику, який успішно склав кваліфікаційні іспити, КДКА на підставі рішення атестаційної палати у строк до одного місяця з моменту прийняття цього рішення видає Свідоцтво за формою, що визначена Додатком до Положення про КДКА, якщо для цього немає перешкод, пов'язаних з несумісністю.

Тобто, визначальним для свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю є посвідчення права особи займатися адвокатською діяльністю та те, що він має статус адвоката, а зазначення місця проживання цієї особи має значення лише для додаткової ідентифікації особи, яка отримала таке свідоцтво тільки лише на момент здачі особою кваліфікаційних іспитів та визначення її до територіальної належності тієї чи іншої обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури. Тобто свідоцтво право на зайняття адвокатською діяльністю не є документом, що засвідчує особу та не визначає місце її проживання.

Чинними законодавчими актами не передбачається, що в разі зміни місця проживання адвоката йому видається нове свідоцтво із вказанням нової адреси або вносяться зміни до такого свідоцтва.

Таким чином, суд приходить до висновку про помилковість висновку податкового органу про взаємну невідповідність даних, зазначених в заяві за ф. 5-ОПП та свідоцтві про право на зайняття адвокатською діяльністю, оскільки дані ф. 5-ОПП відповідають даним місця проживання позивача, зазначеним у паспорті громадянина України -ОСОБА_1.

Згідно ч. 2 ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні органи державної влади їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіривши відмову податкового органу у розгляді документів, поданих для взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність на її відповідність вказаним критеріям суд дійшов висновку про те, що податковим органом її вчинено в порушення вказаним критеріям.

Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України).

Відповідно до абзаців 2 та 3 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (абз. 10 ч. 2 ст. 162 КАС України).

За наведених обставин, суд дійшов висновку, що вимоги стосовно визнання протиправною відмови Красноградської МДПІ у розгляді документів ОСОБА_1, поданих для взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність як такої, що винесено з порушенням норм діючого законодавства України, підтверджуються матеріалами справи, не спростовані відповідачем, а відтак підлягають задоволенню. В такому випадку для гарантування дотримання та повного захисту прав позивача суд має зобов'язати відповідача вчинити дію щодо взяття позивача на облік.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про зобов'язання вчинити певні дії та визнання дій протиправними -задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною відмову Красноградської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби в розгляді документів, поданих ОСОБА_1 для взяття на облік особи, яка здійснює незалежну професійну діяльність, викладену в повідомленні від 19.04.2012 року № 114/1/18-022.

Зобов'язати Красноградську міжрайонну державну податкову інспекцію Харківської області Державної податкової служби взяти на облік ОСОБА_1 як особу, що здійснює незалежну професійну діяльність.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Бадюков Ю.В.