Постанова від 19.07.2012 по справі 7065/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

"19" липня 2012 р. Справа № 2а-7065/12/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості ,-

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова (далі по тексту - позивач, УПФУ в Червонозаводському районі м.Харкова) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту - відповідач, ФОП ОСОБА_1), в якому просить суд, стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова суму боргу зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансовій санкції в розмірі 1731,80 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ФОП ОСОБА_1 зареєстрований виконавчим комітетом Харківської міської ради Харківської області та згідно зі ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»є страхувальником і зареєстрована як платник страхових внесків в УПФУ в Червонозаводському районі м.Харкова, при цьому обрав особливий спосіб оподаткування (фіксований податок) і зобов'язаний сплачувати страхові внески. Сума страхового внеску з урахуванням частини єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески. Відповідач зазначених виплат в повному обсязі не проводив, внаслідок чого виникла заборгованість за 2010 рік зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 1561,80грн. та за рішенням №805 про застосування фінансових санкцій за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності до органів Пенсійного фонду України нарахована фінансова санкція у розмірі 170,00 грн. На час звернення позивача до загальна сума, що підлягає стягненню складає 1731,80 грн.

Позивач в судове засідання не з'явився про місце, день та час розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження (а.с. 31) .

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином шляхом направлення судової документації за місцем реєстрації ФОП, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію (а.с 24) та довідка з ЄДР (а.с. 25-26). Тому суд визнає можливим справу розглянути без участі в судовому засіданні відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).

Перевіривши матеріали справи і оцінивши докази в їх сукупності, суд визнає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Абзацом тридцять четвертим статті 1 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі по тексту -Закон №1058) визначено, що страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Страхувальниками, які згідно ст. 17 вказаного Закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) зобов'язані, крім іншого, нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, є, зокрема застраховані особи, зазначені в п. 3 ст. 11 цього Закону, а саме фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності (п. 5 ст. 14 Закону).

В ч. 4 ст. 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що взяття на облік до Пенсійного фонду страхувальників, зазначених у ст. 14 цього Закону, здійснюється у такому порядку: для юридичних осіб, незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців, зазначених у пунктах 1 - 4 ст. 14 цього Закону, на яких поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", - на підставі відомостей з реєстрацій картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей територіальними органами Пенсійного фонду

Відповідач зареєстрований, як фізична особа - підприємець виконавчим комітетом Харківської міської ради Харківської області, що підтверджується копією довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 21.06.2012 р. № 14106094 (а.с. 25-26) та свідоцтвом про державну реєстрацію ФОП (а.с.24) взятий перебуває на податковому обліку в УПФУ в Червонозаводському районі м.Харкова . Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є страхувальником та зареєстрований як платник страхових внесків в УПФУ в Червонозаводському районі м.Харкова. Відповідно п. 5 вказаної норми відповідач є страхувальником та сплачує страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону.

Згідно п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Згідно п. 3 та п. 4 ст. 18 Закону страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, що справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.

Згідно ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

Відповідно п.п. 4 п. 8 розділу XV "Перехідних положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції Закону України "Про внесення змін до законів України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" та "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 08.07.2010 року № 2461-VI) фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (єдиний податок) зобов'язані сплачувати страхові внески у розмірі, який визначається ними самостійно, при цьому сума страхового внеску з урахуванням частини єдиного податку, що перерахована до Пенсійного фонду України, повинна становити не менше мінімального розміру страхового внеску, обчисленого від максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, загального оподатковуваного доходу, з якої сплачуються страхові внески.

В ст. 53 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" встановлена з 01.07.10 р. мінімальна заробітна плата у місячному розмірі 888,0 грн., з 01.10.10 р. - 907,0 грн., з 01.12.10 р. - 922,0 грн., таким чином мінімальний страховий внесок на місяць у третьому кварталі 2010 р. становив 294,82 грн., у жовтні - листопаді 2010 р. - 301,12 грн., у грудні 2010 р. - 306,1 грн.

Згідно з ч. 4 та ч. 6 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного, фонду. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для відповідача є квартал.

Відповідно до п. 5.7. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою Пенсійного фонду України 19.12.2003, № 21-1 (далі по тексту -Інструкція №21-1) страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники - фізичні особи, які не мають банківських рахунків, сплачують страхові внески шляхом готівкових розрахунків через банківські установи.

Згідно п. 11. 12, п. 5.3.2 вищевказаної Інструкції № 21-1, які були чинними на час виникнення спірних правовідносин, для фізичних осіб -суб'єктів підприємницької діяльності встановлено кінцевий строк подання розрахунку страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і граничний строк їх сплати до 1 квітня наступного за звітним роком за себе та членів їх сімей, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Судом встановлено, що УПФУ в Червонозаводському районі м.Харкова за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) відповідачем страхових внесків було винесено рішення згідно якого відповідачу було нараховано фінансову санкцію .

Так, 05.03.2012 року позивачем було винесено рішення № 805 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду на суму 170,00 грн. (а.с. 12).

Це рішення було вручено посадовій особі за дорученням відповідача ОСОБА_2 05.03.2012 р., про що свідчить його особистий підпис. Як вбачається з матеріалів справи зазначене рішення відповідачем не оскаржувалося, а тому сума в ньому зазначена є узгодженою.

В ч. 6 ст. 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (діючої на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати, а в ч. 12 ст. 20 даного Закону передбачено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

УПФУ в Червонозаводському районі м.Харкова було сформовано та надіслано відповідачу вимогу про сплату боргу № Ф 1118 від 10.05.2012 р. (а.с. 7), яка надіслана відповідачу за місцем реєстрації.

Відповідно до абз. 7 п. 7 розділу VIІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010, № 2464-VI (далі по тексту -Закон № 2464) на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, доказів, які б свідчили про погашення вказаної суми заборгованості на день розгляду справи або ж спростували доводи позивача, до суду не надано.

У відповідності до норм статей 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 86 КАС України)

З огляду на викладене, оскільки заборгованість в розмірі 1731,80 грн. відповідачем станом на день розгляду справи залишається не сплаченою, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення вказаної суми заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 158-163, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості -задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м.Харкова (61140, м.Харків, вул. 1 Кінної Армії, 15, код 22682342) суму боргу зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та фінансових санкцій в розмірі 1731.80 грн. (одна тисяча сімсот тридцять одна гривня 80копійок) , з яких: 170,00 грн. на р/р 256063122095 в ХОУ ВАТ " Державний ощадний банк України", МФО 351823 ; 1561,80 грн. на р/р 37194072002033 в ХОУ ВАТ " Державний ощадний банк України", МФО 851011.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Бадюков Ю.В.