Постанова від 24.07.2012 по справі 2а/2370/2442/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2012 року Справа № 2а/2370/2442/2012

10 год. 00 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого -судді Кульчицького С.О.,

при секретарі -Поліщук О.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області про часткове скасування повідомлення-розрахунку та скасування вимоги,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області, в якому просить визнати протиправним та частково скасувати повідомлення-розрахунок № Ф-251 від 09.02.2012 року про визначення суми недоїмки; визнати протиправним (нечинним) та скасувати вимогу № Ф-251 від 09.02.2012 року щодо сплати заборгованості з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за серпень-грудень 2011 року в сумі 1281 грн. 11 коп.; зобов'язати відповідача повернути сплачені позивачем 417 грн. 12 коп. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач своїми діями порушив норми ч. 4 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»в частині нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за серпень-грудень 2011 року.

Сторони були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, однак у судове засідання не з'явились. Позивач просив розглядати справу за його відсутності.

Відповідач до суду також не з'явився, проте надав суду заперечення на адміністративний позов та клопотання щодо розгляду справи без його участі в порядку письмового провадження.

Відповідно до частини 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо всіма особами, які беруть участь у справі, буде заявлено клопотання про розгляд справи за їх відсутності, то судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

Пунктом 10 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, письмовим провадженням у справі є розгляд і вирішення адміністративної справи судом першої, апеляційної чи касаційної інстанції без виклику осіб та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів у випадках, встановлених цим Кодексом.

За таких обставин, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності сторін на підставі наявних матеріалів справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 01.07.2010 року виконавчим комітетом Канівської міської ради Черкаської області, перебуває на спрощеній системі оподаткування та є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI від 08.07.2010 року, що набрав чинності з 01.01.2011 року.

Відповідно до статті 1 Закону № 2464, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно статті 4 Закону № 2464 є, зокрема:

2) фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності;

3) особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями.

З огляду на викладені вище норми Закону № 2464 відповідач є страхувальником, в розумінні цього Закону, та зареєстрований як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до управлінні Пенсійного фонду України в Катеринопільському районі Черкаської області.

На підставі ст. 25 Закону України № 2464 управлінням Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області направлено позивачу повідомлення-розрахунок та вимогу від 09.02.2012 року № Ф-251 про визначення суми недоїмки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 зі сплати мінімального страхового внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за серпень-грудень 2011 року в сумі 1698 грн. 23 коп. Крім того, управлінням Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області направлено позивачу вимогу від 10.04.2012 року № Ф-251 про визначення суми недоїмки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 зі сплати мінімального страхового внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за серпень-грудень 2011 року в сумі 1281 грн. 11 коп.

Суд вважає необґрунтованими дії відповідача щодо нарахування позивачу вищезазначеної недоїмки, виходячи з наступного.

Статтею 1 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-VI «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачає чітке визначення поняття «пенсіонер»- особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Частиною 1 ст. 26 даного Закону визначено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»від 28.02.1991 року № 796-XII, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Частиною 2 ст. 55 Закону України № 796 визначено, що потерпілі від Чорнобильської катастрофи - особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - 2 роки та 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України № 796 для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

Таким чином, спеціальним законом встановлені умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Відповідно до наданого посвідчення серії НОМЕР_4 позивач є громадянином , який постійно проживає, або постійно працює на території посиленого радіологічного контролю (категорія 4).

Відповідно до наданого посвідчення серії НОМЕР_3 позивач є громадянином , який постійно проживає, або постійно працює на території посиленого радіологічного контролю (категорія 4).

В матеріалах справи міститься копія пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 виданого 28.09.2009 року Пенсійним фондом України, в якому зазначено, що ОСОБА_1 є пенсіонер за віком - довічно.

Згідно з ч. 7 ст. 1 Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України" ст. 4 Закону №2464-VI доповнено ч. 4, згідно з якою особи, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу і обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Враховуючи, що дані зміни відповідно до ч. 1 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3609-VI набули чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а саме з 06.08.2011 року, тому нарахування сум щодо сплати єдиного внеску починаючи з серпня 2011 року до грудня 2011 року - є неправомірними.

Що стосується стягнення з відповідача 417 грн. 12 коп., як переплати за серпень 2011 року в сумі 333 грн. 12 коп. та за грудень 2011 року в сумі 84 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, то суд вважає позовні вимоги позивача в цій частині часткового обґрунтованими, оскільки в матеріалах справи міститься лише доказ про сплату коштів в сумі 333 грн. 12 коп. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується платіжним дорученням № 39 від 19.09.2011 року, однак доказів перерахування позивачем на рахунок відповідача 84 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування -суду не надано.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є частково обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.

Частиною 2 ст. 2 КАС України визначено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 3, 9, 69-71, 86, 94, 97, 122, 128, ст. ст. 158-163 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати частково повідомлення-розрахунок управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області від 09.02.2012 року № Ф-251 про визначення суми недоїмки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 зі сплати мінімального страхового внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за серпень-грудень 2011 року в сумі 1698 грн. 23 коп.

Визнати протиправним та скасувати вимогу управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області від 09.02.2012 року № Ф-251 про визначення суми недоїмки фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 зі сплати мінімального страхового внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за серпень-грудень 2011 року в сумі 1281 грн. 11 коп.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 333 (триста тридцять три) грн. 12 коп.

Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 53 (п'ятдесят три) грн. 65 коп.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий С.О.Кульчицький