Постанова від 17.07.2012 по справі 2а-0770/1329/12

Cправа № 2a-0770/1329/12

Ряд стат. звіту № 10.3.4

Код - 03

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2012 року м. Ужгород

Закарпатський окружний адміністративний суд під головуванням судді Шешеня О.М. за участю секретаря судового засідання Куля Т.Т. та сторін, які беруть участь у справі:

позивача: Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, представник - Біровчак А.С.;

відповідача: Ужгородське дочірне підприємство туристсько-оздоровчий комплекс "Світанок", представник - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Ужгородського дочірного підприємства туристсько-оздоровчого комплексу "Світанок" про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені, -

ВСТАНОВИВ:

Закарпатське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Ужгородського дочірного підприємства туристсько-оздоровчого комплексу "Світанок" про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені в сумі 49028,79 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позов та просив зодовольнити позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві, мотивуючи наступним. Позивачем було проведено позапланову перевірку щодо дотримання відповідачем вимог ст.ст.19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" № 875 (далі - Закон № 875), за наслідками якої встановлено, що за 2010-2011 звітні роки середньооблікова кількість інвалідів, які повинні були працювати на підприємстві становила 2 особи, а фактично в 2010 році працював 1 інвалід, а протягом 2011 року не працювало жодного інваліда. Підприємства, установи, організації самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць. У відповідності до ст. 20 Закону № 875 відповідач повинен був самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком в якому відбулося порушення, розрахувати та сплатити адміністративно-господарські санкції. Однак, відповідач самостійно не сплатив адміністративно-господарські санкції та пеню в розмірі 49028,79 грн.

Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився без поважних причин, заперечення на позов не надав, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду. Суд вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовна заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що 07.11.2003 року відповідача було зареєстровано, як юридичну особу виконавчим комітетом Ужгородської міської ради Закарпатської області, відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 21).

У відповідності з ч. 1 ст.19 Закону № 875 для підприємств, установ і організацій установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8-25 осіб - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою статті 19 Закону № 875, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації повинні самостійно здійснювати працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць.

На виконання службової вимоги заступника начальника відділу інспектування в соціальній сфері та культурі Державної фінансової інспекції в Закарпатській області (а.с. 10) позивачем було проведено позапланову перевірку щодо дотримання відповідачем вимог ст.ст. 19, 20 Закону № 875, за наслідками якої складено акт перевірки дотримання вимог законодавства по соціальному захисту інвалідів від 26.04.2012 року (а.с. 5-6).

У відповідності до ст. 19 Закону № 875 відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.

Перевіркою було встановлено, що відповідач не виконав вимоги Закону № 875 за 2010-2011 звітні роки. Оскільки, середньооблікова кількість інвалідів, які повинні працювати на підприємстві, відповідно до вимог ч. 1 ст. 19 Закону № 875 в 2010 році становила 2 особи, а фактично на підприємстві протягом 2010 року працював 1 інвалід, середньооблікова кількість інвалідів, які повинні працювати на підприємстві в 2011 році становила також 2 особи, в той час, фактично на підприємстві протягом 2011 року не прював жодний інвалід.

Згідно Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" від 06.10.2005 року №2961-IV робоче місце інваліда - місце або виробнича ділянка постійного або тимчасового знаходження осіб у процесі трудової діяльності на підприємствах, в установах і організаціях.

Відповідно до ст. 18 Закону № 875 підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою статті 19 Закону № 875, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією інвалідів, для яких це місце роботи є основним. Підстав звільнення від виконання обов'язку Закон не містить.

Таким чином, згідно вимог чинного законодавства, на підприємство покладено обов'язок створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів.

Наказом Мінпраці України № 420 від 19.12.2005 року затверджена форма статистичної звітності № 3-ПН „Звіт про наявність вакансій", яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісячно на адресу державної служби зайнятості.

Відповідно до ст.20 Закону № 875 підприємства де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж встановлено нормативом, щороку сплачують адміністративно-господарські санкції сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Отже, відповідач повинен був самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком в якому відбулось порушення, розрахувати та сплатити адміністративно-господарські санкції. Оскільки, середньорічна зарплата штатного працівника у відповідача в 2010 році становила 13832,41 грн., то за не працевлаштування інвалідів у необхідній кількості (1 інвалід) відповідач повинен сплатити в дохід Державного бюджету України 13832,41 грн., відповідно до розрахунку адміністративно-господарських санкцій (а.с. 7).

Середньорічна зарплата штатного працівника у відповідача в 2011 році становила 16978,57 грн., а отже, за не працевлаштування інвалідів у необхідній кількості (2 інваліди) відповідач повинен сплатити в дохід Державного бюджету України 33957,14 грн., відповідно до розрахунку адміністративно-господарських санкцій (а.с. 8).

Однак, відповідач цю суму до 15.04.2011 року, в строк встановлений законом, самостійно не сплатив. Таким чином, згідно ст. 20 Закону № 875 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

На день подачі позовної заяви до суду 10.05.2012 року строк прострочення платежу за 2010 рік становить 391 день, а отже пеня, при обліковій ставці Національного банку України 7,50 % становить 1083,07 грн., за 2011 рік строк прострочення платежу становить 23 дні, то пеня, при обліковій ставці Національного банку України 7,50 % становить 156,17 грн., відповідно до розрахунку пені (а.с. 9).

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача становить 49028,79 грн., яку ним не було сплачено у добровільному порядку.

На підставі вище вказаного суд приходить до висновку, що позов підглягає задоволенню, позовні вимоги підтверджено належними та допустимими доказами.

У відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкти владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 11, 70, 71, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Закарпатського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Ужгородського дочірного підприємства туристсько-оздоровчого комплексу "Світанок" - задовольнити повністю.

2. Стягнути з Ужгородського дочірного підприємства туристсько-оздоровчого комплексу "Світанок" ( вул. Кошицька, буд. 30, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000) адміністративно-господарські санкції та пеню за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в сумі 49028,79 (сорок дев'ять тисяч двадцять вісім гривень сімдесят дев'ять копійок) грн.

3. Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя Шешеня О.М.

Відповідно до статті 160 частини 3 КАС України 17 липня 2012 року було проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови виготовлено та підписано 20 липня 2012 року.