20 липня 2012 року Справа № 2а/0370/1058/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Денисюка Р.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Волинського обласного центру зайнятості до Луцького інституту розвитку людини вищого навчального закладу "Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Луцький міський центр зайнятості про стягнення штрафної санкції,
Волинський обласний центр зайнятості (далі - Волинський ОЦЗ) звернувся з позовом до Луцького інституту розвитку людини вищого навчального закладу "Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна" (далі - Інститут), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Луцький міський центр зайнятості (далі - Луцький МЦЗ) про стягнення штрафної санкції в сумі 38020,00 грн.
Даний позов мотивовано тим, що інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Волинського ОЦЗ проведено перевірку додержання законодавства про зайнятість населення Інститутом, про що складено акт №59 від 28.11.2011 року. В ході перевірки виявлено, що Інститут використовував працю громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 та громадянина Республіки Польща ОСОБА_3 без отримання дозволу на працевлаштування в Україні, чим порушив частину 2 статті 8 Закону України "Про зайнятість населення". 28.11.2012 року начальником інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Волинського ОЦЗ Пальчиком О.І. відповідачу було видано припис за №58 та 29.11.2011 року за порушення законодавства про зайнятість населення застосовано штрафну санкцію в розмірі 38020,00 грн.
Згідно з частиною 4 статті 8 Закону України «Про зайнятість населення» у разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Відповідачем штрафна санкція у добровільному порядну не сплачена, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду про стягнення вищевказаної суми. Просять позов задовольнити.
Ухвалою суду від 28.04.2012 року провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням - постановою Волинського окружного адміністративного суду від 05.06.2012 року в справі №2а/0370/803/12 за позовом Вищого навчального закладу «Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна» до начальника інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Волинського обласного центру зайнятості Пальчика О.І. про визнання незаконним та скасування припису від 28.11.2011 року №58 та рішення від 29.11.2011 року №4.
Ухвалою суду від 11.07.2012 року провадження в даній справі поновлено.
Представник позивача в судове засідання не прибула, надала суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не прибула, надала суду письмове клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог Луцького міського центру зайнятості в судове засідання не прибув, хоча про час та місце слухання справи був належним чином повідомлений. Про причини неявки суд не повідомив.
Ухвалою суду від 20 липня 2012 року відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши письмові докази по справі вважає, що позов є безпідставним та не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно з пунктом 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюються на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених Конституцією та законами України.
У відповідності до підпункту "д" пункту 6 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 24 червня 1991 року № 47, інспекція здійснює заходи, спрямовані на недопущення нелегального використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.
Судом встановлено, що Інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення 28.11.2011 року проведено планову перевірку Інституту, щодо додержання законодавства про зайнятість населення, за наслідками якої складено акт № 59, яким зафіксовано використання праці з 27.11.2010 року по 31.01.2011 року громадянина Республіки Польща ОСОБА_3 та з 27.11.2010 року по 31.08.2011 року громадянина Республіки Молдова ОСОБА_2 без дозволу на працевлаштування уповноваженого органу, чим порушено вимоги пункту 2 статті 8 Закону України "Про зайнятість населення".
28.11.2011 року позивачем на ім'я ректора Інституту внесено припис №58 про усунення порушень законодавства про зайнятість населення та 29.11.2011 року прийнято рішення №4 про накладення на відповідача штрафної санкції за порушення статті 8 Закону України "Про зайнятість населення" в розмірі двадцяти мінімальних заробітних плат за кожного іноземця в сумі 38020,00 грн.
Акт перевірки, припис та рішенням про накладення штрафної санкції відповідачем було отримано, хоча ректор Інституту від їх ознайомлення та підписання відмовився.
Судом встановлено, що рішення про застосування штрафної санкції відповідачем було оскаржено в судовому порядку.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 05.06.2012 року в адміністративній справі за позовом Вищого навчального закладу «Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна» до начальника інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Волинського обласного центру зайнятості Пальчика О.І. про визнання незаконним та скасування припису від 28.11.2011 року №58 та рішення від 29.11.2011 року №4 визнано протиправними та скасовано припис від 28.11.2011 року №58 та рішення від 29.11.2011 року №4. Дана постанова набрала законної сили 23.06.2012 року.
Відповідно до частини 2 статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Згідно з частиною 1 статті 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа щодо якої встановлено ці обставини.
У даному випадку припис від 28.11.2011 року №58 та рішення від 29.11.2011 року №4 були предметом судового розгляду, де відповідачем виступав начальник інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Волинського обласного центру зайнятості Пальчик О.І. і судом дано правову оцінку вказаним припису та рішенню та їх скасовано.
Враховуючи те, що рішення від 29.11.2011 року №4 про накладення штрафної санкції за порушення статті 8 Закону України "Про зайнятість населення" визнано протиправним та скасовано, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення штрафної санкції в сумі 38020,00 грн. є безпідставними та задоволенню не підлягають, оскільки рішення, яким до відповідача застосовано штрафну санкцію - скасоване.
Керуючись ст.ст. 11, 17, 128, 158, 160, 162, 163, 186 КАС України, на підставі Закону України " Про зайнятість населення ", суд,
В задоволенні адміністративного позову Волинського обласного центру зайнятості до Луцького інституту розвитку людини вищого навчального закладу "Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Луцький міський центр зайнятості про стягнення штрафної санкції відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Р.С.Денисюк