19 липня 2012 року Справа № 2а/0370/2039/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.
розглянувши в місті Луцьку в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Ківерцівської міжрайонної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця,
Ківерцівська міжрайонна державна податкова інспекція Волинської області Державної податкової служби звернулася з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрований державним реєстратором Рожищенської районної державної адміністрації, взятий на податковий облік в Рожищенському відділенні Ківерцівській МДПІ.
Відповідач як платник податків, у порушення вимог пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі -ПК України), більше як протягом одного року не подає у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів. Згідно зі статтею 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" неподання протягом року до органів державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставою для припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Відповідно до пункту 67.2 статті 67 ПК України органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців. Відповідач протягом року не подавав до податкового органу податкової звітності, чим порушує інтереси держави та утруднює нормальну діяльність державної податкової служби. Позивач просить припинити підприємницьку діяльність відповідача.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 27.06.2012 року в даній адміністративній справі відкрито скорочене провадження.
Копія ухвали від 27.06.2012 року про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі була отримана відповідачем 30.06.2012 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Проте, від відповідача у встановлений судом строк заперечень проти позову або заяви про визнання позову не надійшло, в зв'язку з чим суд вважає можливим розглянути справу в порядку скороченого провадження.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності Рожищенськю районною державною адміністрацією Волинської області 31.01.2001 року, що підтверджується копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, взятий на облік в органах державної податкової служби як платник податків 01.06.2001 року за №292, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків №114 від 24.05.2012 року, на дату видачі довідки перебуває на обліку у Рожищенському відділенні Ківерцівської МДПІ.
Як вбачається з довідки, виданої Рожищенським відділенням Ківерцівської МДПІ Волинської області ДПС №452/17-117 від 25.05.2012 року відповідач останню податкову звітність подав 12.05.2009 року за І квартал 2009 року, довідка №510/17-117 від 25.05.2012 року підтверджує той факт, що відповідач не звітується в ДПІ більше одного календарного року. Станом на 28.05.2012 року у фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 заборгованості із сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) немає, що підтверджується довідкою №61 від 28.05.2012 року.
Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України, платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів. Пунктом 49.2 статті 49 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.
Пунктом 67.2 статті 67 ПК України передбачено право органів державної податкової служби в установленому законом порядку звертатися до суду про винесення судового рішення щодо припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб -підприємців.
Відповідно до статті 247 Господарського кодексу України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації. Скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання провадиться за рішенням суду, що є підставою для ліквідації даного суб'єкта господарювання відповідно до ст.59 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 59 ГК України визначено, що припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.
Згідно із частиною другою статті 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставою для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Частиною першою статті 49 цього ж Закону визначено, що суд, який постановив рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, у тому числі рішення про визнання фізичної особи - підприємця недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності, в день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця. Статтею 49 цього Закону також передбачено обов'язок державного реєстратора за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця внести запис до Єдиного державного реєстру про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльність фізичної особи - підприємця, та вчинити ряд дій, спрямованих на припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Таким чином, оскільки відповідач не подавав більше як протягом одного року до Ківерцівської МДПІ Волинської області Державної податкової служби податкових декларацій, звітності, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків та зборів, від нього не надійшло письмових заперечень проти позову, тому суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення шляхом прийняття постанови про припинення підприємницької діяльності відповідача з направленням копії постанови в день набрання нею законної сили державному реєстратору для вчинення дій, передбачених статтею 49 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Відповідно до абзацу 9 статті 256 КАС України, негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4 частини 1 статті 183-2 цього Кодексу.
Отже, постанова підлягає до негайного виконання.
Керуючись статтею 183-2 КАС України, на підставі статей 46, 49 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців", суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1).
Копію постанови в день набрання нею законної сили направити державному реєстратору за місцем реєстрації фізичної особи - підприємця для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та вчинення інших дій, передбачених статтею 49 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Постанова підлягає до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ст.186 КАС України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий О.А. Лозовський