Постанова від 05.07.2012 по справі 2а/0570/6551/2012

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2012 р. Справа № 2а/0570/6551/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12.30

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Грищенко Є.І.

при секретарі Головачовій М.О.

за участю сторін:

представника позивача Врабій І.С.

представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-52, вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі в Донецької області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про зобов'язання відповідачки надати документи, що підтверджують дані розрахунків пов'язаних з нарахуванням та сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду України, а також дотримання вимог законодавства, контроль за виконанням якого покладено на органи Пенсійного фонду України для проведення планової перевірки спеціалістами відділу обліку надходження платежів Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі в Донецької області та зобов'язати відповідачку надавати звіти, щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно Порядку формування та подання страхувальниками звіту, щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі в Донецької області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про зобов'язання відповідачки надати документи, що підтверджують дані розрахунків пов'язаних з нарахуванням та сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду України, а також дотримання вимог законодавства, контроль за виконанням якого покладено на органи Пенсійного фонду України для проведення планової перевірки спеціалістами відділу обліку надходження платежів Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі в Донецької області та зобов'язати відповідачку надавати звіти, щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно Порядку формування та подання страхувальниками звіту, щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В обґрунтування вимог позивач посилається на те, що відповідачка перебуває на обліку у відповідача з 05.04.1996 року. Відповідно до плану-графіку проведення планових перевірок платників єдиного внеску на 4 квартал 2011 року, повідомлення від 11.10.2011 року за № 6839/02, направлення від 24.10.2011 року № 29, головним спеціалістом відділу надходження платежів був проведений виїзд за місцем розкошування торгівельної точки відповідача: АДРЕСА_1, магазин «ІНФОРМАЦІЯ_1» для проведення планової документальної перевірки щодо правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду України, а також дотримання вимог законодавства, контроль за виконанням та сплатою яких покладено на органи Пенсійного фонду України, а також достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 12.05.04 року по 01.10.2011 року. Однак, відповідачка відмовилась надавати будь-які документи на вимогу спеціаліста, про що було складено акт № 1 від 27.10.2011 року. Крім того, зазначає, що у порушення вимог п.4, ч.2, ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п. 2.11 Порядку формування та подання страхувальниками звіту, щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 року № 22-2 відповідачка систематично надсилає свої звіти поштою, у зв'язку з чим вони вважаються неподаними. На підставі викладеного позивач просив суд зобов'язати відповідачку надати документи, що підтверджують дані розрахунків пов'язаних з нарахуванням та сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду України, а також дотримання вимог законодавства, контроль за виконанням якого покладено на органи Пенсійного фонду України для проведення планової перевірки спеціалістами відділу обліку надходження платежів Управління Пенсійного фонду України в м. Добропілля та Добропільському районі в Донецької області та зобов'язати відповідачку надавати звіти, щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно Порядку формування та подання страхувальниками звіту, щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Представник позивача в судовому засіданні надала пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві. Просила суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні проти задоволені позовних вимог заперечували у повному обсязі. Надали заперечення, в яких зазначили, що позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду у зв'язку з чим просили залити позовні вимоги без розгляду. Крім того, зазначили, що на їхню думку позивач не має права проводити перевірку СПД ОСОБА_1 відповідно до вимог ст. 3 Закону України «Про особливості здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності щодо фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності», ч. 3 ст. 22 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», оскільки відповідно до зазначених норм відповідачка вважається суб'єктом господарювання с незначним ступенем ризику.

Заслухавши пояснення сторін, що з'явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку відмовити позивачу в задоволені заявлених позовних вимог з наступних підстав.

Згідно з ч. ч. 2, 4 КАС України позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень. Громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень:

1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян;

2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян;

3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України;

4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо);

5) в інших випадках, встановлених законом.

Виходячи з аналізу вказаної норми, суд зазначає, що у спірних правовідносинах суб'єкт владних повноважень Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі в Донецької області має право звертатися до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 лише у випадку, встановленому законом.

Позивач, звертаючись до суду із позовною вимогою про зобов'язання відповідачки надати документи, що підтверджують дані розрахунків пов'язаних з нарахуванням та сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду України, а також дотримання вимог законодавства, контроль за виконанням якого покладено на органи Пенсійного фонду України для проведення планової перевірки спеціалістами відділу обліку надходження платежів Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі в Донецької області, посилається на те, що СПД ОСОБА_1 27.10.2011 року під час проведення планової перевірки відмовилась надавати перевіряючим зазначені документи.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Позивач у розумінні ст.ст. 1,2 вказаного Закону при здійснені планової перевірки відповідача виступав органом державного нагляду (контролю).

Згідно з ч.7 ст.7 вказаного Закону на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

В свою чергу, статтею 12 зазначеного Закону передбачена відповідальність суб'єкта господарювання за невиконання розпорядчих документів суб'єкта владних повноважень у вигляді штрафних санкцій.

Іншого порядку дій при виявлені порушення вимог законодавства при здійснені планового заходу для суб'єкта владних повноважень нормами Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не передбачено. Закон не дає право звертатися до суду органу державного нагляду (контролю) з позовом про зобов'язання суб'єкта господарювання надати необхідні документи для перевірки.

Стосовно позовних вимог позивача про зобов'язання відповідачки надавати звіти, щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно Порядку формування та подання страхувальниками звіту, щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування суд зазначає наступне.

Звертаючись із зазначеною позовною вимогою позивач посилається на те, що відповідачка надсилає звіти, щодо нарахування сум єдиного внеску не в порядку та в формі, які передбачені діючим законодавством.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у тому числі умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до п.4 п. 11. ст. 25 Закону за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

Суд зазнає, що і в даному випадку діючим законодавством не передбачено право позивача звертатися до суду з позовом зобов'язати відповідачку надавати звіти, щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно Порядку формування та подання страхувальниками звіту, щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У разі недотримання суб'єктом господарювання зазначеного Порядку Законом передбачено лише можливість застосування суб'єктом владних повноважень відповідних фінансових санкцій.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про позивача заявлені не у передбаченому діючим законодавством порядку та способу, а тому задоволенню не підлягають. При цьому суд не приймає до уваги посилання представників відповідача на пропуск строку звернення до суду, оскільки фактично позивачем була оскаржена бездіяльність відповідача, а тому в даному випадку строки звернення не мають застосовуватися.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 121-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 181, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені позову Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі в Донецької області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про зобов'язання відповідачки надати документи, що підтверджують дані розрахунків пов'язаних з нарахуванням та сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів до Пенсійного фонду України, а також дотримання вимог законодавства, контроль за виконанням якого покладено на органи Пенсійного фонду України для проведення планової перевірки спеціалістами відділу обліку надходження платежів Управління Пенсійного фонду України в м. Добропіллі та Добропільському районі в Донецької області та зобов'язати відповідачку надавати звіти, щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно Порядку формування та подання страхувальниками звіту, щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування-відмовити.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини 5 липня 2012 року в присутності представників сторін.

Повний текст постанови складений 10 липня 2012 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Грищенко Є.І.